13 Kasım 2009 00:00

Görüşe gitti mahkum oldu

83 yaşındaki Kumru Korhan, görüşe gittiği Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahkum oldu.

Paylaş

83 yaşındaki Kumru Korhan, görüşe gittiği Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahkum oldu. Korhan, cezaevi girişinde yapılan kimlik kontrolü sırasında, hakkında 1 yıl 6 ay hapis cezası verildiği gerekçesiyle jandarma tarafından gözaltına alındı. Korhan hakkındaki suçlama ise “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek”.
Önceki gün Siirt E Tipi Cezaevi’ndeki yakınını ziyarete giden Korhan, jandarma tarafından gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü, geceyi de orada geçirdi. Yapılan işlemlerin ardından, görüşe gittiği Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürüldü.
İDAREYE BAŞVURACAK
Siirt Barosu avukatlarından Roja Aslan, Korhan hakkında verilen 1 yıl 6 aylık hapis cezasının Yargıtay’da onanmasının ardından, tutuklama kararı çıkarıldığını söyledi. Cezaevi idaresinden, Korhan’ın 65 yaş üstü olduğuna dair belge alacaklarını kaydeden Aslan, daha sonra Korhan’ın cezasını evinde geçirmesi için gerekli mercilere başvuracaklarını dile getirdi.
SAĞLIK SORUNLARI VAR
Korhan’ın yeğeni Musa Korhan, halasının tutuklanmasına tepki göstererek, sağlık sorunları olduğuna dikkat çekti: “Halamın mide ve kalp rahatsızlığı vardı. Daha bir hafta önce gözünden ameliyat oldu. 83 yaşında yaşlı bir kadının tutuklanması Türkiye’nin ayıbıdır. Halam cezaevinde ölüme mahkum edildi.”
Kürt açılımının tartışıldığı günlerde 83 yaşındaki yaşlı bir kadının tutuklandığına dikkat çeken Korhan, yaş ve sağlık sorunları gerekçesiyle Ergenekon tutuklularının tahliye edildiğini vurguladı.
Siirt’in Eruh ilçesinde 1926’da dünyaya gelen Kumru Korhan, 8 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu. Henüz 15 yaşında iken anne ve babasını yitiren Korhan, kardeşlerinin hepsini genç yaşta çeşitli hastalıklardan kaybetti. Erkek kardeşiyle yalnız büyüyen Korhan, 1990’lı yıllara kadar koçer yaşamından ayrılmadı. 8 yıldır Batman’da amcasının oğlunun yanında yaşıyor.
(Siirt/DİHA)
Mekiye Görenç
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ALTI MAHKUMiYET DAHA

SONRAKİ HABER

Esenyurt'ta mobilya imalathanesinde yangın: 3 işçi dumandan etkilendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa