16 Kasım 2009 00:00

Timurtaş Onan’dan bir İstanbul panaroması

FOTOĞRAF Sanatçısı Timurtaş Onan’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı İstanbul Blues projesi Sainte Pulchérie Lisesi Sergi Salonu’nda sergileniyor.

Paylaş

FOTOĞRAF Sanatçısı Timurtaş Onan’ın uzun zamandır üzerinde çalıştığı İstanbul Blues projesi Sainte Pulchérie Lisesi Sergi Salonu’nda sergileniyor. Daha çok İstanbul’un tarihi semtlerinde çekilen fotoğraflar, büyük oranda İstanbul’a sonradan göç edenlerin şehrin uzak bölgelerine dağılmadığı dönemlere ait. Bu açıdan, sergiyi gezerken; dönemin yeni İstanbullusunun eski İstanbul’la kurduğu ilişkiyi gözlemlemek mümkün. İstanbul Blues, İstanbul’un İstanbul’da yaşayanların, yaşam tarzlarının değişimini görmek açısından önemli bir sergi.
Bir İstanbul panaroması çizen projede, Haydarpaşa, Boğaz Köprüsü gibi simgelerin yanı sıra, şimdilerde “koruma altına” alınmaya çalışılan kentin, hayata ardına kadar açıkken çekilmiş fotoğrafları 26 Kasıma kadar Sainte Pulchérie Lisesi sergi salonunda gezilebilir. İstanbul Blues Projesi serginin yanı sıra, kitap olarak basılarak Art Studio Yayıncılık tarafından yayınlandı.
BİRBİRLERİNİN SOKAKLARINA BAKACAK
İstanbul Blues Sergisi, Sainte Pulchérie Lisesi, Fransanın Jeanne dArc Pontivy Lisesi ile yaptığı ve 6. yılındaki ortak kültür alış-verişi etkinlikleri kapsamında bu yıl gerçekleştirilecek etkinliklerin ilk ayağını oluşturuyor. Programda iki ülkeden 25 ögrenci karşılıklı olarak Pontivy ve Istanbul’da birer hafta geçirerek Timurtaş Onan eşliğinde, İstanbul ve Pontivy sokaklarını gezerek bu sokakları kendi bakış açıarıyla fotoğraflayacaklar. Öğrencilerin değişik kültür ve yaşam tarzlarını görerek bakış açılarını genişletmelerini hedefleyen bu etkinliğin Pontivy ayağı Aralık 2009’da, İstanbul ayağı ise Mart 2010’da gerçekleşecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Berlin’de bir İstanbul dalgası

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa