16 Kasım 2009 00:00

Filistin bağımsızlık ilan edecek

İsrail’le barış görüşmelerinin durmasından sonra ABD’den yerleşimlerle ilgili aradığı desteği bulamayan Filistin...

Paylaş

İsrail’le barış görüşmelerinin durmasından sonra ABD’den yerleşimlerle ilgili aradığı desteği bulamayan Filistin, Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde Filistin devletinin ilanı için uluslararası destek arıyor. Filistinli Baş Görüşmeci Saib Erekat, Filistin’de yayımlanan gazetelerden El-Eyyam’a yaptığı açıklamada, “Şimdi harekete geçiyoruz” dedi. Arap Birliği’nin Mısır’ın başkenti Kahire’deki toplantısında bu düşüncenin kabul gördüğünü söyleyen Erekat, kendisinin de bunu ABD’lilerle ve Avrupa ülkelerinde birçok kez müzakere ettiğini, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın da bunu BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Rusya yetkilileriyle gündeme getirip olumlu tepkiler aldığını ifade etti.
Erekat, Abbas’ın hafta sonu Latin Amerika ülkelerine yaptığı ziyaretler sırasında da mevcut desteği genişletmeye uğraşacağını ve Avrupa’daki lobi faaliyetlerini sürdüreceğini anlattı. Erekat, İsrail ile 1967 sınırları üzerinden ve başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin ilanı konusunun, BM Güvenlik Konseyi’ne getirilmesinin planlandığını ifade ederek, bu girişimin, İsrail’in izlediği politikaya bir cevap niteliğinde olduğunu da vurguladı.
İLK KEZ SOLANA ÖNERDİ
Bu konudaki önerinin, ilk olarak AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana tarafından ortaya atıldığını söyleyen Erekat, Avrupa ülkeleri, Rusya ve BM ile bu konuda temasların halen devam ettiğini de söyledi. Erekat, “Tüm Arap ülkeleri, bu fikre destek veriyor ve Avrupa, hatta ABD dahil, diğer uluslararası güçlerle müzakere edip konuyu BM’ye getirmek için doğru zamanı kolluyor” dedi.
FİLİSTİNLİLER İSRAİL’E İNANMIYOR
Filistinlilerin İsrail’in iki devletli bir çözüm aradığına inanmadıklarını söyleyen Erekat, İsrail ordu radyosuna yaptığı açıklamada, Filistinlilerin İsrail’in zamanı boşa harcamasından artık bıktığını belirterek, “Gerçekten iki devletli çözümü istediğinize inanmıyoruz” diye konuştu.
İsrail’in işgal uygulamasını sürdürdüğünü ve müzakere masasına dönmeye hazır olmadığını söyleyen Erekat, İsrail’in yerleşimlere devam ettiğini, Batı Şeria’daki inşaatları sürdürdüğünü ifade etti. “Bu durum böyle devam edemez. İki devletli bir çözüme ulaşmamız gerekir” diyen Erekat, böyle bir çözüme varılamaması halinde sorumlusunun İsrail olacağını vurguladı.
Erekat, 18 yıldan bu yana Filistinlilere hep barış için görüşmelerin sonucunu beklemelerini söylediklerini hatırlatarak, “18 yıl geçti, ama ortada bir şey yok” dedi.
İSRAİL TEPKİLİ
İsrail İçişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Eli Yişai de dün toplanan İsrail kabinesinde, Erekat’ın tek taraflı devlet ilanına ilişkin açıklamalarını değerlendirirken, “İsrail’in buna verilecek bir cevabı olduğu sürece, bu konuda endişe etmemeleri gerektiğini” söyledi.
Ulusal Alt Yapı Bakanı Uzi Landau ise muhtemel bağımsızlık ilanı girişimlerine daha sert bir cevap verdi ve “Bunun düşmanca bir niyet olduğunu, görüşmelerin başlaması için tüm çabaları boşa çıkarmaya yönelik bir hareket olduğunu düşünüyorum” dedi.
(DIŞ HABERLER)

MISIR 4 TÜNEL KAPATTI
Mısır güvenlik güçleri, Gazze Şeridi sınırında Mısır’a açılan tünellerden 4’ünü kapattı. Mısır güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda, kuşatma altındaki Gazzelilerin ihtiyaçlarının kaçak yollarla karşılanmasında kullanılan 4 tüneli ortaya çıkardığı belirtildi. Hamas yönetimi, Gazze’de yönetimi ele geçirdiği 2007 yılı ortalarından sonra kuşatmanın ağırlaştırılması ve İsrail’in sınır kapılarını kapatması nedeniyle, Filistinlilerin sınırda tünel açmalarına izin vermişti. Sınırda halen yüzlerce tünelin olduğu, Gazze’deki Filistinlilerin
ihtiyaçları doğrultusunda birçok malın girişinin bu tünellerden sağlandığı ifade ediliyor.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ekonomik dengesizlik yeni krizlere gebe

SONRAKİ HABER

Mesudiyeliler HES’lere de, taş ocaklarına de karşı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa