16 Kasım 2009 00:00

GDO’lu gıdalar kesinlikle yasaklanmalı

TÜKETİCİ Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Ali Çetin, GDO’lu gıdaların ithalatı, ihracatı, işlenmesi ve üretiminin kesinlikle yasaklanması ...

Paylaş

TÜKETİCİ Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Başkanı Ali Çetin, GDO’lu gıdaların ithalatı, ihracatı, işlenmesi ve üretiminin kesinlikle yasaklanması gerektiğini açıkladı. Gümrüklerde gıda denetimi için alınan gıda numunelerinde, GDO’suz diye ithal edilen ürünün 10’undan 4’ünün GDO’lu olduğunun tespit edildiğini aktaran Çetin, GDO’lu gıdaların ithalatı, ihracatı, işlenmesi ve üretiminin kesinlikle yasaklanması gerektiğine dikkat çekti. Çetin yaptığı yazılı açıklamada, GDO’lu tohumlarla ile yapılacak tarımsal üretimin, Türkiye’deki tarımın karakterini değiştireceği ve ülkenin biyolojik çeşitliliğine zarar vereceği uyarısında buldu.
Hükümetin uluslararası gıda tekellerinin kârı için ülke geleceğini, ülkemizin biyolojik çeşitliliğini ve tüketicilerinin yaşamlarını riske attığını dile getiren çetin, “Ulusal Güvenlik Yasası bir an ön ce çıkarılmalıdır. Yönetmelik geri çekilmelidir. GDO’lu gıdaların ithalatı, ihracatı, işlenmesi ve üretilmesi kesinlikle yasaklanmalıdır. Herkes için her zaman, her yerde güvenli gıdalar sağlamak, hükümetin birinci görevi olmalıdır” dedi. (HABER MERKEZİ)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

EVRENSEL’DEN

SONRAKİ HABER

Manisa'da 15 dakika içerisinde 3 deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa