14 Kasım 2009 00:00

Ilısu’da çalışmalar yeniden başladı

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi Sekreteri Adnan Bayhan, Ilısu Barajı ile ilgili devletin yeni kaynak bulma arayışlarına bir an önce son vermesini...

Paylaş

Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi Sekreteri Adnan Bayhan, Ilısu Barajı ile ilgili devletin yeni kaynak bulma arayışlarına bir an önce son vermesini, bununla birlikte felaketten başka anlamı olmayan bu anlamsız projeyi derhal durdurmasını isteyerek, “Ocak 2009’da durdurulan Ilısu Barajı inşa çalışmaları yeniden başladı” dedi.
Batman Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi, Ilısu Barajı’na ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi Sekreteri Adnan Bayhan, Almanya, Avusturya ve İsviçre hükümetlerinin Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santralı Projesi’nden daha önce vermeyi kararlaştırdıkları kredi teminatını geri çektiklerini hatırlattı. Bu nedenle üç Avrupa bankasının da kredilerini iptal ettiklerini kaydeden Bayhan, “Ancak Akbank ve Garanti Bankası kredileri geri çekmemiş, 6 Avrupalı ve 4 Türk şirketinden oluşan konsorsiyum dağılmamıştır. Avrupalı hükümet ve bankaların projeden ayrılmalarına rağmen, yıkıcı sonuçları bir yana kendi içinde pek çok soru işareti taşıyan barajı inşa etme konusundaki bu tuhaf ısrarın bir sonucu olarak maalesef hükümet, Ocak 2009’da durdurulan Ilısu Barajı inşa çalışmalarına son zamanda yeniden devam etmektedir” şeklinde konuştu.
Ilısu ve Karabayır köylerinde bu ara her gün iş makinelerinin çalıştığını dile getiren Bayhan, şunları söyledi: “İnşaat çalışmaları DSİ’nin kontrolü dışında yapılmaktadır. Merak ediyoruz bu denli büyük ve önemli bir projenin hayata geçirilmesinde devlet kurumları birbirlerinden bihaber mi hareket etmektedirler? Köylülere yapılan görüşmelerde edinilen bilgiye göre, kasım ayının sonunda Ilısu Köyü’nün boşaltılması talimatı verilmiştir. Onlara öngörülen yeni yerleşim yerindeki evlerin fiyatları aldıkları tazminat bedelinden daha yüksektir. Ayrıca yeni yerleşim yerinde geçimin neyle sağlanacağı cevaplanmayan başka bir sorudur.” (Batman/DİHA)

‘NEDEN ISRAR EDİLİYOR’
Hazırlanan pek çok bilimsel rapora göre çok daha verimli ve avantajlı enerji üretim ve kalkınma modellerinin mevcut olduğunu söyleyen Bayhan, devletin insanları göçe zorlayacağını, onları yoksullaştıracağını, tarihi ve kültürel mirası yok edecek sürdürülebilirliği olmayan bu projede neden ısrar edildiğini sordu. Bayhan, “Biz Hasankeyf’i Yaşatma Girişimi olarak, devletin yeni kaynak bulma arayışlarına bir an önce son vermesini, bunla birlikte felaketten başka anlamı olmayan bu anlamsız projeyi derhal durdurmasını talep ediyor, bundan vazgeçmediği müddetçe mücadelemizin ve haklı itirazlarımızın artarak devam edeceğini bir kez daha belirtiyoruz” diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Ayancık Çevre Platformu kuruldu

SONRAKİ HABER

Egemen Bağış, Prag Büyükelçiliğine atanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa