16 Kasım 2009 00:00

Aşı uygulamasında sıra çocuklarda

KRONİK organ yetmezliği, bağışıklık sistemi ve kan hastalığı bulunanlarla 6 ay ile 5 yaş arası çocukların ‘domuz gribi’ne karşı aşı uygulaması bugün başlıyor.

Paylaş

KRONİK organ yetmezliği, bağışıklık sistemi ve kan hastalığı bulunanlarla 6 ay ile 5 yaş arası çocukların ‘domuz gribi’ne karşı aşı uygulaması bugün başlıyor.
Bu kapsama giren, aşı yaptırmak isteyenlerin, sağlık ocakları veya aile sağlığı merkezlerine başvurmak için kendi beyanları yeterli olacak, herhangi bir belge istenmeyecek.
Bugünden itibaren sağlık ocakları veya aile sağlığı merkezlerine başvurup durumlarını beyan ederek aşı yaptırabilecek olanlar şunlar:
*Kronik bronşit, KOAH ya da astım gibi kronik akciğer hastaları.
*Kronik kalp-damar hastaları, kalbinde doğumsal delik, damar ve kapak darlığı, kalbin bölümleri arasındaki bağlantı bozukluğu gibi rahatsızlığı olanlar.
*Özellikle diyalize giren kronik böbrek hastaları.
*Şeker başta olmak üzere metabolik hastalığı bulunanlar.
*Siroz başta olmak üzere kronik karaciğer hastaları.
*Anemi ve lösemi gibi kan hastalığı bulunanlar.
*Kanser hastaları.
*Bağışıklık sistemini baskılayan diğer rahatsızlıkları olanlar.
6 ay ile 5 yaş altındaki çocuklara da aile onayı alındıktan sonra aşı yapılacak. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, domuz gribi aşılarının gönüllülük esasına göre yapıldığını, bu konuda herhangi bir zorlama olmadığını vurguladı. Aşı uygulanan kişilere olası yan etkiler konusunda bilgi verildiğini kaydeden yetkililer, okul çağındaki çocuklara aşı uygulaması başladığında da veli onayı olmadan aşı yapılmayacağını bildirdi.
Hamileler için aşının etkinliğini artıran adjuvan maddesi bulunmayan özel aşıların aralık ayının başında gelmesinin beklendiğini kaydeden yetkililer, “Ancak Dünya Sağlık Örgütü adjuvanlı aşıların da hamilelere uygulanabileceğini açıkladı. Gebeliğinin son 2-3 ayındakilerde hastalık ağır seyrediyor. Özellikle 20 haftanın üzerindeki gebelere aşı yaptırmalarını öneriyoruz. Beklemek isteyenler de aralıkta gelecek aşıdan yaptırabilirler” diye konuştu. Yetkililer ayrıca, aşının koruyucu etkisinin en erken 10 gün sonra başladığına da dikkat çekti.
(HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ODTÜ hazırlık sınıfı öğrencileri temsilcilerini seçti

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...