16 Kasım 2009 00:00

Dersimlilerden Öymen’e: Nalet şero to!

TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada on binlerce kişinin öldürüldüğü Dersim katliamını savunan CHP Genel Başkan Yardımcısı...

Paylaş

TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada on binlerce kişinin öldürüldüğü Dersim katliamını savunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’e tepkiler devam ediyor. Dün birçok yerde yapılan gösterilerde, CHP il binalarına siyah çelenk bırakılırken, Öymen’e büyük tepki vardı.
Dersimliler, 1938 Dersim katliamının ardından idam edilen Seyit Rıza’nın ölüm yıl dönümünde bir araya gelerek, CHP’ye seslendi. İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde bir araya gelerek yürüyüş yapan Dersimliler, katliamı öven açıklamaların sahibi CHP’li Öymen’e tepkilerini Kürtçe “Onur Öymen nalet şero to! (Lanet olsun sana)” yazılı dövizle belirtti. Yapılan açıklamada, Seyit Rıza’nın yaşı küçültülerek idam edildiği anlatılırken, devlet arşivlerinin açılması ve katliamın hesabının verilmesi istendi.
ADANA’DA SİYAH ÇELENK
Adana’da bir araya gelen demokratik kitle örgütleri ve siyasi partiler de, CHP İl Başkanlığı’na siyah çelenk bıraktılar. İnönü Parkı’nda bir araya gelen Tuncelililer Derneği, ABF, KESK, Adana Tabip Odası, TMMOB, İHD, ESP, DHF, DİSK, SHP, ÖDP, EMEP ve DTP’nin de aralarında bulunduğu birçok kurum, ‘Dersim’i unutma, unutturma’, ‘Faşist CHP’, ‘Kana doymadın mı Öymen?’ sloganları atarak, CHP il binasına yürüdü. Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan Tuncelililer Derneği Adana Şube Başkanı Kâfi Doğdu, 70 bin civarında insanın öldüğü, 70 binden fazlasının Türkleştirilmeye çalışıldığı bir katliamın CHP tarafından savunulduğunu belirterek, Öymen’in yaklaşımının faşizan zihniyetin ürünü olduğunu dile getirdi. Açıklamanın ardından sloganlar ile CHP il binasına gelen kitle, buraya siyah çelenk bıraktı.
ÖZÜR DİLESİN
Mersin’de de Öymen’in Kürtlerden ve Alevilerden özür dilemesi istendi. Tunceli Denekleri Federasyonu üyeleri dernek binasından CHP il binasına yürüyerek siyah çelenk bıraktılar. Sloganlarla CHP il binasına yürüyen DTP’li bir grup da buraya siyah çelenk bırakarak Öymen’i özür dilemeye çağırdı. İnsan Hakları Derneği önünde bir basın açıklaması yapan Özgür Demokratik Alevi Hareketi İnisiyatifi üyeleri de CHP’ye ve Onur Öymen’e tepki gösterdiler. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Asimilasyon ve doğa tahribatı: Güvenlik barajları

SONRAKİ HABER

TR-İnter Tekstil işçilerinin direnişi Çiğli’ye taşınıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa