13 Kasım 2009 00:00

25 bin Filistinlinin davası başlıyor

İSRAİL ordusunun Batı Şeria’dan zorla uzaklaştırarak Gazze Şeridi’ne gönderdiği bir kadının 25 bin Filistinliyi yakından ilgilendirebilecek davası, İsrail Yüksek Mahkemesi’nde ele alınıyor.

Paylaş

İSRAİL ordusunun Batı Şeria’dan zorla uzaklaştırarak Gazze Şeridi’ne gönderdiği bir kadının 25 bin Filistinliyi yakından ilgilendirebilecek davası, İsrail Yüksek Mahkemesi’nde ele alınıyor.
Beytüllahim Üniversitesi’nde öğrenci olan Berlanti Azzam bundan iki hafta önce Batı Şeria’daki bir kontrol noktasında durduruldu. İsrailli askerler ev adresinin Gazze olduğunu görünce Azzam’ı tutukladı. İsrail ordusu, Azzam’a 2005 yılında yalnızca Kudüs’te birkaç gün geçirmesi için izin verildiğini, bu tarihten beri de kaçak olarak Batı Şeria’da yaşadığını söylüyor.
Öğrencinin Gazze’den çıktığı dönemde, Filistinliler’in Batı Şeria’ya girmesi için özel izin gerekmediğini savunan İsrailli insan hakları örgütü Gişa, davayı Yüksek Mahkeme’ye taşıdı. Gişa, ayrıca İsrail’in insanların ev adreslerini Gazze’den Batı Şeria’ya çevirmesine izin vermediğini de vurguluyor ve Batı Şeria’da benzer durumda 25 bin Filistinlinin olduğunu söylüyor.
İSRAİL KOŞULSUZ GÖRÜŞMEYE AÇIKMIŞ
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Suriye ile ön koşulsuz görüşmelere açık olduklarını söyledi. İsrail Radyosu’ndan yapılan açıklamada, “Başbakan, iki tarafın da ön koşul koymaması şartıyla her yerde ve her zaman derhal görüşmelere başlamaya istekli olduğunu söyledi” denildi.
Benyamin Netanyahu’nun Paris ziyaretine eşlik eden İsrailli bir yetkili de, Netanyahu’nun görüşmelerinde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye, Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’la görüşmeye hazır olduğunu söylediğini belirtti.
Yetkili, “Sarkozy Suriye konusunu gündeme getirdi ve Netanyahu da hiçbir ön koşul olmaması koşuluyla Esad’la her yerde ve her zaman görüşmeye hazır olduğunu söyleyerek yanıt verdi” dedi. Netanyahu, önceki gün Paris’te Sarkozy ile görüşmüştü.
BARAK: OBAMA’YLA GÖRÜŞMELER OLUMLU
İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da önceki gün Tel Aviv’de yaptığı bir konuşmada, “Her zaman kendi çıkarlarımızı ve güvenliğimizi korumalıyız, ama Şam’dan gelen barış arzusu sinyallerini de inkar etmemek lazım” dedi.
Barak ayrıca, Netanyahu ile ABD Başkanı Barack Obama’nın görüşmelerinin, İsrail-Filistin müzakerelerine işlerlik kazandırılması bakımından iyi, önemli ve yapıcı olduğunu; Filistinlilerle bir barış anlaşması yapmaya olanak sağlayacak müzakerelerin yeniden başlaması için belirli bir temel oluşturduğunu söyledi.
Barak, söz konusu anlaşmanın iki devlette halkların birlikte yaşamasına olanak sağlayacağını, çatışmaya son vereceğini belirterek, “Söz konusu anlaşma, bir başka halk üzerindeki hakimiyetimize de son verir” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Nasrallah silahları için sabır istedi

SONRAKİ HABER

Sezgin Tanrıkulu, basın kartı iptallerini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa