12 Kasım 2009 00:00

Okullar farklı sorunlar aynı

Bir günde yasa çıkaran AKP Hükümeti’nin eğitime verdiği önem ortada.

Paylaş

Bir günde yasa çıkaran AKP Hükümeti’nin eğitime verdiği önem ortada. Esenyurt Saadetdere Mahallesi’nde yapılan ve pilot okul olarak seçilen Sebahattin Zaim İlköğretim Okulu, sırası olmadığı için 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı’na gecikmeli ve eksik olarak başladı.
Başlangıçta okulun temeli atıldığında çocuklarımız büyük ve görkemli bir okulda okuyacak diye sevinen veliler, eğitim ve öğretim yılına başladığında bu okula kayıt yaptıramayınca büyük bir hayal kırıklığına uğradılar. Günlerce okula gelip gittikten sonra karşılarında muhatap olacakları hiçbir yetkili bulamamanın üzüntüsüyle çocuklarını geçici olarak başka bir okula kayıt yaptırdılar.
300 TL KAYIT PARASI İSTENİYOR
Daha sonra ekim ayında ancak 1. ve 2. sınıflar eğitime başlayabildi. Şimdi ise diğer sınıfların ne zaman açılacağı ve okulun tam kapasite ile eğitime devam edeceği belli değil.
Ayrıca sınıflar açıldıkça geçici olarak diğer okullara kayıt yaptıran öğrencilerden bu okula kayıt için 300 TL kayıt parası isteniyor.
Bu konuda görüşünü aldığımız bir öğrenci velisi, belediye binasının yanındaki köprüye 7 trilyon masraf yapılarak demir yığını ve ışıklandırma yapıldığını ve bunun çok gerekli olmadığını, ancak çocukların eğitimi ve gelecekleri için inşa edilen bir okula öğrenci sırası konulması aşamasında çok vurdumduymaz davranıldığını söyledi. Başka bir veli ise iki ayrı okula kayıt yaptırmak zorunda kaldıklarını, bunun da ekonomik olarak büyük bir külfet getirdiğini ve çocuklarının ise derslere adapte olmakta zorlandıklarını ifade etti.
Yine bir öğrenci velisi ise önce okulda müdür ve öğretmen bulamadıklarını, daha sonra ise kayıt aşamasında müdürün kendilerinden 300 TL kayıt parası istediklerini ve bu ekonomik ortamda bu parayı nasıl vereceklerini kara kara düşündüklerini söyledi. Aynı veli, okul yönetiminin kendilerine taksit yapma kolaylığı sağlayacağını öğrendiklerini, bu durumun da kendilerinde sanki bir mal satın alıyorlarmış duygusu uyandırdığını belirtti. (İstanbul/EVRENSEL)

BU OKUL BAŞKA OKUL!

EĞİTİM öğretim yılı başından beri en çok tartışılan konu, devlet okullarında kayıt paraları ile aidat vb. adlar altında 40 kalemde öğrencilerden toplanan paralar oldu.
ABD’den 7.8 milyar dolara Patriot füzesi ısmarlayan hükümet, sıra eğitime gelince okullara “Kendi yağınızla kavrulun” diyor. Ülke genelinde alınıp satılan bir mal haline getirilerek piyasaya sunulan eğitimin hali Çiğli’de içler acısı.
KAYIT YAPILAN OKUL BAŞKA, GİDİLEN BAŞKA
İzmir’de Şehit Ali Karaoğlan ve 75. Yıl Endüstri Meslek liselerinde yaşananlar, bu kadarı da olmaz dedirtiyor. Normal koşullarda sınavla öğrenci alan 75. Yıl Lisesi’nde kayıt esnasında öğrencilerden 250 TL alınıyor. Ayrıca senelik kontenjanı 300-350 arasında olan okula bu sene yaklaşık 700 öğrenci kayıt yaptırdı. Hal böyle olunca, dersliklere sığmayan öğrenciler okumak için Şehit Ali Karaoğlan Lisesi’ne gitmek zorunda kalıyor. Yeni kayıt olan 1. sınıf öğrencilerinin tamamının meslek lisesinde atölyelerde eğitim görmeleri gerekirken, bir düz lisede eğitim görüyorlar. Yaşananlar bununla da sınırlı değil. Şehit Ali Karaoğlan Lisesi öğrencileri, öğleden sonra saat 15.00’te çıkmaları gereken okullarından 45 dakika olan derslerinin 40 dakikaya, 10 dakika olan teneffüslerinin ise 5 dakikaya indirilmesiyle saat 13.00’te çıkıyorlar. Çünkü kendileri çıktıktan sonra okulun tamamında 75. Yıl Lisesi’nin öğrencileri eğitim görüyor.
ÖĞRENCİLER TEPKİLİ
Şehit Ali Karaoğlan Lisesi öğrencilerinin çoğu ise okuldan erken çıkmaktan memnun olsa da, teneffüslerinin kısaltılmasından ve doğru düzgün dinlenemeden yorgun bir şekilde derse girmekten şikayetçiler. Kayıt ve aidat parası ile ilgili sıkıntılar burada da yaşanıyor. Kayıt sırasında 80 TL alınan öğrencilerden dönem başına yine 40 TL aidat parası toplanmak isteniyor. Öğrencilerin çoğu bu paraları ödemek istemiyor, zaten çoğunun ödeyecek durumu da yok.
Görüştüğümüz 75. Yıl Lisesi öğrencilerden biri, 250 TL kayıt parasını güçlükle ödediğini, ancak meslek lisesine gidebilmek için ailesinin zor da olsa bu parayı karşıladığını söylüyor.
Kayıt olduktan sonra ilk gün okula gittiğinde ise büyük şaşkınlık yaşamış, çünkü kendisi ve onun gibi 700 öğrenciye daha artık bu okula gelmemeleri ve bundan sonra Şehit Ali Karaoğlan Lisesi’nde derse girecekleri söylenmiş. Güzeltepe’de oturan bir diğer öğrenci ise kayıt olduğu okulda değil de başka okulda okumak zorunda kaldığı için daha uzun bir yol yürümek zorunda bırakıldığından dert yanıyor. (İzmir/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hatay’da öğrencilere güvenlik destekli saldırı

SONRAKİ HABER

Bulgaristan'da grip salgını nedeniyle okullar tatil edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa