14 Kasım 2009 00:00

Ders: BoykotKonu: Parasız, demokratik eğitim

Avusturya’da üniversite öğrencilerinin üç hafta önce başlattığı işgal ve gösteriler, Almanya ve İsviçre’de de etkisini göstermeye başladı.

Paylaş

Avusturya’da üniversite öğrencilerinin üç hafta önce başlattığı işgal ve gösteriler, Almanya ve İsviçre’de de etkisini göstermeye başladı.
Almanya’nın 20 üniversitesinde öğrenciler, daha iyi eğitim koşulları için harçlara karşı amfileri işgal etti. Protesto gösterileri, 17 Kasım’da lise öğrencilerinin de katılımıyla doruğa çıkacak.
Avusturya’da, iktidardaki sosyal demokrat-muhafazakar demokrat hükümetin hayata geçirmeyi planladığı harçlara tepki gösteren öğrenciler, başta başkent Viyana olmak üzere ülkenin birçok kentinde bir taraftan sokaklarda tepkilerini ifade ederken, diğer taraftan ise işgaller gerçekleştiriyorlar.
Üç hafta önce Viyana Üniversitesi’nde harçlar ve yetersiz amfiler dolayısıyla başlayan işgal eylemi, kısa bir süre içinde diğer kentlere de yayıldı. Öğrenciler ayrıca, üniversiteye giriş için yapılan başvuruların çok uzun sürmesini de eleştirilerin merkezine koymuş durumda.
Eylemlere sendikalar, lise öğrencileri, sanatçılar ve muhalefet partileri de destek veriyor. Ayrıca birçok üniversitede öğretim üyeleri ve veliler de eylemlere destek veriyor. Tanınmış pop sanatçısı Gustav da öğrencilere destek vermek için “Üniversiteler Yanıyor” adlı bir parça besteledi ve bu şarkı, öğrenciler tarafından eylemler sırasında sık sık söyleniyor.
Eylemler üzerine Avusturya Bilim Bakanı Johannes Hahn, üniversitelerin durumunu iyileştirmek için 34 milyon avro ek bütçe ayıracaklarını söyledi. Ancak üniversite rektörleri, yılda en az 1 milyar avronun ayrılması gerektiğini söylüyor. Avusturya Başbakanı Werner Faymann, bütçede üniversitelere ayrılan bütçeyi 2020 yılına kadar GSYİH’nin yüzde 1.2’sinden yüzde 2’sine çıkarma sözü verdi.
Öğrenciler ise bu açıklamaları olumlu, ancak yetersiz bulduklarını ifade ederek eylemlere devam edeceklerini açıkladılar. Bilim bakanı, öğrencileri bu ayın sonunda diyalog için görüşmeye davet etti. Buna rağmen öğrenciler, protesto gösterilerine ve işgallere devam ediyor.
ALMANYA’DA 20 ÜNİVERSİTEDE İŞGAL
Almanya’da Avusturyalı öğrenciler de dayanışma amacıyla 20 üniversitede işgal ve eylemler başlattı. Önümüzdeki salı günü ülke genelinde yapılacak lise ve üniversite öğrencileri eyleminin taleplerini de dile getiren öğrenciler, gerçekleştirdikleri işgal eylemlerinde herkese parasız, demokratik eğitim hakkı verilmesini talep ediyor.
Tübingen Üniversitesi’nde 200 öğrencinin başlattığı işgal eylemi polis tarafından dağıtılırken, Münih Maximilian Üniversitesi’nde ise 300 öğrenci işgal eylemi başlattı. Üniversite yönetimi, şu anda eyleme karşı bir müdahalenin söz konusu olmadığını açıkladı. Öğrenci temsilcileri harçların kaldırılmasını istiyor. Almanya’da ayrıca Würzburg, Göttingen, Berlin, Hamburg, Bielefeld kentlerinde de işgaller sürüyor. Münster kentindeki işgal eylemi polis tarafından bitirilmişti. Marburg ve Darmstadt kentlerinde de geçen hafta yüzlerce öğrenci tarafından başlatılan işgal eylemi sürüyor.
17 KASIM’DA BÜYÜK PROTESTOLAR OLACAK
Almanya’da lise ve üniversite öğrencileri 17 Kasım Salı günü ülke genelinde boykot eylemi gerçekleştirecek. Üç hafta boyunca değişik etkinliklerin yapılacağı Öğrenim Boykotu’na öğretmen ve veliler de destek veriyor. 17 Kasım-10 Aralık tarihleri arasında başlayacak öğrenci boykotlarının ana iki talebi, herkes için tek okul ve herkes için ücretsiz ve özgür eğitim olarak belirlendi.
10 Aralık’ta Bonn’da bir araya gelecek eyalet kültür bakanları, Alman eğitim sistemini masaya yatıracaklar. Bu toplantı öncesinde öğrenciler, öğretmenler, veliler, demokratik ve parasız eğitim sistemi için haftalar boyu eylem yapacaklar.
(Köln/EVRENSEL)

ÖĞRENCİLER NE İSTİYOR

- Sınıflar en fazla 20 kişilik olsun.
- Ülke genelinde en az 100 bin yeni öğretmen işe alınsın.
- Öğrenciler üzerindeki sınav baskısına son verilsin.
- Herkese ücretsiz eğitim hakkı sağlansın.
- Üç farklı okul biçimine son verilsin, herkes için tek okul sistemi geçerli olsun.
- Her öğrenci için meslek eğitim yeri ve üniversite güvence altına alınsın.
- Bankalara ve savaşa bütçe ayırmaktan vazgeçilsin, eğitime daha fazla bütçe ayrılsın.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsrail halkı Hamas’la diyalogtan yana

SONRAKİ HABER

Hekimler uyardı: Şiddet yasası çıkarılmazsa 17 Nisan’da iş bırakacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...