14 Kasım 2009 00:00

Geç gelen adalet adalet değil!

Sendikalaştıkları için işten atılan ve 11 aydır direnişte olan Sinter Metal işçilerinin işe iade davasına devam edildi.

Paylaş

Sendikalaştıkları için işten atılan ve 11 aydır direnişte olan Sinter Metal işçilerinin işe iade davasına devam edildi.
Direnişte olan Okmeydanı Hastanesi işçileri, Karayolu işçileri, tersane işçileri, değişik fabrikalardan metal işçileri, sendikacılar, yurt dışından sendikacılar, siyasi parti temsilcileri, gençler ve demokratik kitle örgütü temsilcileri Sinter işçilerine destek vermek için davanın görüldüğü Üsküdar Adliyesi önünde bir araya geldiler.
Sendikalı olarak çalışmak için 11 aydır direnişte olan Sinter Metal işçilerinin işe iade davasına dün Üsküdar ş Mahkemesi’nde devam edildi. İşçilerin aileleri, direnişte olan Okmeydanı Hastanesi işçileri, Entes Elektrik’te direnişte olan Gülistan Kobatan, tersane işçileri, karayolu işçileri, Birleşik Metal-İş üyesi değişik fabrikalardan işyeri temsilcileri, Birleşik Metal-İş yöneticileri, Genel-İş yöneticileri, Dev Sağlık-İş yöneticileri, Emek Partisi İl yöneticileri ve üyeleri, Emek Gençliği üyesi üniversite öğrencileri, kitle örgütü temsilcileri, Oyuncu Tansel Öngel ve Marsis müzik grubu üyeleri işçilere destek vermek için adliyeye geldiler.
Uluslararası Metal İşçileri Federasyonu’nun “Sendikal Haklar İzleme Departmanı Sorumlusu” Kristyne Peter de destek için adliye önüne geldi. Dava öncesi adliye yolunda bulunan Çiçekci Durağı’nda bir araya gelen işçiler ve destek verenler burada kortej oluşturarak adliyeye kadar sloganlarla yürüdüler. “Geç gelen adalet, adalet değildir” pankartı arkasında yürüyen işçilere çevrede bulunanlar alkışlarla destek verdiler.
KAZANANA KADAR
Yürüyüş sırasında açıklama yapan Birleşik Metal-İş Genel Örgütlenme Sekreteri Özkan Atar, Sinter işçilerinin 11 aydır sendikal hakları için, işleri ve ekmekleri için direndiğini dile getirdi. İşçilerin karşılaştıkları tüm zorluklara rağmen mücadelelerini sürdürdüğünü söşyeyen Atar, bu süre zarfında hükümetin ve yetkililerin patronun tüm yasadışı uygulamalarını izlediğine dikkat çekti. Açtıkları işe iade davasının aylardır patronun oyunları nedeniyle bitmediğini belirten Atar, “Bir kez daha uyarıyoruz; geç gelen adalet, adalet değildir. Davanın biran önce sonuçlanmasını istiyoruz” diye konuştu. Daha sonra sendika yöneticileri ve bir grup işçi davaya katılırken işçiler ve destek verenler ise dava sonuna kadar adliye önünde beklediler. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Ilısu’da çalışmalar yeniden başladı

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu’dan İdlib açıklaması: Rejim ateşle oynamamalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa