17 Kasım 2009 00:00

Başbakanın bahanesi çok

Yargıda yaşanan dinleme skandalı dün Ankara’da hareketli saatler yaşanmasına neden oldu.

Paylaş

Yargıda yaşanan dinleme skandalı dün Ankara’da hareketli saatler yaşanmasına neden oldu. Çankaya Köşkü’nde zirve yapılırken Başbakan yargıyı suçladı. Ve birbirinden ilginç gerekçelerle partisini ve kendisini savundu. Yargıdan ise cevap gecikmedi. Yargı: Dinleme yasal olsa dahi doğru değil. Yasalsa mevzuatı değiştirin.
BAŞBAKAN YARGIYI SUÇLADI
Erdoğan, Bilkent Otel’de düzenlenen 4. Özürlüler Şurası’na katıldı. Burada gazetelerin sorularını yanıtlayan Başbakan Erdoğan, dinlemelerin hiç birisinin yasaya aykırı olmadığına işaret etti. Erdoğan “Eğer, yargının ilgili kurumları ve yetkilileri, mahkemelerin vermiş olduğu kararları tanımıyorsa burada yanlış yaklaşım tarzının kime ait olduğunu çok açık, net görüyoruz. Öncelikle yargının temsilcileri ve mensupları bu noktada mahkemelerin vermiş olduğu kararlara kendilerinin uymaları gerekiyor”dedi.
HÜKÜMETİN İŞİ!
Başbakan Erdoğan, AKP’ye yönelik hukuk dışı dinlemelerle ilgili yapılan yakıştırmaları çirkin bulduğunu kaydederek, “Kaldı ki, bu partinin bir görevi değil. Bu şu anda hükümet olarak iş başında olan devletin kurumlarıyla bir çalışma sürecinde olan yürütmenin atmış olduğu adımlardır” diye konuştu. Erdoğan, “Beni de 6 ay dinlediler” dedi.
KÖŞKTE TELEKULAK ZİRVESİ
Dinleme skandalıyla ilgili dün Köşk’te de hareketli saatler yaşandı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önce Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in ardından Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker’i Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Gündemde “telekulak” tartışması vardı. Gül Ergin ve Gerçeker ile yaptığı görüşmeler sonrasında bir açıklama yaptı, “Telekulak iddiaları konusunda yargının zedelenmemesi için hassas davranın” uyarısında bulundu.
GÜL-ERGİN GÖRÜŞMESİ
Gül’ün ilk konuğu Adalet Bakanı Ergin oldu. Ergin, Çankaya Köşkü’ndeki kabulün ardından Adalet Bakanlığı’na gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Görüşmede süreçle ilgili her hangi bir karar alınıp alınmadığının” sorulması üzerine Ergin, görüşmenin içeriğine ilişkin bir şey söylemesinin mümkün olmadığını belirterek, “Son gelişmeler nedir ne değildir, süreçle ilgili Sayın Cumhurbaşkanı’na bilgi arz ettim” dedi.
BAŞBAKAN’A YANIT
Gül ikinci misafiri ise Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker oldu. Çankaya Köşkü’ndeki basına kapalı görüşme yaklaşık 25 dakika sürdü. Gerçeker’e Köşk çıkışında Başbakan Erdoğan’ın açıklamaları soruldu, Gerçeker bunun üzerine, “Şunu özellikle vurgulamak istiyorum, dinleme yasal olarak da yapılabilir. Ama eğer o yasal olarak yapılan dinleme hukuka uygun değilse, temel hak ve özgürlükleri zedeleyici nitelikte ise mutlaka o yasaların da ilgili mevzuatın da değiştirilmesi gerekir. Bunları da iyi değerlendirmek lazım” dedi.
YASA DEĞİŞMELİ
"Kanuna uygun her şey hukuka uygun olmuyor” diyen ve yasanın değiştirilmesi gerektiğini Gül’e de ilettiğini ifade eden Gerçeker, “Yanlış gördüklerimizi Sayın Gül’e ilettik” şeklinde konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

BİRİ ‘DUR’ DESİN!
Erdoğan salonda demokrasiden dem vururken korumaları iş başındaydı. Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, Şura’nın yapıldığı salonun önünde Erdoğan’ı bekleyen basın mensuplarına açıklama yapmak istedi. Bunun üzerine Başbakanlık korumalarından biri İçli’ye müdahale ederek, bu bölgeden uzaklaştırdı. Konfederasyon üyeleri bu durumu Erdoğan’a şikayet ederken, kendilerine Şura’da söz verilmediğini dile getirdiler.

AKP’YE ‘TELEKULAK’ İNCELEMESİ
Hakim ve savcılara yönelik telefon dinlemelerine ilişkin haberleri ihbar kabul eden Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı AKP hakkında yeni bir inceleme başlattı. Siyasi partilerin sicil dosyalarını tutmakla görevli başsavcılığın, “Hukuk devleti ilkesine karşı eylemlerin odağında yer aldığı gerekçesiyle” başlattığı belirtiliyor. İnceleme kapsamında Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından çıkarılan mahkeme kararıyla bazı hakim ve savcılara yönelik telefon dinlemeleri ve teknik takip dosyaları mercek altına alındı.
Öte yandan Yüksek yargıyı hedef alan telekulak skandalının yankıları sürerken, TBMM santralinin de değiştirilmesi, vekillerin kaygılarını artırdı. Milletvekili ve sekreter odalarındaki analog santrale bağlı telefonların değiştirilip, yerine internet üzerinden işleme açık dijital santral telefonların takılması milletvekillerinin kaygılarını artırdı.

YARSAV seçimlerinde ‘müdahale’ tartışması
ANKARA’da dünün en önemli tartışma konularından birisi de YARSAV seçimlerinde eski Başkan Ömer Faruk Eminağaoğlu’nun liste dışı kalması oldu. Büyük şaşkınlık yaratan olay sonrası, seçim sürecine “dış müdahale”de bulunulup bulunulmadığı sorusu gündeme geldi. Kimi YARSAV üyeleri, sonucu AKP’nin müdahalesi olarak yorumlarken, kimi üyeler ise kurumun Eminağaoğlu’yla anılır olması ve Ergenekon tartışmalarının bu sonucu getirdiğini düşünüyor.
13 KİŞİLİK LİSTEYE GİREMEDİ
Yargıçlar ve Savcılar Birliği’nin (YARSAV) 2. Olağan Genel Kurulu, önceki gün Ankara’da gerçekleşti. Eminağaoğlu, adli, idari, yüksek yargı başkan ve üyelerinden oluşan 1211 üyenin 441’inin katılım gösterdiği genel kurulda, yönetim kuruluna aday olan 15 kişi arasında en düşük oyu aldı. 195 üyenin oy verdiği Eminağaoğlu, 13 kişilik listeye giremedi.
TARTIŞMALI SEÇİM
Eminağaoğlu dışındaki tüm üyeleri yeniden seçilen yönetim kurulu, seçime tek listeyle girildiği halde iki adayın daha ortaya çıkması nedeniyle tartışmaları da beraberinde getirdi. Bu iki adayın ikinci bir liste olarak değerlendirilmesi yerine tüm adayların çarşaf listeye dönüştürülmesi yönündeki karar hukuka aykırı olduğu için, dava açılması konusu gündeme geldi. Bu gelişmeler ışığında yeni yönetim kurulunun, istifa ederek Olağanüstü Genel Kurul çağrısı yapması dahil, pek çok seçeneği seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yapılan bir toplantıda tartıştığı öne sürüldü.
60 ÜYENİN İSTİFASI
Tüm bu yorumlara ve içeriden değerlendirmelere rağmen, YARSAV Genel Kurulu’nda yeterince “demokratik” ve “dış müdahale”siz bir seçim yaşanıp yaşanmadığı merak ediliyor.
YARSAV’ın kurucu üyelerinden Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can’ın, geçtiğimiz hafta üyelikten istifa ederek yeni bir “Hakimler ve Savcılar Birliği” oluşturmak için çalışmalara başladığı, 60 üyenin daha YARSAV’dan istifa ettiği bu süreçte yaşananalar, ‘dış müdahale’ iddialarını artırdı.
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bu mektubun da üstü örtülecek mi?

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Aksaray, İzmir ve İstanbul'daki vakalarda koronovirüse rastlanmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...