17 Kasım 2009 05:00

Afganistan’da Fransız operasyonu

AFGANİSTAN’da başlatılan operasyona Fransa da katıldı. Ancak Fransız ve Afgan askerlerinin ortak operasyona başladığı gün Fransız birliklerinin komutanına yönelik saldırı düzenlendi.

Paylaş

AFGANİSTAN’da başlatılan operasyona Fransa da katıldı. Ancak Fransız ve Afgan askerlerinin ortak operasyona başladığı gün Fransız birliklerinin komutanına yönelik saldırı düzenlendi.
Fransız ve Afgan askerlerinin ortak operasyonunda Afganistan’ın doğusunda başkent Kabil’e 50 kilometre uzaklıkta bulunan, Tagab Vadisi hedef alınıyor. Kabil’de düzenlenen bombalı saldırılarla bağlantısı olduğu düşünülen vadi, Taliban’ın kalesi olarak görülüyor.
700 Fransız ve 100 Afgan askerinin katıldığı operasyonda, militanlar ile askerler arasında şiddetli çatışmaların olduğu belirtildi. Operasyona katılan ABD ve Fransız helikopterlerine, evlerin çatısından militanlarca ateş açıldığı bildirildi.
ROKETLİ SALDIRI
Kabil’in kuzeydoğusundaki Tagab kentinde, Fransız birliklerinin komutanının aşiret liderleriyle toplantıda olduğu sırada pazar yerine roket saldırısı düzenlendi, saldırıda 3 kişi öldü.
Fransız politikası çerçevesinde sadece ön ismiyle tanımlanabilen Yüzbaşı Michel, kalabalık pazar yerine en az iki roket atıldığını, saldırıda 3 çocuğun öldüğünü, 3 kişinin de ağır yaralandığını belirtti.
Afganistan’daki Fransız ordusu, saldırının hedefinin, Tagab vadisindeki aşiret liderleriyle pazar yerinde görüşen Tuğgeneral Marcel Driart olduğunu kaydetti. Fransız generalinin saldırıdan yara almadan kurtulduğu bildirildi.
BİR SALDIRI DA POLİSE
Afganistan’ın Kandahar vilayetinde ise polis kontrol noktasına düzenlenen saldırıda en az 3 polisin öldüğü, 6’sının yaralandığı bildirildi. Polis, militanların önceki gece kontrol noktasına bombalar ve silahlarla üç yönden saldırdığını kaydetti.
GÜRCÜ ASKERLERİ YOLA ÇIKTI
Öte yandan, Gürcistan'ın Afganistan'daki işgal gücünde görev yapacak askerleri dün yola çıktı. Gürcistan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, 2. Tugay 23. Taburdan bir bölük askerin Afganistan'daki NATO operasyonlarına katılmak üzere yola çıkacağı bildirildi. Gürcü askerleri, Afganistan'da Fransız komutasında görev yapacak. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Hollandalı emekçiler sokağa çıkıyor

SONRAKİ HABER

Kazakistan’da tren, yolcu otobüsüne çarptı: 3 ölü, 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa