14 Kasım 2009 00:00

‘Bornova Bornova galasını memleketinde yaptı

ALTIN Portakal Film Festivali’nde en İyi film, en İyi erkek oyuncu, en İyi kurgu ödüllerini alan İzmirli ...

Paylaş

ALTIN Portakal Film Festivali’nde en İyi film, en İyi erkek oyuncu, en İyi kurgu ödüllerini alan İzmirli yönetmen İnan Temelkuran’ın “Bornova Bornova” filminin galası, önceki akşam Dokuz Eylül Sürekli Eğitim Merkezi (DESEM) sinema salonunda gerçekleşti.
Bornova Belediyesi’nin organize ettiği galada düzenlenen kokteyle; film oyuncuları Öner Erkan, Kadir Çermik, Damla Sönmez ve Erkan Bektaş’ın yanı sıra Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven ve İzmirli birçok sanatsever katıldı. Yoğun katılımın yaşandığı galada yer bulamayan katılımcılar, salonun merdivenlerine oturarak filmi izlediler.
Film öncesi görüşlerini belirten Temelkuran, bu tarz filmlerin birçok mekanda yapılabileceğini, ancak İzmir’i iyi tanıdığını, İzmirlinin dilini iyi bildiğini, bu yüzden tercihini İzmir’den yana kullandığını ifade etti. Filmde kullanılan dilin çok ayrıntılı ve yöresel olduğunu, bu yüzden uluslararası festivallere katılma amacı taşımadığını ifade eden Temelkuran, komedi tarzı bir film için çalıştığını söyledi.
İnan Temelkuran’ın annesi Lale Temelkuran, filmin aslında sadece Bornova’yı anlatmadığını belirterek şunları söyledi: “Film 12 Eylül sonrası üzerinden asfalt geçen gençleri anlatan bir film. Film aslında sadece Bornova’yı anlatmıyor. Türkiye’den bir kesit sunuyor.”
Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, “Biz Bornova halkı olarak çok heyecanlıyız. Bizden daha heyecanlı olan bir ekip var burada. Onlar Antalya’da Altın Portakal ödülünü alırken bir heyecan yaşadılar ama ben eminim şu an daha büyük heyecan yaşıyorlar. Çünkü o, konusu Bornova’da geçen filmin içinde yaşayan halkla bir gala yaşıyorlar” dedi. Sındır, yönetmene ve ekipte yer alan oyunculara Bornova halkı adına teşekkür etti. (İzmir/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Su TV’de iki dilli haberler

SONRAKİ HABER

Çin'deki Dünya Salon Atletizm Şampiyonası, koronavirüs nedeniyle ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...