16 Kasım 2009 05:00

Ağa zulmüne jandarma koruması

Yıllardan beri topraklarına el koyan ağaya karşı mücadele eden Sinanlı köylülerinin direnişi sürüyor.

Paylaş

Yıllardan beri topraklarına el koyan ağaya karşı mücadele eden Sinanlı köylülerinin direnişi sürüyor. Önceki akşam ağanın tarlaları sürmek üzere gönderdiği traktörlere izin vermeyen ve jandarma müdahalesiyle karşılaşan köylülere, jandarma müdahalesi dün de devam etti. Önceki gün 10 kişiyi gözaltına alan jandarma, dün de 9 kişiyi gözaltına aldı. Tarlaların sürülmesine izin vermeyen köylüler, mücadelelerinin devam edeceğini söylediler. Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Sinan köylüleri, ağaya karşı direnişleriyle bugüne kadar birçok kere gündeme gelmişlerdi.
İKİ GÜNDE 19 KÖYLÜ GÖZALTINA ALINDI
Önceki gün köyde başlayan gerginlik dün de devam etti. Ağanın gönderdiği traktörlerin tarlalarını sürmesine izin vermeyen köylülere müdahale eden jandarma, önceki gün 10 kişiyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınan köylülerden 8’i serbest bırakılırken, Halil Doru ve Mahmut Yeşil adlı köylüler hâlâ gözaltında tutuluyor. Ağanın ellerinden hileyle aldığı toprakları sürdürmemeye karalı olan köylülerin dün de traktörlere izin vermemesi üzerine, jandarma tekrar müdahalede bulundu. Çıkan arbedede 9 köylüyü de dün gözaltına alan jandarma, köyü ablukaya aldı. 6 yıldır devam eden direnişlerini topraklarını tekrar ağadan alıncaya kadar devam ettireceklerini belirten köylüler, yaşanan zulme ilgisiz kalan yetkilileri de sorumluluğa çağırdılar.
AĞANIN TRAKTÖRLERİNE GEÇİT VERMEDİLER
Dün sabah saatlerinde tarlaların sürülmesine izin vermemek üzere kadın ve çocuklarıyla tarlalara giden köylüler, arazi sürmeye gelen traktör sürücülerine müdahale etti. Tarla sürmeye gelen kişiler, köylülerin kararlılıkları karşısında traktörlerini geri çekmek zorunda kaldılar. Olay yerine gelen jandarma ekipleri, köyü ablukaya alarak köy muhtarının da aralarında bulunduğu 9 köylüyü gözaltına aldı. Traktörler ise köyün yakınındaki bir şantiyeye çekildi. Gazetemizin baskıya girdiği saatlerde, gözaltına alınan köylülerin Sinan Köyü Jandarma Karakolu’ndaki ifadeleri devam ediyordu.
Yaşanan olaylara ilişkin görüştüğümüz Heybet İldeniz, dün sabah tekrar köye gelen traktörlere izin vermedikleri için arkadaşlarının gözaltına alındığını belirterek, “Biz bu arazi meselesini yetkililere defalarca ilettik. Ama tamamen ilgisiz kaldılar. Biz yıllardır kendi topraklarımızda perişan ediliyoruz. Birçok insan kendi tarlasını, toprağını terk ederek gurbete gitmek zorunda kaldı” dedi. Yetkililere soruna müdahale etme çağrısında bulunan İldeniz, “Bizim mücadelemiz sorun çözülene kadar devam edecek” dedi. Asırlardır kullandıkları topraklarının ağanın hileleriyle kadastro işlemleri sırasında ellerinden alındığını söyleyen köylüler de arazilerini geri alabilmek için mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerini ifade ettiler.
Tek geçim kaynaklarının dedelerinden kalan araziler olduğunu belirten köylüler, kanları pahasına mücadele edeceklerini belirterek, devletten bu soruna bir an önce çözüm bulmasını istediler.
(Diyarbakır/EVRENSEL)

KÖYLÜLER BOYUN EĞMEMEKTE KARARLI

Ağanın topraklarını gasp etmesine karşı yıllardır direnen köylüler bugüne kadar pek çok kez yaptıkları eylemlerle gündeme geldiler.
Köylüler, geçtiğimiz hafta da tarlaları sürmek için köye gelen traktörlere karşı ayaklanmıştı. Ellerinde sopalarla arazilerinin üzerinde traktörlerin sürüm yapmasını engelleyen köylüler, köylerini ağalara teslim etmeyeceklerini söylemişlerdi.
Yüzlerce köylü, çocuklarıyla birlikte ellerinde sopalarla gelecek olan traktörlerin araziye giriş yapmasını engellerken, Sinan Jandarma Komutanlığı bölgeyi yine ablukaya almıştı.
Köylülerin 2911 sayılı Yasa’ya muhalefet ettiğini ileri süren jandarma komutanı, köylülerin slogan atmalarına dahi tahammül edememiş ve slogan atılmaması yönünde uyarılar yapmıştı.
Eylem sırasında tarlaların önünde köylülerden Ali Yasam Parça, konu ile ilgili basın açıklaması yapmış ve şöyle konuşmuştu: “Yüz yıldan beri geçim kaynağımız olan topraklarımızı çok basit bir tutanakla, bizleri yok sayıp sözde teknisyenlere kadastro çalışması esnasında kendi adına tapulatan ağayı, TBMM’ye havale ediyoruz. İkamet ettiğimiz halde, köyümüz nahiye iken, 180 hane 2 bin nüfuslu bir köy olduğumuz halde; 110 bin dönüm arazimizi, göçmen gelen tek kişi tek aileye tescil eden, bizleri evsiz, bahçesiz, topraksız bırakan; 2 bin nüfusu aç perişan eden o zamanın teknisyenlerini de Allah’a havale ediyoruz.”
ÖNCEKİ HABER

Dersimlilerden Öymen’e: Nalet şero to!

SONRAKİ HABER

Kırıkkale'de eşi tarafından bıçaklanan kadın yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa