13 Kasım 2009 00:00

Bakanlık ve ilaç firmaları için iyi bir alışveriş

DOMUZ gribine yönelik yapılan aşılar ve ilaçlı korunmada kullanılan antiviral (tamiflu) ilacının son kullanma tarihinin geçtiği açıklandı.

Paylaş

DOMUZ gribine yönelik yapılan aşılar ve ilaçlı korunmada kullanılan antiviral (tamiflu) ilacının son kullanma tarihinin geçtiği açıklandı. SES İzmir şubesi tarafından yapılan açıklamada konuşan Şube Başkanı Ergün Demir kuş gribi döneminde satın alındığı tahmin edilen ve raf ömürleri 5 yıl olan ilaçların 7 yıla çıkartılmak istendiğini belirtti. Yapılan uygulamada eczane raflarında bulunan aynı ilacın miadı dolduğu zaman kullanımının yasak olması ama sağlık bakanlığı depolarında bulunan ilaçların kullanılmasının serbest olduğunu, iyi bir alış veriş içerisinde olunduğunu söyleyen Demir, ‘alın verin uluslararası ilaç tekellerine ve sağlık bakanlığına can verin’ politikası içerisinde olduklarını belirtti.
Son olarak Sağlık Bakanlığı’na, Tamiflu tabletlerinin miadının uzatılmasını hangi bilimsel farmakolajik verilere dayanarak yapıldığı ve son kullanma tarihi geçen antiviral (tamiflu) ilaç miktarının ne kadar olduğunu soran Demir, bu sorularına karşılık Sağlık Bakanlığı tarafından cevap beklediklerini söyledi. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

KAYNAK TEKNOLOJİSİ KONGRESİ

SONRAKİ HABER

Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanları görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa