15 Kasım 2009 00:00

İpekyolu’na hüzünlü açılış

4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali önceki gün görkemli bir açılış töreniyle başladı. Altın Karagöz Onur ve Emek ödüllerinin verildiği geceye...

Paylaş

4. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali önceki gün görkemli bir açılış töreniyle başladı. Altın Karagöz Onur ve Emek ödüllerinin verildiği geceye, festivalin kurucusu, Bursa Eski Belediye Başkanı Hikmet Şahin’in birkaç gün önce hayatını kaybetmesinin hüznü hakim oldu.
İpekyolu Film Festivali, geçen yıl, henüz üç yaşındayken 70 bin izleyiciye ulaşarak ülkenin festivalleri arasında önemli bir yer edinmişti. Krizin etkilerinin festivalde görülmediği söylense de, açılıştaki burukluk, dördüncü festivalin coşkuyla başlamasına engel oldu.
SİNEMA VE MİMARLIK
22 Kasıma kadar sürecek olan festivalin Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde (Merinos) düzenlenen açılış törenini Oyuncular Ahu Türkpençe ve Ali Sunal sundu. Açılış hüzünlü başladı. Hafta içinde hayata veda eden Bursa Eski Belediye Başkanı Hikmet Şahin’in görüntüleri yansıdı ekrana… Festivalin açılış konuşmasını Festival Yönetmeni Ali Çalışır yaptı. Ardından Bursa Belediye Başkanı ve Festivalin Onursal Başkanı Recep Altepe kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmalarda, festivalin temasının sinema ve mimarlık olduğu hatırlatıldı, İpekyolu Festivali’nin bir amacının da sinema yapımcılarını Bursa’ya çekmek, bir plato olarak Bursa’yı anlatmak olduğunu dile getirildi.
EMEKTARLAR: 50 YIL DAHA OYNARIM
Emek ödülleri ise Türkiye sinemasına yardımcı oyuncu olarak büyük emekler veren, Baykal Kent ve Hakkı Kıvanç’a verildi. Ödülleri alan 50 yıllık oyuncular, festivali düzenleyenlere ve sinema seyircilerine teşekkür etti. Bursa Huzurevi’nde yaşamını sürdüren ve kendisini Bursalı olarak tanıtan Baykal Kent’in “Bir 50 yılım daha olsa, onu da Yeşilçam’a verirdim” sözleri alkış getirdi.
Onur Ödülleri ise sinemanın iki büyük ismi Nedret Güvenç ve Muzaffer Tema’ya takdim edildi. Oyuncular, ödüllerini Suzan Avcı ve Ediz Hun’dan aldılar. Bursalı Suzan Avcı, Bursa’da hem okula gittiği hem de fabrikaya gittiği yıllarda, bir Muzaffer Tema ile nasıl karşılaştıklarını anlattı. Tema’nın kendisine “Sen ne güzel bakıyorsun, sinemada oynasana” diyerek kendisini sinemaya takdim ettiğini anlattı ve Tema’ya hem ödül verdi, hem teşekkür etti.
BURSA-SURİYE HATTI
“Kurtlar Vadisi Irak” ve “Kelebek” filmlerinde oynayan ve Ridley Scott’ın “Cennetin Krallığı” filminde Selahaddin Eyyübi karakterini canlandıran Suriyeli Oyuncu Ghassan Massoud Festival Onur Konuğu olarak açılış gecesindeydi. Massoud, Bursa ve Suriye’yi birbirine çok benzettiğini söyledi ve “Dünyada köyüme benzeyen bir yer daha bulacağımı sanmazdım, ama Bursa’ya gelince buldum” dedi.
Festivalin Açılış filmi ise Paola Mendoza ve Gloria La Morte’nin birlikte yazıp yönettiği 2008 Kolombiya, ABD ortak yapımı “Aramızda” filmi idi. Film, memleketi Kolombiya’yı terk edip çocuklarıyla birlikte kocasının yanına New York’a giden ve dilini bile konuşamadığı yabancı bir şehirde yapayalnız kalan Mariana’nın öyküsünü anlatıyor.
22 Kasım’a kadar sürecek olan film festivali boyunca mimarlıktan engelsiz filmlere, diyalogsuz kısa filmlerden İpekyolu güzergahı ülkelerinin sinemalarına kadar çok çeşitli konularda birçok film izleyiciyle buluşacak. (Bursa/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD Dışişleri, Başbakan Erdoğan’ı yalanladı!

SONRAKİ HABER

Geçmişle barışık olmak için, ona gülmek gerekir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...