16 Kasım 2009 00:00

Yargıya ipotek

Türkiye, gündem yaratan Albay Dursun Çiçek’in ikinci tahliyesinin şokunu yaşıyor.

Paylaş

Türkiye, gündem yaratan Albay Dursun Çiçek’in ikinci tahliyesinin şokunu yaşıyor. Herkes ‘delilleri karartma ve kaçma olasılığının bulunmadığı’ gerekçesiyle verilen bu karara anlam vermeye çalışırken, ortaya çıkan gerçek gerekçe büyük şaşkınlık yarattı. Mahkemeye göre ‘delil yok’ ve ‘suç oluşmadı’. Ayrıca mahkeme, yeni bir tutuklama için ‘daha tatmin edici’ ve ‘yeni delil’ istiyor.
*Peki bu karar ne anlama geliyor?
*Bundan sonra ne olacak?
*Çiçek suçsuz mu?
*Belge soruşturması kapandı mı?
Bu ve daha pek çok soruyu uzmanlar gazetemize değerlendirdi.
HUKUKÇULAR NE DİYOR?
Tahliye kararının verilmesinin yargının tasarrufu olduğunu ifade eden eski Askeri Hakim Ümit Kardaş, ancak verilen karardaki ayrıntıların ve saptamaların dikkat çekici olduğunu ifade etti. ‘Delilileri karatma’ ve ‘kaçma’ şüphesi olmamasının dahi tahliye kararı verilmesi için yeterli olabileceğini ifade eden Kardaş, “delil olmadığı”, “yeterli delil bulunmadığı”, “suç oluşmadığı” ifadelerinin ise gereksiz ve yargılamayı etkilemeye yönelik olduğunu ifade etti.
GEREKÇELER SİYASİ
“Yeni delil bulunmaması halinde Çiçek’in tutuklanamayacağı” saptamasını da değerlendiren Kardaş, bu ifadelerle yargılamanın ipotek altına alınmak istendiğine dikkat çekti.
Kararın bu şekilde verilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade eden Kardaş, ‘kararın siyasi ve ideolojik olduğunu’ vurguladı. Türkiye’de yargı bağımsızlığından, demokrasinden ve hukuktan söz edilemeyeceği değerlendirmesinde bulunan Kardaş, sürece müdahale edilmemesi ve kararın yargıya bırakılması gerektiğini vurguladı.
YARGILAMA SÜRÜYOR
Alınan kararla ‘yargılamanın sona erdiği’, ‘Çiçek’in suçsuzluğunun kanıtlandığı’, ‘ortaya çıkan belgelerin gerçekdışı olduğu’ gibi iddiaların gündeme getirilmesini de değerlendiren Kardaş, bu iddiaların gerçek dışı olduğunu, yargılamanın sürdüğünü, Çiçek’in yargılama sonucunda ceza alabileceğini ve iddiaların doğruluğunun kanıtlanabileceğini de dile getirdi.
ADLİ TIP RAPORU KESİN DELİLDİR
“Delil olmadığı”, “yeterli delil bulunmadığı” yönündeki karara da dikkat çeken Kardaş, Adli Tıp’ın ıslak imzanın Çiçek’e ait olduğunu tespit ettiğine dikkat çekerek, bunun da delil mahiyetinde olduğunu vurguladı.
GEREKÇEDE CİDDİ BİR SORUN VAR
*Emekli Yargıtay Savcısı Ahmet Gündel: Mahkemenin gösterdiği gerekçeler tatminkar değil. Ciddi suçlamalar var. Daha önceki yargı uygulamalarına baktığımız zaman bu tür durumda olanlar tutuklanırlar, yargılamaları da tutuklu davam eder. Daha küçük suçlamalardan hakkında tutuklama kararı olan pek çok kişi var.
*AİHM Avukatı Kazım Berzeg: Albay Çiçek’in tutuklanmasına neden olan eylemler organize işlenen bir suç olduğu için bu kişinin kesinlikle serbest bırakılmaması gerekir. Askeri cezaevlerinden dahi insanları kaçırdılar. (İstanbul/EVRENSEL)

TAHLiYE KARARI NASIL ALINDI?

“İrtica İle Mücadele Eylem Planı” altında ıslak imzası bulunduğu iddiasıyla ikinci kez tutuklanan ve ikinci kez tahliye edilen Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek’in tahliye nedenlerinden bazıları açıklanmadı. Gizlenen ve açıklanmayan gerçek nedenler ortaya çıktı.
*AÇIKLANAN NEDENLER: Karar metninde ayrıca “delil karartma girişimine bulunmaması” ve “kaçma şüphesi olmaması” gibi unsurlar da sayıldı.
*GİZLENEN NEDENLER: Çiçek esasen, hakimlerin oy birliği ile ve delil olmadığı, yeterli delil bulunmadığı, suç oluşmadığı gerekçeleriyle tahliye edildi. Hakkında önemli suçlamalar bulunan Çiçek hakkındaki bu tahliye gerekçeleri karar metninde açıkça yer aldı.
ADLİ TAHDİT YOK
İtiraz dilekçesi, tutukluluk kararı alınır alınmaz avukatları tarafından verildi. Dilekçe, 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 13 Kasım’da incelendi ve tutukluluğunun kaldırılması ve tahliyesi yönünde karar verildi. Hiçbir adli kontrol tahdidi de olmayan karar, oy birliği ile alındı.
RAPOR DELİL SAYILMADI
Verilen kararın tümüne birden bakıldığında, Adli Tıp tarafından verilen ve ıslak imzanın Albay Dursun Çiçek’e ait olduğunu belirten raporun, yargı tarafından kanıt olarak değerlendirilmediği belirtiliyor.
KARAR KESİN NİTELİK TAŞIYOR
Kesin nitelikli karara göre savcıların, Çiçek’in tutuklanması için yeniden talepte bulunabilmek için eldeki deliller dışında mutlaka yeni ve mahkemeyi tatmin edici bir delil bulması gerekecek. Karar, savcılar eldeki delillerle dava açsa bile, mahkemenin Çiçek’i suçsuz bulabileceği şeklinde de yorumlandı.

ALBAY ÇİÇEK NEDEN TUTUKLANDI?
11 Kasım’da ifade vermeye gelen Çiçek, “terör örgütü üyesi olmak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni cebir ve şiddet kullanarak ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” suçlarından tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkeme de bu gerekçelerle Çiçek’in tutuklanmasına karar verdi. 11 Kasım günü, saat 22.15’te Hasdal Cezaevi’ne konulan Çiçek, avukatı aracılığıyla karara itiraz etti. İtiraz, geçtiğimiz cuma günü İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlandı. Mahkeme, oy birliğiyle Çiçek’in tahliyesine karar verdi. Çiçek, 43 saat tutuklu kaldıktan sonra cuma günü saat 17.15’te tahliye oldu.

İKİ TAHLİYESİ DE ‘GEÇİCİ’ HAKİMLE
Albay Dursun Çiçek’in, Mahkeme Başkanı Nurettin Ak, üye hakimler Tuncay Aslan ve Oktay Kuban’ın oy birliğiyle verdiği kararın ardından 43 saatte tahliye edilmesiyle ilgili tartışmalar sürüyor. Çiçek’in iki kez tutuklanıp ikisinde de geçici görevlendirme ile oluşturulan mahkeme heyetleri tarafından tahliye edilmesi, akıllardaki soru işaretlerini çoğalttı. Çiçek’e tahliye kararı veren 9. Ağır Ceza’ya karar günü geçici görevlendirme ile hakim ataması yapılması, ilk tutuklandığında Çiçek’in itirazını görüşen 14. Ağır Ceza’ya, 13. Ağır Ceza’dan geçici görevlendirme ile hakim atanması konusunu gündeme getirdi.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP’deki hanımağa

SONRAKİ HABER

BAŞYAZI

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...