15 Kasım 2009 00:00

DİNLEMEDE SKANDAL ÜSTÜNE SKANDAL

YARGIDA dinleme skandalı gün geçtikçe büyüyor. Ortaya çıkan yeni belgeler de, yapılan açıklamalar da ‘bu kadarına da pes’ dedirtiyor.

Paylaş

YARGIDA dinleme skandalı gün geçtikçe büyüyor. Ortaya çıkan yeni belgeler de, yapılan açıklamalar da ‘bu kadarına da pes’ dedirtiyor.
Telekomünikasyon İletişim Başkanı (TİB) Fethi Şimşek, Yargıtay santralını dinlemenin mümkün olmadığını açıkladı. Ancak Adalet Bakanlığı Başmüfettişliği’nin, İstanbul Emniyeti’ne gönderdiği bir yazıda, Yargıtay santralının dinlenmesiyle ilgili kayıtların kopyalanıp imha edilmesini isteği ortaya çıktı. Yazıda, Yargıtay santralı için üç ayrı dinleme kararından bahsediliyor. Adalet Bakanı Sadullah Ergin ise dinlemeleri şöyle savundu: Teknik dinleme sonucu elde edilen delillerle kaç hakim, savcı yargılanıp hapse girmiş bir bakın...
BİRDEN FAZLA KARAR ÇIKTI
TİB Başkanı Fethi Şimşek “Hakim kararı bulunmasına rağmen, kullanılan santralın özelliği nedeniyle dinleme işlemi gerçekleşmedi” dedi. Ancak Adalet Bakanlığı müfettişleri, Eminağaoğlu’na tahsis edilen Yargıtay telefonunun (0312 416 24...) dinlenme işleminin sonlandırılması için 22 Aralık 2008 günü İstanbul Emniyeti’ne yazı gönderdi.
Yazıda Yargıtay santralının dinlenmesine ilişkin kararın sadece 3 Kasım 2008 tarihli karardan ibaret olmadığı da ortaya çıktı. Yazıda, 14 Ekim 2008 ve 2 Aralık 2008 günü alınan iki ayrı mahkeme kararı olduğu da ortaya çıktı.
BAKANDAN İLGİNÇ SAVUNMA!
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, yargıya dönük kapsamlı telefon dinleme durumunun açığa çıkmasıyla ilgili “Dinliyoruz ama dava açmıyoruz ki” diyerek hükümeti “savundu”. Ergin, konuya ilişkin düşündürücü bir açıklamada bulundu.
Bakan Ergin’in, “Telefon dinlemelerinden elde edilen delillerle kaç hakim, savcı yargılanmış bir bakın” demesi şaşkınlık yarattı.


BU BÖYLE GİTMEZ!
Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, yargıdaki dinlemelerle ilgili olarak, “Telefon dinlemeleri toplumda paranoya oldu. Bu sistem böyle devam etmez” dedi. Gerçeker, Denizli’de gazetecilere yargıdaki dinlemelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Gerçeker, Yargıtay’ın bundan sonra izleyeceği süreç ile ilgili bir soruya, “Bunları ayak üstü anlatmak kolay değil. Bu telefon dinlemeleri artık toplumda bir paranoya ve korku yarattı. Gerçeker şöyle devam etti: “Hukuki ve hukuksuz dinlemeler var. Hukuki dinlemelerde bile kişinin özgürlüğüne müdahale varsa bu da yanlış. Sistemi değiştirmek gerekli.”
Yargıtay Onursal Başsavcısı Vural Savaş, yargıda yaşanan telekulak tartışmalarıyla ilgili, “Türkiye şu anda hukuk devleti olmaktan çıkmış, korku devleti haline getirilmiştir. Eninde sonunda Yüce Divan'da bunun hesabı sorulacaktır” değerlendirmesinde bulundu.
(ANKARA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Katliamın 72. yılında dağlanan acı

SONRAKİ HABER

Mesudiyeliler HES’lere de, taş ocaklarına de karşı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa