17 Kasım 2009 00:00

Bırakın polisin üzerine kalsın

Engin Ceber’in ölümüne ilişkin davanın 9’uncu duruşmasında tanıklar, cezaevi müdürlerinin işkence sonucu yaşanan ölümü saklama girişimlerini anlattı.

Paylaş

Engin Ceber’in ölümüne ilişkin davanın 9’uncu duruşmasında tanıklar, cezaevi müdürlerinin işkence sonucu yaşanan ölümü saklama girişimlerini anlattı. Metris Cezaevi’nde Ceber’le aynı koğuşta kalan Murat Gevrek ve Gıyaseddin Şakiroğlu, müdürlerin koğuşa gelerek, “Bize yardımcı olun, iş polisin üzerine kalsın” dediğini söyledi.
Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen 9’uncu duruşmada, Ceber’e yapılan işkencenin tanıkları dinlendi. 2 duruşma önce dinlenen, ancak ses kaydı yapılamadığı için ifadeleri tutanaklara geçmeyen Tanıklar Murat Gevrek, Gıyaseddin Şakiroğlu, Adem Halil ile Diğer Tanıklar Rasim İltaş, İbrahim Kılıç, Cem Çelebi ve Mustafa Kenan Kutay, Ceber’e yapılan işkenceleri anlattılar, bazıları tutuklu sanıklar Başgardiyan Selahattin Apaydın ve cezaevi 2’nci müdürü Fuat Karaosmanoğlu’nu teşhis etti.
‘APAYDIN ENSESİNE VURDU’
Şakiroğlu, Ceber’in cezaevindeki son gününü anlatırken başına ve ensesine darbe aldığına dikkat çekti: Engin ayağa kalkmayınca Selahattin Apaydın ve bir kişi daha üzerine atladı. Apaydın’ı hatırlama sebebim, Ceber’in ensesine bayağı vuruyordu. Vurmanın etkisiyle başını duvara, demire çarptı.
Çelebi, Ceber ile Arkadaşları Cihan Gün ve Özgür Karakaya’nın karantina koğuşunda kapı demiriyle dövüldüklerini anlattı, “Polis ve jandarma tarafından işkence görmüşlerdi. Engin kafasını tutuyordu, ağır darbeler almıştı” dedi.
MÜDÜRLER KONUŞMA YAPTI
Murat Gevrek, Ceber’in öldürülmesinden 2 gün sonra gardiyan ve müdürlerin koğuşa gelerek “Bize yardımcı olun, iş polisin üzerine kalsın” dediğini söyledi. Bunu söyleyen müdürün kel ve kısa boylu olduğunu belirten Gevrek, sanıkların arasında bulunmadığına da dikkat çekti.
Gevrek’ten sonra ifade veren Şakiroğlu ise koğuşta yapılan konuşmayı şöyle anlattı: Müdürler ‘geldiğinde durumu kötüydü, gardiyanlarla alakası yok’ diye konuşma yaptılar. Psikolojimiz bozuldu, çünkü gözümüzün önünde bir insan öldürüldü.
Ayrıca Şakiroğlu, Ceber yerde yatarken Karaosmanoğlu’nun koğuşun kapısından içeri bakarak “Sayıma kalkmayanın sonu böyle olur” dediğini bizzat gördüğünü vurguladı ve teşhis etti.
İKİNCİ MÜDÜR GALİP YALÇIN
2 gardiyan da savunma tanığı olarak dinlenirken, Ceber ailesi avukatlarının 2 polisin tutuklanması talebiyle tutuklu sanıkların yüksek güvenlikli cezaevine nakledilmesi talebi yine reddedildi. Duruşma 13 Ocak 2010’a ertelendi.
Adliye önünde açıklama yapan müdahil avukatlar, tanık ifadelerinde geçen, “İş polise kalsın” diyen müdürün, Murat Gevrek’in tarifine göre, 2’nci müdür Galip Yalçın olduğunu tahmin ettiklerini duyurdu. Avukatlar ayrıca ek savunma için süre verildiğini ve davada sona yaklaşıldığını belirtti.

MÜEBBETLİK MÜDÜRE ‘KINAMA’
Ceber’in ölümünün ardından Metris Cezaevi personeli hakkında başlatılan disiplin soruşturması sonucunda 8 gardiyan memurluktan çıkarıldı, 4 yönetici ve 41 gardiyan ‘kınama’ cezasıyla paçayı kurtardı. ‘Kınama’ alanlar arasında ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle tutuklu yargılanan 2’nci Müdür Fuat Karaosmanoğlu da bulunuyor. 2’nci Müdür Galip Yalçın’ın da Van M Tipi Cezaevi’ne 2’nci müdür olarak atanması istendi.
Ceren Saran
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Songül Morsümbül ETUC yönetimine aday gösterildi

SONRAKİ HABER

Manisa'da 15 dakika içerisinde 3 deprem meydana geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa