17 Kasım 2009 00:00

TMK tasarısı çözümden uzak

DİYARBAKIR Barosu Çocuk Hakları Merkezi, gösterilere katıldığı gerekçesiyle tutuklanan ve ağır ceza mahkemelerinde yargılanan çocukların...

Paylaş

DİYARBAKIR Barosu Çocuk Hakları Merkezi, gösterilere katıldığı gerekçesiyle tutuklanan ve ağır ceza mahkemelerinde yargılanan çocukların yaşadığı sorunların devam ettiğine dikkat çekerek, hükümetin konuya ilişkin hazırladığı yasa tasarısının kamuoyunda oluşan tepkileri azaltma amaçlı ve sorunun çözümünden uzak olduğuna işaret edildi.
Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Türkiye’de, 3 binin üzerinde çocuğun Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı bir biçimde Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında yargılandığına ve önemli bir kısmının da ağır cezalar aldığına dikkat çekildi.
34.5 yıla kadar varan hapis cezalarıyla yargılandığına işaret edilen açılamada, 2006 yılından sonra 18 yaşından küçük çocukların, yargılama usulleri ve verilen cezaların tamamen genel hukuk kurallarına aykırı olduğuna vurgu yapıldı. Açıklamada değişikliklere rağmen çocukların alacakları cezaların 3 yıldan fazla olacağına dikkat çekildi. (Diyarbakır/DİHA)

NELER DEĞİŞMELİ?

Açıklamada şu talepler sıralandı:
*3713 sayılı TMK’nın 2. maddesine, “Eylemlerine uygun genel hükümler saklı kalmak kaydıyla bu maddenin 2.fıkra hükmü ve 5237 sayılı TCK’nun. 220/6. madde hükmü çocuklar hakkında uygulanmaz” düzenlemesi bir fıkra olarak eklenmeli.
*TMK’nın 5. maddesine “Yukarıdaki hükümler çocuklar hakkında uygulanmaz” fıkrası eklenmeli.
*TMK’nın “Terör örgütleri” başlığını taşıyan 7. maddesinin 2. fıkrasının a bendinin sonuna “Çocuklar hariç” ifadesi eklenmeli.
*TMK’nın 9. maddesinin son cümlesi yasa metninden çıkarılmalı.
*TMK’nın 13. maddesinin son cümlesi “Ancak bu hükümler çocuklar hakkında uygulanmaz.” şeklinde değiştirilmeli.
*TMK’nun koşullu salıverilmeyi düzenleyen 17. maddesine “Yukarıdaki hükümler çocuklar hakkında uygulanamaz” fıkrası eklenmeli.
*2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 33. maddesine “d) Eylemlerine uygun genel hükümler saklı kalmak kaydıyla bu maddenin (a), (b) ve (c) bentleri çocuklar hakkında uygulanmaz” ifadesi eklenmeli.
ÖNCEKİ HABER

Bırakın polisin üzerine kalsın

SONRAKİ HABER

Youtube’un yapay zeka algoritması yanlışlıkla robot savaşı videolarını sildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa