13 Kasım 2009 00:00

Daha fazla asker göndermeyin!

ABD’nin Afganistan’ın başkenti Kabil’deki büyükelçisinin, Beyaz Saray’a gönderdiği bir mesajda, Afganistan’a ek asker gönderilmesine karşı çıktığı bildirildi.

Paylaş

ABD’nin Afganistan’ın başkenti Kabil’deki büyükelçisinin, Beyaz Saray’a gönderdiği bir mesajda, Afganistan’a ek asker gönderilmesine karşı çıktığı bildirildi.
Basına sızan yazışmalara göre Afganistan’daki ABD ordusunun eski komutanlarından, Büyükelçi Karl Eikenberry, Hamid Karzai liderliğindeki Afganistan hükümetinin yolsuzluğa bulaşmış olmasından söz etti ve yönetme kapasitesi konusunda tereddütleri bulunduğunu söyledi.
TARTIŞMA SÜRÜYOR
Beyaz Saray yönetimi, önde gelen ulusal güvenlik yetkilileriyle haftalardır yeni strateji üzerinde yoğun bir görüşme trafiği sürdürüyor. Ancak büyükelçinin mesajının halihazırda orduda görev yapan üst düzey generallerle farklı bir yaklaşımı ortaya koyduğuna dikkat çekiliyor. ABD ordusunun Afganistan’daki en üst düzey yetkilisi General Stanley McChrystal, 40 bin asker talebinde bulunmuştu. General McChrystal’ın, Büyükelçi Eikenberry’nin müdahalesi nedeniyle öfkeli olduğu bildiriliyor.
ABD’nin halihazırda Afganistan’da 68 bin askeri var. İşgal güçlerinin toplam sayısı ise 100 bin civarında.
OBAMA KARARSIZ
Afganistan’a takviye gönderilmesi konusunda danışmanlarıyla bir araya gelen ABD Başkanı Barack Obama’nın, askeri takviye kararı ile Afganistan hükümetinin ülke yönetiminde ilerleme sağlaması arasında kaldığı bildirildi.
Adının açıklanmasını istemeyen bir ABD’li yetkili, Obama’nın askeri konulardaki danışmanlarıyla 2.5 saate yakın görüşmesinde değişik seçenekleri değerlendirdiğini, ancak askeri takviye konusunda hâlâ bir karar almadığını belirtti. Obama ve ekibinin, sunulan seçenekleri uygulamak için gerekli zamanı tartıştıklarını belirten yetkili, Obama’nın, ABD’nin bu ülkedeki yükümlülük ve kalıcılığının sınırsız olmadığını Afganistan hükümetine açıkça ifade etmek gerektiği düşüncesinde olduğunu kaydetti. ABD’li yetkili, “Amerikalılar yıllarca bu ülkeye önemli yatırımlar yaptıktan sonra, artık Afgan hükümeti de sorumlulukları Afgan partnerimize devretmekte başarılı olabilmemiz için makul bir zaman süresinde ülke yönetiminde ilerleme sağlamalı” dedi.
ALMAN BAKANDAN SÜRPRİZ ZİYARET
Almanya’nın yeni savunma bakanı Theodor zu Guttenber, dün Afganistan’a sürpriz bir ziyarette bulundu. Hemen İSAF’in merkez komutanlığına geçerek askerleri ziyaret eden Gutenberg, yaptığı ilk açıklamada, Almanya olarak Afganistan’a asker gönderme kararının arkasında olduklarını belirterek, Afgan hükümetinden ise somut adımların atılmasını istedi.
ISAF’ın ABD’li komutanı Stanley McChrystal bir görüşme yapan Guttenberg, Alman askerlerinin denetim altında tuttuğu ve son zamanlarda yoğun çatışmaların bulunduğu Kuzey Afganistan’a daha fazla uluslararası güç gönderilmesini istedi. Gutenberg, ziyareti sırasında geçen hafta Almanya’da geniş tartışmaya neden olan “Afganistan’da savaşa benzer bir durum var” şeklindeki açıklamasına da açıklık getirdi. Alman bakan, “Savaşa benzer” tanımlamasının savaş anlamına gelmediğini ileri sürerek, açıklamasının arkasında olduğunu dile getirdi.
Almanya’nın Afganistan’a gönderdiği askerlerin durumu önümüzdeki ay yoğun bir şekilde tartışmalara neden olacak. Federal Parlamento, Afganistan’da bulunan 4520 askerin görev süresini yeniden uzatmak üzere toplanacak. Daha önce üst sınır 4500 olarak karar altına alınmıştı. Bu üst sınırın artırılması şu anda Almanya açısından gündemde değil. ABD, sayının 7 bine çıkarılmasını istemişti.
Savaş karşıtları ve Sol Parti ise askerlerin geri çekilmesini talep ediyor. Savaş karşıtları 22 Kasım’da ülke genelinde askerlerin geri çekilmesi için bir kampanya açacak. (DIŞ HABERLER)

‘DEVİR SENEYE BAŞLAYABİLİR’

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, “koşulların uygun olduğu yerlerde sorumluluğun koordineli bir şekilde Afganistan güçlerine devredilmesi”ne gelecek yıl başlanması gerektiğini belirtti.
Rasmussen, bu görüşünü, İngiltere Başbakanı Gordon Brown ile Londra’da görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada bildirdi. Rasmussen ve Brown’ın, sorumluluğun Afganistan yönetimine devredilmesinin, ilerlemenin yolu olduğu konusunda hemfikir olduğu da kaydedildi. Gordon Brown da Helmand vilayetinin bir kısmının devrine en erken haziran ayında başlanabileceğini ifade etti.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

25 bin Filistinlinin davası başlıyor

SONRAKİ HABER

Erdoğan Avrupa’dan Libya desteğini göç tehdidiyle istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...