14 Kasım 2009 00:00

TARiHi OTURUM CiZGiYi GECEMEDi

Meclis, Demokratik Açılım oturumu için tatil gününde toplanırken, açılımdan beklentilerin aksine, yeni bir şey çıkmadı.

Paylaş

Meclis, Demokratik Açılım oturumu için tatil gününde toplanırken, açılımdan beklentilerin aksine, yeni bir şey çıkmadı. AKP Hükümeti’nin aylardır propagandasını yaptığı “açılım”ı açıklayan İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bugüne kadar yapılan kimi uygulamaları açılım olarak ifade etti. Atalay, ardından Anayasa’nın ilk 3 maddesi ile TC’nin temel nitelikleri, resmi dil ve bayrağının tartışmalar dışında olduğunu söyledi. Genel görüşme, ön görüşmeye göre daha sakin ve kavgasız geçti.
YENİ BİR ŞEY YOK
Meclis Genel Kurulu dün Demokratik Açılım için toplandı. Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin’in başkanlık ettiği Meclis Genel Kurulu’na, DTP, MHP liderleri ve Başbakan Erdoğan başından itibaren katılırken, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ancak kendi konuşması sırasında salona geldi. “Açılım”ı “açan” İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise adeta “Hükümet cephesinde yeni bir şey yok” dedirtircesine yeni bir şey söylemedi.
ERDOĞAN KONUŞUNCA...
Meclis dün olağanüstü bir gün yaşadı. Demokratik Açılım genel görüşmesi için toplanan Meclis’te, görüşmelere başlangıçta birçok AKP’li milletvekili katılmadı. AKP’liler ancak Başbakan Erdoğan’ın konuşmasında salona tam kadro düzeyinde katılım sağladılar.
Adeta bir gazeteci ordusunun görev yaptığı Meclis’te görüşmeleri, “şehit aileleri” ile aralarında Siirt Belediye Başkanı ve DEP eski Milletvekili Selim Sadak, Gaziantep eski Belediye Başkanı Celal Doğan, eski Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan’ın da olduğu eski parlamenterler izledi.
MERAKLA BEKLENİYORDU
İlk sözü İçişleri Bakanı Atalay aldı. Sürecin koordinatörünün neler söyleyeceği kamuoyunda merakla bekleniyordu. Bu konuşmada ‘Açılımın içeriği bilinmiyor’ eleştirilerine yanıt beklenirken, bakan yine açılmadı. Kamuoyuna yansıyan kimi kısmi değişikliklerden bahseden bakan, sürecin nasıl işleyeceğine dair ipucu dahi vermedi. Bakan ayrıca, konuşmasında ‘PKK’nin tasfiyesine’ vurgu yaptı.
KÜRTSÜZ AÇILIM
Atalay, Demokratik Açılım’ın iki hedefi olduğunu söyledi ve bunu “Demokratik Açılım’ın birbiriyle bağlantılı iki hedefi vardır. Terörün sonlandırılması ve demokrasimizin yükseltilmesi” diyerek açıkladı. Atalay, konuşmada sık sık ‘terör’ kavramını kullanırken, ‘Kürt’ demeden demokrasi standartlarının yükseltilmesi gerektiğine dikkat çekti. Atalay, yeni bir anayasa hazırlanması gerektiğini de belirtirken, Anayasa’nın üç maddesinin değiştirilemez olduğunu da vurguladı.
HÜKÜMETİN AMAÇI: TERÖRÜ BİTİRMEK
Açılımın bir süreç olduğunu ifade eden Atalay, “Terörün sonlandırılması kapsamlı bir mücadele gerektirir. Bundan sonra da terörle mücadeleye her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” diye konuştu. PKK’yi bölgede ve dünyada büyük ölçüde yalnızlaştırdıklarını savunan Atalay, bölge ülkeleriyle yürüttükleri aktif çalışmalar sonucunda PKK’yi önemli ölçüde etkisiz hale getirdiklerini ileri sürdü. Atalay, ‘terör sorununu’ çözme konusunda kararlı olmaya devam edeceklerini kaydetti.
KIRMIZI ÇİZGİLİ ANAYASA
Yeni anayasa ihtiyacına da dikkat çeken Atalay, “Bu anayasanın Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılamayacağı açıktır. Milletimiz bu anayasayı hak etmemektedir. Bu nedenle en geniş katılımla çoğulcu ve özgürlükçü bir anayasa hazırlanması gerekmektedir” dedi. Bu değişiklikleri hedeflerken “anayasanın, değişiklikleri teklif edilemez olan ilk üç maddesinin hiçbir şekilde değiştirilemeyeceğini” de söyleyen Atalay, bayrağın, milli marşın, resmi dilin ve üniter yapının bu tartışmaların dışında olduğunu belirtti.
OHAL İNSAN HAKLARINA AYKIRIYDI
Bakan Atalay, konuşmasının başında hükümetin icraatlarını sıraladı. Atalay, “DGM hukuk sistemimizden çıkartılmıştır. TRT-6 açılmıştır” dedi. Bakan, en önemli çalışmalarından birinin de bölgede hâlâ uygulamaları süren ve ‘İnsan haklarına aykırıdır’ dediği OHAL’in kaldırılması olduğunu ifade etti.
ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ AMA NASIL?
“Her açıdan toplumun gerisinde kalmıştır. Millet bu anayasayı hak etmiyor” diyerek, anayasa değişikliği mesajı veren Atalay, “ancak anayasanın ilk 3 maddesinin değiştirilmesinin kesinlikle söz konusu olmadığı” ifadesiyle kırmızı çizgilerini ortaya koydu. Bu maddelerin tartışma dışında olduğunu belirten Bakan Atalay ayrıca, “Demokratik üniter yapımıza, milli birliğimize asla zarar veren değil, aksine bunları pekiştiren bir süreç olacaktır...” diye konuştu.
‘HANİ KÜRT PROJESİYDİ?’
Bakan Atalay, “Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi”ne herkesten katkı isterken, CHP ve MHP sıralarından, “Hani Kürt projesiydi?” diye laflar atıldı. Bakan, bu sözleri duymazdan gelerek konuşmasını sürdürdü.
(Ankara/
EVRENSEL)

BAKAN NE AÇIKLADI

1-CEZAEVLERİNDE KÜRTÇEYE İZİN:
Bu adım, Adalet Bakanlığı tarafından yapılan bir yönetmelik değişikliği ile zaten geçen hafta hayata geçirildi.
2- VATANDAŞLIK HAKKI:
Silahlı eyleme karışmayan Kürt kökenli kişiler İçişleri Bakanlığı’nın önerisiyle Türk vatandaşlığını yeniden kazanabilecek.
3- DÖNÜŞLER:
Kuzey Irak’taki Kürt yönetimiyle işbirliği yapılarak, Mahmur Kampı’nın boşaltılması sağlanacak. Kandil’in boşaltılması, burada silahlı militanların bulunması nedeniyle daha sorunlu. Bu konuda da Türk Ceza Kanunu’nun etkin pişmanlığı düzenleyen 221. maddesinde değişiklik yapılarak, geri dönüşlerin kolaylaştırılması gündemde.
4- ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ: Anayasada kimi değişiklikler yapılacak ancak burada üniter yapı ve resmi dilin değiştirilmesi gibi kırmızı çizgilere dokunulmayacak.
5- YERLEŞİM YERLERİNE KÜRTÇE İSME İZİN:
Doğu ve Güneydoğu’da adı sonradan Türkçeye çevrilen yerleşim yerlerine eski isimlerini kullanma izni verilecek. Bunun için yerellerden talep olması beklenecek.
6- KÜRTÇE DERS:
Hükümet, eğitim dilinin Türkçe olmasından hiçbir şekilde taviz vermeyecek. Ancak Kürtçenin de, tıpkı İngilizce, Fransızca gibi “seçmeli ders” olmasının önü açılacak.
7- ENSTİTÜLERİ:
Üniversitelerde Kürtçe enstitüleri ya da Kürt dili ve edebiyatı bölümlerinin de kurulmasının önü açılacak.
8- KÜRTÇE PROPAGANDA:
Yapılacak değişikliklerle siyasetçiler, seçim propagandası sırasında mitinglerdeki konuşmalarında, kullandıkları pankart, levha, broşür ve beyannamelerde Kürtçeyi de kullanabilecekler. Bu konuda AB’ye uyum ön plana çıktı.
9- DİĞERLERİ:
Çocuklar çocuk mahkemelerinde yargılanacak. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşayan vatandaşların, yol kontrollerinin azaltılması ve yayla yasaklarının kaldırılması için çalışma yapılacak. Ayrımcılıkla mücadele komisyonu kurulacak. İnsan Hakları Başkanlığı’nın bağımsız mekanizmaya dönüşmesi ve ihlalleri denetlenecek . İşkenceyle Mücadele Sözleşmesi’ne Ek Seçmeli Protokol’ü onaylanacak.
10- 24 SAAT KÜRTÇE YAYIN:
RTÜK yaptığı bir yönetmelik değişikliği ile, TRT ŞEŞ’ten sonra, özel televizyonların da 24 boyunca Kürtçe yayın yapmalarının önünü açtı. Özel radyo ve televizyonların Türkçe dışındaki dil ve lehçelerde yayın yapmalarıyla ilgili sınırlamalar kaldırıldı. İzin alınarak Kürtçe dahil, farklı dilde yayın yapılabilecek. Müzik ve sinema yayınları için ise izin gerekmiyor.


PLANDA NELER YOK?

Hükümetin, Kürt açılımı konusundaki “kırmızı çizgileri” var. Bunlar, genel af ve anadilde eğitim. Bu çerçevede, Kürt alfabesinde yer alan harflerin, şu andaki mevcut alfabeye dahil edilmesi de düşünülmüyor. Kürt açılımı konusunda atılacak adımlar, Anayasa’nın ilk üç maddesine, aykırı olmayacak. Ayrıca ‘üniter yapıya’ aykırı hiçbir adım atılmayacak. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “sil-baştan” diye tanımladığı döneme ilişkin yeni “eve dönüş” formülünün ayrıntıları netleşmeye başladı. Dönenler sivil olarak gelecek ve gösteri yapamayacak, aksi durumda örgüt üyeliğinden tutuklanacakları anlatılacak. Genel af düzenlemesi asla yok.


AKP’Lİ ÇELİK HERKESE ÇATTI

AKP grubu adına konuşan Ömer Çelik, Dersim Katliamı’na ilişkin sözlerinden dolayı CHP’li Öymen’e tepki gösterdi. Bir emekli diplomat olarak Öymen’in, Dersim olayı gibi acı olayları bugüne örnek vermesini eleştiren Çelik’e, CHP sıralarından “bugüne gel, duygu sömürüsü yapma” diye tepkiler geldi. Çelik CHP’lileri duyguları olmamakla suçlarken, Dersim’den yükselen tek sesin “Evlad-ı Kerbelayız. Bunları hak etmedik” olduğunu söyleyip, Öymen’i Alevilerden özür dilemeye çağırdı.
DTP’nin, “Muhatap PKK’dir” demesine atıfta bulunan Çelik, “dünyada ilk defa bir partinin, terörle mücadelede muhatap olarak dağı gösterdiğini, bunun da Türkiye’de olduğunu” savundu. Projelerinin adının, “Milli Birlik ve Demokrasi” olmasıyla ne kadar haklı olduklarını ileri süren Çelik, “milli birlik” sözüne MHP, “demokrasi” sözüne DTP’nin sahip çıkıp, diğerini reddettiğini söyledi.
Çelik DTP’ye sataşmayı Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in Başbakan’ın Diyarbakır’a gitmesinde karşılamamasına tepki göstererek, “Başkasının başbakanını karşılamak için Almanya’ya gidenler, kendi Başbakanı iline geldiğinde karşılamama densizliğinde bulunuyor” sözleri DTP’liler tarafından tepkiyle karşılandı.
Çelik konuşurken MHP’lilerden de sık sık sataşmalar, laf atmalar geldi. Çelik’in MHP Liderleri Alparslan Türkeş ve Devlet Bahçeli’nin geçmişteki sözlerinden örnekler vermesine tepki gösteren MHP’liler, müdahale edip, susturmak isteyince Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, müdahale etti.
Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras, eşit yurttaşlık şartlarının geliştirilmesini, bir arada yaşama kültürünün gerçekleştirilmesini istedi.

Başbakan Erdoğan kırmızı çizgilerini korudu

MUHALEFET liderlerinin ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan cevaben bir konuşma yaptı. Konuşmasının başında sakin olan başbakan salonda yaşanan sataşmaların ardından sertleşti. Muhalefeti eleştiren başbakan, açılımı ‘Milli Birlik Projesi’ olarak nitelendirerek “Bizim de kırmızı çizgilerimiz var, o da tek millet, tek vatan, tek dil” dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan konuşmaya başlayınca, o zamana kadar salonda olmayan DTP eş Başkanı Ahmet Türk de, AKP Grubu adına yapılan konuşma sırasında salondan ayrılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de salona gelerek, Başbakan’ı dinledi.
Konuşması sırasında CHP ve MHP sıralarından sık sık müdahaleler gelmesi üzerine Başbakan Erdoğan “anlayın ki anlatasanız” diye tepki gösterdi. Erdoğan, somut, açılıma yönelik herhangi bir şey söylemedi. Açılımı bugün milletin vekillerine anlattıklarını, yarın da millete gideceklerini savunan Erdoğan, muhalefete “siz de gidin, ama Sivas’ın ötesine gitmemek gibi değil, biz 81 vilayete gidiyoruz” diye seslendi. Kendisine laf atanlara “yav” diye yanıt veren, Erdoğan, sorunları Ankara’dan izlemediklerini, muhalefetin de bir zahmet gitmesini önerdi. Bir çocuğun anadilini konuştuğu için ötelenmemesi gerektiğini belirterek, anadil sorununa değinen Erdoğan, 25 yıldır terörle mücadele edildiğini ancak sadece askeri yöntemle olmayacağını ifade etmekle birlikte, ne yapacaklarına ilişkin çok şey söylemedi.
CHP TERK ETTİ
Başbakan Erdoğan Dersim Katliamı’na ilişkin sözleri nedeniyle CHP’li Onur Öymen’e de değinerek, “Dersim’de olanları savunmak insanlıktan nasibini almamaktır” dedi.
Konuşmasında her kesimin gönlünü almaya çalışan Erdoğan, “bu açılımın sonunda birilerinin rant kapıları kapanacak” dedi. Şehitlerin istismar edildiğini belirterek, aslında MHP’yi hedef alan Erdoğan’ın, “hatta şehitler gelsin de biraz daha bağıralım” denildiğini söylemesi üzerine CHP sıralarından tepkiler yükseldi. Önce sıra kapaklarına vuran CHP’liler daha sonra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın işaretiyle salonu terk ettiler.
Erdoğan’ın yanıtı da “CHP grubuna güle güle. Bunların düşünceye tahammülü yok” diye seslendi.
Erdoğan Türkiye için tarihi bir süreç başlattıklarını, cesur adımlar attıklarını belirterek, kendilerinin samimi olduklarını ifade etti.
KONUŞMADAN SATIR BAŞLARI
*Açılımı sadece Kürt sorunu olarak algılamak yanlıştır. Bu milli birlik ve beraberlik projesi. Öncelikli sorun terörle mücadele.
*Kürt vatandaşıma birisi şu Kürt, Laz vatanşu Laz der. Bu tür ifadeleri yakıştırmak bile yanlış. Burada bile küçümseme mantığı var.
*Güneydoğu ve Doğu’da aldığınız oylar ortada. Sizin bölge partisi olduğunuz ortada. Benim milletim size niçin oy vermiyor? Halepçe’de hayatını kaybedenlerin acısını duyan bir milletiz.
*Sizin hiç köyleriniz boşaltıldı mı, tarlalarınız yasak bölge ilan edildi mi? Analar tabii ki ağlayacak diyenler sizin hiç oğlunuz, yavrunuz öldü mü?
*Dersim’de olanları savunanları ben insanlık noktasından nasibini almamış olarak değerlendiriyorum.
*CHP gurubundan yapılan sataşmalara: Sayın Baykal grubunuza hakim olun. Siz konuşurken ben bir terbiyesizlik yaptırdım mı?
*Gazete gösteren MHP’liye: Onu kendine sakla, lazım olur.
*Konuşmasının sonunda AK Partili milletvekilleri Erdoğan’ı ayakta alkışladı.NOTLAR...
*Başbakan Erdoğan, genel görüşme nedeniyle iptal ettiği yurt gezilerinin ilkini Malatya’ya gerçekleştirecek. Açılımla ilgili ilk mesajlarını burada verecek olan Erdoğan, pazar günü de İzmir’de olacak.
*AKP’de 81 il için 40 isim belirlenirken, bu gezilerde Açılım için halktan destek istenecek.
Türkiye'nin en önemli konusu Açılım TBMM'nin gündeminde saatler boyunca görüşüldü. Ancak Genel Kurul’da bir tek asker yoktu. Askerin görüşmeleri Televizyonlardan takip ettiği öğrenildi.
Sultan Özer
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP bu kez eylem örgütledi

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...