12 Kasım 2009 00:00

Tersane işçileri direnişçilerin yanında

TUZLA tersane işçileri, direnişte olan Sinter Metal ve Sabiha Gökçen işçilerine destek vermek için imza kampanyası başlattı.

Paylaş

TUZLA tersane işçileri, direnişte olan Sinter Metal ve Sabiha Gökçen işçilerine destek vermek için imza kampanyası başlattı. ‘Krizin yükünü reddediyoruz’ başlığıyla düzenlenecek kampanya çerçevesinde, mahallelerde ve işyerlerinde çalışmalar yürütecek olan tersane işçileri, yarın Üsküdar’da görülecek Sinter işçilerinin işe iade davasına katılma kararı aldılar. Tersane İşçileri Komitesi, önceki gün bir toplantı yaparak, çalışmalarını planladı.
SİNTER DAVASINA KATILACAKLAR
Komite tarafından yapılan toplantıda, öncelikli olarak yarın Sinter işçilerinin işe iade davasına katılma kararı alındı. Dün sabah da tersane girişinde işçilere el ilanı dağıtarak Sinter davasına çağrı yapan komite üyeleri, tersane işçilerini Sinter direnişine destek vermeye çağırdılar.
İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI
Toplantıda özellikle, direnişte olan işçilere destek vermek ve tersanelerde krizin faturasının işçilere kesilmesine karşı çıkmak amacıyla bir imza kampanyası başlatma kararı alındı. “Krizin yükünü reddediyoruz” başlığı altında yürütülecek kampanya çerçevesinde, öncelikle Esenyalı, İçmeler ve Aydınlı mahallelerinde çalışma yürütülecek. Buralarda toplantılar yapma kararı da alan komitenin çalışmalarına, işten atılanlar, direnişte olan işçiler ve halen çalışmaya devam eden işçiler katılacak. Kampanya 12 Aralık’a kadar devam edecek ve toplanan imzalar, yapılacak yürüyüşle Tuzla Belediyesi ve Tuzla Kaymakamlığı’na iletilecek.
BARET GAZETESİ YENİDEN
Ayda bir çıkarılan Baret gazetesini çalışmalarında etkin olarak kullanma kararı alan komite, gazeteyi yenileyecek.
Komitede yer alan Hıdır Özkara, başlattıkları kampanya ile işçileri, işsizleri, öğrencileri, yöre derneklerini aynı talepler etrafında birleştirmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Krizin bedelini ödemek zorunda olmadıklarını belirten Özkara, bunun tek yolunun da hep birlikte mücadeleden geçtiğini dile getirdi. Tersanede çalışmasına rağmen aylardır ücretini alamadığını belirten Merdan Yütük de, değişik işkollarında olsalar da işçilerin aynı sorunları yaşadığını dile getirdi. Öncelikle direnişte olan Sabiha Gökçen ve Sinter Metal işçileriyle dayanışma içinde olacaklarını belirten Yütük, tersane işçileri olarak dayanışmayı güçlendireceklerini ve yarınki davaya kendi dövizleriyle katılacaklarını ifade etti.
(İstanbul/EVRENSEL)

İŞÇİLERİN TALEPLERİ

İşçilerin talepleri arasında şunlar bulunuyor: İşten atmaların yasaklanması, çalışma saatlerinin düşürülmesi, işsizlere iş imkanı sağlanması, esnek çalışma uygulamasına son verilmesi, iten çıkarılan işçilerin ailelerine ve açlık sınırı altındaki gelire sahip ailelere insanca yaşayacakları şekilde yardım yapılması, işsiz ve yoksul ailelerin çocuklarının eğitim ve sağlık harcamalarının devlet tarafından karşılanması; kira, elektrik, su, doğal gaz faturalarının yerel yönetimler tarafından karşılanması.

SİNTER DAVASINA KATILIM ÇAĞRISI

Sendikalaştıkları için işten atılan ve direnişte olan Sinter Metal işçilerinin davasına yarın devam edilecek. Sinter patronunun oyunları nedeniyle bitmeyen davaya, yarın sabah Üsküdar İş Mahkemesi’nde devam edilecek. İşçilerin aileleriyle birlikte katılacağı davaya, tersane işçileri, Karayolu işçileri ile Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu bazı fabrikaların işyeri temsilcileri de katılarak destek verecek. Yurtdışından sendikacıların da destek vermesi beklenen dava öncesinde, işçilerin yürüyüş yapması bekleniyor. Sinter işçileri, emekten yana olan herkesi yarın kendilerine destek vermeye çağırdılar.
ÖNCEKİ HABER

Maliye Bakanlığı ‘sendika ödeneği’ için harekete geçti

SONRAKİ HABER

EMO Karadeniz’de HES’leri inceledi: HES'lerin yarattığı tablo vahim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa