12 Kasım 2009 00:00

Turhal fabrikasına sahip çıktı

Turhallılar, ilçelerinde bulunan şeker fabrikasının özelleştirilmek istenmesine karşı olduklarını gösterdiler.

Paylaş

Turhallılar, ilçelerinde bulunan şeker fabrikasının özelleştirilmek istenmesine karşı olduklarını gösterdiler. Şeker-İş’in fabrikalarının satılmasına karşı düzenlediği mitinge katılan 5 bin Turhallı, özelleştirme kararı geri alınana kadar mücadele edeceklerine söz verdi.
Şeker-İş’in çağrısıyla düzenlenen miting, dün Turhal Stadı önünde başladı. Mitinge; Şeker-İş’e bağlı Turhal, Amasya, Yozgat, Ankara ve Çorum şubelerine bağlı işçiler, KESK’e bağlı ESM Genel Başkanı Kemal Bulut ve sendika üyeleri, PANKOBİRLİK yöneticileri, Tüm Köy-Sen ve Ziraat Odası yöneticileri, CHP, EMEP, ÖDP, MHP il başkanları ve parti üyeleri, CHP ve MHP milletvekilleri, Turhal ve Zile ilçesindeki kurum temsilcileri destek verdi.
Mitinge katılanlar, stadyumda oluşturdukları kortejlerle Cumhuriyet Caddesi’nden yürüyerek belediye meydanında toplandılar. Yürüyüş boyunca “Şekeri satanı biz de satarız”, “Genel grev genel direniş”, “Turhal uyuma fabrikana sahip çık”, “Turhal esnafı fabrikana sahip çık” sloganları ile özelleştirme kararına tepki gösteren işçiler, Turhallıları da kendilerine destek vermeye çağırdılar.
İZİN VERMEYELİM
Mitingin açılış konuşmasını yapan Şeker-İş Turhal Şube Başkanı ilhan Özyurt, kendilerine destek verenlere, fabrikalarına sahip çıkanlara teşekkür etti. Daha sonra söz alan Şeker-İş Genel Başkanı İsa Gök, konuşmasında AKP Hükümeti’ni eleştirdi. AKP’nin 2002’de hükümet olmasından bu yana ‘babalar gibi satarız’ mantığıyla hareket ettiğini dile getiren Gök, şeker fabrikalarının da yıllardır hükümetin gündeminde olduğunu anlattı. Bugüne kadar yapılan girişimleri engellediklerini hatırlatan Gök, “Bugün yine fabrikalarımızı gruplar halinde satmayı planlıyorlar. Her gün nişasta bazlı tatlandırıcı üretimi artırılıyor. Yüzde 50 daha artırdılar. Şeker pancarının önüne de kota koydular. Ülkemizde pancar şekerinden şeker ürettirmek yerine tatlandırıcı ithalatını artırıyorlar” diye konuştu. Fabrikaların satılması halinde kaybedenin işçiler, köylüler, üreticiler olacağını söyleyen Gök, “Fabrikalar satılırsa sadece beş tanesi çalışabilecek, diğerleri kapatılacak, buna izin vermeyelim. Fabrikaların satılmasına karşıyız” diye konuştu.
SÖZ VERDİLER
PANKOBİRLİK Turhal Başkanı Cemalettin Uzamış yaptığı konuşmada, fabrikanın satışına karşı çıktıklarını ve Turhallıların işçisi, çiftçisi ve esnafıyla fabrikalarına sahip çıkacağını dile getirdi. ESM Genel Başkanı Kemal Bulut ise yaptığı konuşmada, fabrikaların satış kararının IMF, Dünya bankası ve AB dayatmalarıyla alındığına dikkat çekti. Mitingdeki son konuşmayı Şeker-İş Çorum Şube Başkanı Sefer Kahraman yaptı. “Fabrikanın satışını durduracak mısınız, söz veriyor musunuz? Bu mücadeleyi sonuna kadar yürütecek misiniz? Söz mü” diye soran Kahraman’a, mitinge katılanlar hep beraber ‘Söz’ diye karşılık verdiler. CHP Tokat Milletvekili Orhan Diren ve MHP Milletvekili Reşat Doğru’nun da birer konuşma yaptığı miting, atılan sloganlarla sona erdi.
(Tokat/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tersane işçileri direnişçilerin yanında

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy’dan AB’ye Kıbrıs yanıtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...