16 Kasım 2009 00:00

‘Onu tanımak insanlığı tanımaktır’

İlk şiir kitabı “İlle de Hayat”la edebiyata adım atan Elif Gamze Bozo, Yazar Aydın Çubukçu ile bir söyleşi düzenledi.

Paylaş

İlk şiir kitabı “İlle de Hayat”la edebiyata adım atan Elif Gamze Bozo, Yazar Aydın Çubukçu ile bir söyleşi düzenledi. Bozo’nun, kendi hayat öğretmenlerinden bir tanesi olduğunu belirten Çubukçu, “Gamze’yi tanımak, insanlığın önemli meziyetlerini tanımaktır” diye konuştu.
Elif Gamze Bozo’yu imza gününde, Yazar Aydın Çubukçu da yalnız bırakmadı. Kurgu Kültür Merkezi’nde önceki akşam düzenlenen etkinlikte konuşan Çubukçu, Bozo’nun içindeki kaynaşmayı dışa vurabilmek için gazetecilik, fotoğrafçılık, yazarlık ve şairlik yapan biri olduğuna dikkat çekti. Gamze’yi tanımanın insanlığın önemli özelliklerini tanımak anlamına geldiğini dile getiren Çubukçu, Gamze’nin şiirlerinin duygusal manzumelerden gerçekçi şiire evrildiğini kaydetti.
‘HAYATIN YAZMAK OLACAK’
Bozo da, ilkokuldan itibaren şiire ilgi duyduğunu ve öğretmeninin kendisine “Senin hayatın yazmak olacak” dediğini söyledi. Şiir yazmasını “Kendimi daha iyi ifade edebileceğim başka bir alan yok” diyerek açıklayan Bozo, cam kemik hastası olması nedeniyle yaşamda sayısız engelle karşılaştığını, ancak şiir yazarken kimsenin kendisini engelleyemediğini vurguladı. Can Yücel, Nâzım Hikmet, Enver Gökçe, Sennur Sezer, Ataol Behramoğlu gibi birçok şairi okudukça zenginlikleri fark ettiğini kaydeden Bozo, farklı şairlerin şiirleriyle beslenerek kendi şiirini yazmaya çalıştığını dile getirdi.
‘ENGELLERİMİZ’ ENGEL DEĞİLDİR
İnsanların engelli olması nedeniyle kitabını okumasını istemediğinin altını çizen Bozo, engellilere karşı toplumsal bakışın değişmesi gerektiğini söyledi. Engellilere “engel” olunmadığı takdirde, engellilerin kendilerine güvenlerinin geleceğini ve üretmeye başlayacaklarını ifade eden Bozo, engellilerin tüm kısıtlamalara rağmen hayattan kendilerini soyutlamamasını istedi.
‘DİNLE EVRİM KARŞI KARŞIYA GETİRİLDİ’
Daha sonra “Evrim ve Siyaset” başlıklı bir söyleşi yapıldı. Çubukçu, evrim düşüncesinin 3 bin yıllık bir geçmişi olduğuna, insanlığın ilk inanç sistemlerini kuranların belli belirsiz bir evrim inanışını ortaya çıkardıklarına işaret etti. Diyalektik düşünceyle evrimin iç içeliğine de atıfta bulunan Çubukçu, insanlığın gelişiminin de evrimle açıklandığını ve toplumsal sistemlerin değişerek gelişeceğini dile getirdi. Çubukçu, bu nedenle evrim düşüncesinin yönetici sınıflar tarafından yok edilmesi gereken bir bilim olarak algılandığını da vurguladı. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Bir gecelik hizmet

SONRAKİ HABER

Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu Okçular Vakfının reklamı kamu spotu oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa