14 Kasım 2009 00:00

Hükümet netleşmeli

DTP Eş Başkanı Ahmet Türk, Kürt sorununu demokratik siyasal bir çözüme kavuşturmak ve gerçekleri ortaya çıkarmak için TBMM’de bir komisyon kurulmasını önerdi.

Paylaş

DTP Eş Başkanı Ahmet Türk, Kürt sorununu demokratik siyasal bir çözüme kavuşturmak ve gerçekleri ortaya çıkarmak için TBMM’de bir komisyon kurulmasını önerdi.
Hükümetin meseleye ciddi yaklaştığını bütün kamuoyuna göstermesi gerektiğini belirterek, “Hükümet acilen netleşmeli” diyen Türk, “Eğer ciddi bir çözüm yaklaşımı gösterilirse, silahlar üç ay içinde Türkiye’nin gündeminden çıkar” dedi. “Hükümetin amacı sorunu kalıcı bir şekilde ve demokratik bütün hakları hayata geçirerek çözmek midir? Yoksa bu sorunla bir müddet daha yaşamaya devam etmek, yani sorunu ‘katlanıla-bilir’ bir düzeye çekmek midir?” diye soran Türk, hükümetin bu konuda acilen netleşmesini istedi.
Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, genel görüşmeyi ‘tarihi oturum’ olarak nitelendiren Türk, Kürt sorununun ortaya çıkması, büyümesi, derinleşmesi ve sonuçta çözümsüz bir hal almasının devletin hatalarıyla doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi. Emperyalizmin en vahşi halini ifade eden “yeni dünya düzeni”nin de görmezden gelinemeyeceğini belirten Türk, neoliberal politikaların yarattığı tahribatlara dikkat çekti. Türk muhalefete ve hükümete “Gelin çocuklarımıza barış ve huzur içerisinde yaşanacak bir gelecek armağan edelim” diye seslendi.
PKK SONUÇTUR
Kürt sorununun çözüme kavuşturulamamasından dolayı bölgede yaşanan köy boşaltmaları, faili meçhulleri, OHAL uygulamalarını hatırlatan Türk, PKK’nin Kürt sorununun bir sonucu olarak ortaya çıktığını kaydetti. Türk, yaşananlardan halkın sorumlu olmadığını; asıl sorumluların, “devleti ele geçirmeyi başaran ittihatçı ekip ve onların ardılı olan zihniyetler” olduğunu söyledi. Asıl bölünme tehlikesinin kimliklerin inkar edilmesi ve bastırılmasıyla yaşanacağını söyleyen Türk, hükümeti, daha ciddi ve cesur yaklaşım göstermeye çağırdı. Uluslararası oyunları bozmanın ve boşa çıkarmanın yolunun demokratik çözüm olduğunu anlatan Türk, “Demokrasisini kendi özgücüyle güçlendiremeyen hiçbir toplum, esaretten kurtulamaz” dedi.
HÜKÜMETE ELEŞTİRİ
Demokrasi etrafında birleşmek gerektiğini ifade eden Türk, sorumluluğun Meclis’in omuzlarında olduğunu belirtti. AKP’nin Kürt Açılımı adıyla başlattığı, sonunda da ‘Milli Birlik Projesi’ adında karar kıldığı sürecin çözüm zihniyetinden uzak olduğunu belirten Türk, Kürt sorununu demokratik siyasal bir çözüme kavuşturmak için Meclis’te bulunan bütün siyasi partilerin temsil edileceği bir komisyon kurulmasını önerdi. Türk, kurulacak komisyonun geçmişle yüzleşerek gerçekleri ortaya koyması gerektiğini belirtti. Türk, iktidara ve muhalefete de çağrıda bulunarak, kandırma ve aldatmaca politikalarını bırakmalarını, soruna ciddiyetle ele almalarını istedi.
Çözümün ancak Anayasa değişikliği ile mümkün olduğunu söyleyen Türk, “1980 askeri darbesinin ürünü cunta anayasasını değiştirmeyi bile gündemine alamayan bir çözüm yaklaşımı, önceki inkâr yaklaşımlarından, özü itibariyle, ne kadar farklı olabilir?” diye sordu. “Hükümetin amacı sorunu kalıcı bir şekilde ve demokratik bütün hakları hayata geçirerek çözmek midir? Yoksa bu sorunla bir müddet daha yaşamaya devam etmek, yani sorunu ‘katlanıla-bilir’ bir düzeye çekmek midir?” diye soran Türk, hükümetin bu konuda acilen netleşmesini istedi.
CANIMIZDAN VAZGEÇMEYE HAZIRIZ
Türk, operasyonlarda ısrar etmenin çözümsüzlüğe hizmet edeceğini belirterek, “Üstlendiğimiz sorumluluk gereği, bırakın tek bir yurttaşımızın ölmesini; burnunun kanaması bile, makamlarımızla kıyaslanamayacak kadar değerlidir. Biz, barış için koltuklarımızdan değil canımızdan vazgeçmeye hazırız!” dedi. Türk, “Hükümeti de, muhalefeti de, bu tarihi dönemde; kandırma, aldatma politikalarını bir kenara bırakarak; sorunu ciddiyetle ele almaya çağırıyoruz. Tarih karşısında onurlu bir yere sahip olmak her siyasetçiye nasip olmaz. Gelin bu onuru hep birlikte paylaşarak, çocuklarımıza barış ve huzur içerisinde yaşanacak bir gelecek armağan edelim” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

BAHÇELİ YİNE ‘TEK’LEDİBAYKAL’IN KIRMIZI ÇİZGİLERİ

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 6 aydır tartışılan açılımla ilgili, provasını defalarca yaptığı konuşmasını yaptı. Baykal, ‘Kürt Açılımı’yla ilgili genel görüşmede yaptığı konuşmasında yürütülen politikaları eleştirirken, bu konuda beş ‘kırmızı çizgi’yi öne çıkardı. Baykal konuşmaya başlarken Başbakan Tayyip Erdoğan ve DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün dışarı çıkması dikkat çekti.
Hükümetin açılım konusunda somut öneri ve teklif getirmediğini belirten Baykal, “19 Ekim’de gelenlerin ifadesi gizli soruşturmayla alındı. Başbakan 20 Ekim’de ‘Umutlanmamak mümkün mü, güzel şeyler oluyor’ dedi. Başbakan, daha sonra DTP yöneticilerini suçlamaya başlamıştır. Hukuk sistemi resmen katledilmiştir”dedi. Baykal Habur’da yaşananlar için “İktidar fiili olarak PKK’yı muhatap alıp işbirliği içine girdi. Sen onu yaşattığın için sevinç duyuyor” diyince DTP sıralarında Sırrı Sakık “öldürsün mü? ne yapsın?” diye müdahale etti.
Baykal konuşmasında kırmızı çizgilerini de sıraladı:
1- Etnik temelde Anayasa değişikliği yapılamaz.
2- Millet tanımı değiştirilemez.
3- Kürtçe eğitim olamaz.
4- Ayrıştırma projeleri uygulanamaz.
5- Terörle mücadele kesilmez, pazarlık yapılamaz.
ÖNCEKİ HABER

Öymen’e büyük öfke

SONRAKİ HABER

Şeker fabrikası arazisine villa yapmışlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa