15 Kasım 2009 00:00

Geçmişle barışık olmak için, ona gülmek gerekir

İLK kez 2006 yılında Fransa’nın çeşitli kentlerinde sahnelenmiş olan Gérard Torikian’ın tiyatro performansı ‘Le concert arménien ou le proverbe turc’ / Ermeni Konseri ya da Türk Atasözü’ Diyarbakır’da izleyicilerin karşısına çıktı.

Paylaş

İLK kez 2006 yılında Fransa’nın çeşitli kentlerinde sahnelenmiş olan Gérard Torikian’ın tiyatro performansı ‘Le concert arménien ou le proverbe turc’ / Ermeni Konseri ya da Türk Atasözü’ Diyarbakır’da izleyicilerin karşısına çıktı. Diyarbakır Sanat Merkezi ve Anadolu Kültür’ün işbirliğiyle Türkiye’ye getirilen oyun, geçmiş ile yüzleşmeyi ve halkların baskı altına alınmasına dönük bir eleştiriyi konu alıyor.
TARİHLE YÜZLEŞTİREN KONSER!
Torikian ve Isabelle Guidard tarafından kaleme alınan oyunun yönetmenliğini Serge Avédikian yapıyor. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenen oyun, Ermeni asıllı bir bestecinin Odissea Süiti resitaline hazırlanmasıyla başlıyor. Geçmiş topraklardan kopmuş bir halkın trajedisine farklı açılardan bir dizi siyasal ve kültürel göndermeler içeriyor. Odissea garip bir ruh haliyle “Atalarımın gülüp eğlendiği toprağımın kokusunu duyabilecek miyim?” diyor satır aralarında.
OSMANLIDAN CUMHURİYETE ELEŞTİRİ
Oyun, Ermenilerin 4 bin yıllık tarihine ayna tutarak, özellikle Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar gelen süreçte belli başlı siyasi liderleri, yöneticilere ve bunların yarattığı zihinsel zemine eleştiriler yöneltiyor. Türk ve Ermeniler arasındaki siyasal problemleri güncel yönleriyle gülünç bir şekilde ele alıyor.
ERMENİ’YE KONUŞMA İZNİ VERME!
Açık bir dille Ermenilerin Türkiye topraklarında yaşadığı ve bugün hâlâ bir kriz halinde ismi tanımlanamayan Ermeni sorununa bir dizi siyasal göndermeler içeriyor. Oyunun son sahnesinde projeksiyonda yansıtılan şu yazı da oyunun esprisini ortaya koyuyordu: “ Bir Ermeni’nin konuşmasına asla izin verme sonunda kelimeleri yetersiz kalır” (Türk Atasözü) tabii ki en önemli mesajı da şu sözlerle özetleniyordu: “Geçmişle barışık olmak için, ona gülmek gerekir.” Oyunun ardından sorularımızı yanıtlayan Oyunun Yönetmeni Serge Avédikian ve Oyun Yazarı ve Oyuncu Gérard Torikian, oyunun bir anlamda tarihle yüzleşmeye dönük olduğunu belirterek, oyunu Diyarbakır’da sahnelemelerinin nedenleri üzerinde konuştular. Diyarbakır’da bir çok halkın birlikte yaşadığını ve bu halkların barış içinde bir arada yaşamalarına dönük düşünülmesinin anlamlı olduğunu ifade ettiler. (KÜLTÜR SERVİSİ)
Ali Rıza Kılınç - Ahmet Aküzüm
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İpekyolu’na hüzünlü açılış

SONRAKİ HABER

EMEP heyeti Elazığ'da incelemede bulundu: Hamaset söylemi can kaybının önüne geçemez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa