15 Kasım 2009 00:00

Belediyenin zam ısrarı

İZMİR üyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZSU’nun, 1 Haziran’da uygulamaya konulan içme suyu zammı mahkeme tarafından iptal edildiği halde belediye yeni zam yapmaya hazırlanıyor.

Paylaş

İZMİR üyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZSU’nun, 1 Haziran’da uygulamaya konulan içme suyu zammı mahkeme tarafından iptal edildiği halde belediye yeni zam yapmaya hazırlanıyor. İçme suyuna yüzde 20 oranında yapılan zamma ilişkin İzmirlilerin protestoları ile karşılaşan Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun; “Gizli saklı değil, zam yapıyoruz ve bu konuda ısrarlıyız” şeklindeki sözleri de büyük tepki topladı. İzmir 1. İdare Mahkemesinin verdiği iptal kararının ardından, tekrar belediye meclisi gündemine taşınan zam konusu, ucuz su kullanma imkanına kavuşan İzmirlilerin sevincini kursağında bıraktı.
SU GİBİ ‘AZİZ’ DEĞİL!
İzmir Birlikte Başaracağız Platformu üyelerinin zammın iptali için açtığı davanın avukatlığını üstlenen Av. Arif Ali Cangı, Başkan Aziz Kocaoğlu’nun tekrar zam yapmayı düşünmesinin hukuku ve halkı hiçe saydığının göstergesi olduğunu belirtti. Cangı, Kocaoğlu’nun 29 Mart yerel yönetim seçimleri sırasında hizmet için namus sözü verdiğini hatırlatarak; “Söylediklerini yapmayacaksa verdiği namus sözünün hiçbir anlamı yok” dedi.
Sosyal belediyecilik adı altında “İşimiz İzmir, gücümüz İzmir” sloganıyla İzmirlinin yüzde 50’den fazla oyunu alan CHP’li yerel yönetimin ilk icraatının su ve ulaşıma zam yapmak olduğunu vurgulayan Cangı şöyle devam etti; “Yapılması düşünülen zam asgari ücretle geçinmeye çalışan aileleri oldukça zor durumda bırakacaktır. Büyükşehir yetkililerinin yapacağı zam, vatandaşın suya erişebilme hakkını ortadan kaldırıyor”. İzmir halkını kendi sorunlarına sahip çıkmaya davet eden Cangı, tekrar zam yapılırsa önceki gibi yine dava açacaklarını kaydetti.
EMEKLİ MAAŞI SU FATURASINA..
Emekli olmalarına rağmen çalışmak zorunda kaldıklarını belirten bazı vatandaşlar da, su zammına oldukça tepkililer. İşçi Emeklisi İbrahim Uçar, “Vatandaşın hiçbir şeyi iyi olmuyor zaten. Bir de ekonomik kriz girince işin içine daha da karmaşık oluyor. Belediyeciliğin anlayışı vatandaşa hizmet etmeli. Su zammı geri çekilmeli” dedi. İZSU’dan emekli olan Mehmet Ateş de şöyle konuştu: “Aziz Kocaoğlu sosyal belediyecilik söylemleri ile halktan oy toplamıştı. Suya zam istemiyoruz.” Bir başka İzmirli Hülya Çakar ise, “Yapılan zamlar faturamıza oldukça fazla yansıyor. Bizim için zor oluyor. Asgari ücret düzeyinde emekli maaşıyla bir de kriz ortamında mutfak masraflarımızı bile karşılayamıyoruz. Diğer ihtiyaçlarımızı dahi hesaba katmıyorum. Suya zam yapılması kabul edilir bir şey değil. Sadece Aziz Kocaoğlu değil, hükümetin de bu işte tezgahı var. Temel ihtiyaç maddelerine zam yapacağına bizim emekli aylıklarımıza zam yapılsın” şeklinde konuştu. (İzmir/EVRENSEL)
Ali Kavak
ÖNCEKİ HABER

BAŞYAZI

SONRAKİ HABER

Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu Okçular Vakfının reklamı kamu spotu oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa