16 Kasım 2009 00:00

Asimilasyon ve doğa tahribatı: Güvenlik barajları

GÜVENLİK amacıyla Hakkari ve Şırnak arasında inşasına başlanan 11 baraj, gerek coğrafi konumları, gerekse yapım hızları nedeniyle yabancı basının da dikkatini çekti.

Paylaş

GÜVENLİK amacıyla Hakkari ve Şırnak arasında inşasına başlanan 11 baraj, gerek coğrafi konumları, gerekse yapım hızları nedeniyle yabancı basının da dikkatini çekti. Barajların bölgede yaratacağı etkileri araştıran Fransız gazeteciler, baraj inşa alanlarında gördükleri askeri yığınaklara ve doğaya verilen tahribata dikkat çektiler. Yapımı için yaklaşık 400 milyon lira harcanacak olan barajlar şunlar: Silopi, Şırnak, Uludere, Ballı, Kavşaktepe, Musatepe, Çetintepe, Çocuktepe, Gölgeliyamaç, Beyyurdu, Aslandağı.
Fransız Bağımsız Faidos Sonoze Radyocular Birliği adına çalışan ve ‘insanların kontrolü için teknolojinin ve bilimin kullanılması’ konusunda araştırmalar yapan gazeteciler Charlotte Rovault ve Benoit Bories, dört bölüm olarak düşündükleri belgeselde, Hakkari-Şırnak arasında yapımına başlanan 11 barajı ele aldı.
BARAJLARIN İNŞA NEDENİ POLİTİK
Söz konusu barajların inşa nedeninin tamamen politik olduğunu dile getiren Rovault, barajların çevre halkına ne elektrik ne de sulama anlamında hizmet edemeyeceğini belirtti. Devletlerin bu tür iç çatışmalarda karşı tarafa yönelik teknolojiyi kullandığı örneklere çokça rastlandığını ifade eden Rovault, “Stratejik anlamda bulundukları yerler bir yana, aynı zamanda baraj ve baraj inşaatı demek, bölgede yeni yollar, baraj inşaatlarını koruma gerekçesi ile oluşturulan yeni karakollar, bunlar için de yeni silahların burada konuşlandırılması manasına geliyor” şeklinde konuştu.
Baraj yapım yerlerinde yeni karakol ve askeri teçhizat yığınağına rastladıklarını söyleyen Benoit Bories ise “Anlaşıldığı kadarıyla Şırnak-Hakkari arasında yer alan bölgede yapılmak istenen gerillanın yardım aldığı iddia edilen kesimle ilişkilerini kesmek, barajlarla daraltılmış ve geçişleri engellenmiş alanlarda gerillayı hapsetmek” dedi. (İstanbul/DİHA)
Güneş Ünsal - Safiye Alağaş
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ROJEV

SONRAKİ HABER

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy’dan AB’ye Kıbrıs yanıtı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...