17 Kasım 2009 00:00

KARS’TA DİKTATÖRLÜK UYGULAMASI

Basın açıklaması yasalarca tanınmış bir hak. Yer, bu yasaların uygulandığı Türkiye’nin bir ili olan Kars.

Paylaş

Basın açıklaması yasalarca tanınmış bir hak. Yer, bu yasaların uygulandığı Türkiye’nin bir ili olan Kars. Burada basın açıklaması yapmak, sorunlarını dile getirmek yasak. Memurlar için bile... Kars’ta cumartesi günü KESK’in ülke genelinde tutuklu arkadaşlarının serbest bırakılması için düzenlediği basın açıklamasına katılan 29 memur gözaltına alınmıştı. Memurlar, 24 saat gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldılar. Ama serbest bırakılmaları da kolay olmadı.
Cumhuriyet Savcısı Ali Eğni’ye ifade veren 29 memur, tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevk edildiler. 5 saat süren ifadenin ardından mahkeme tarafından memurlar serbest bırakıldı.
Yer yine Kars... Bu kez eylem yapan Kamu-Sen üyeleri. Amaçları 25 Kasım’da yapacakları uyarı grevi öncesinde AKP Hükümeti’ni uyarmak. Ama yasak.
Emniyet Müdür Yardımcısı Oktay Cengiz Ateş, basın açıklamasını yapacak olan Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Nazmi Güzel’e, uymaları gereken kuralları ve 2911 sayılı Kanun’u hatırlattı. Nazmi Güzel de kuralları bildiklerini, aksi bir durumla karşılaşmaları halinde gözaltına alabileceklerini söyleyerek basın açıklaması için müsaade istedi. Bunun üzerine Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet ekipleri, çevrede gerekli önlemleri aldılar ve ardından da basın açıklaması başladı.
Kamu-Sen üyeleri taleplerini duyurmak için slogan atmaya başladılar. Polis hemen müdahale etti: “Yasak kardeşim...” Memurlar slogan atmadan basın açıklamalarını yaparak dağılmak zorunda kaldılar.
KESK’lilerin avukatı Onur Gündoğdu, “Bu olayı AİHM’e taşıyacağız” dedi. (Kars/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

GREVE DESTEK İÇİN İMZA STANDI

SONRAKİ HABER

Zonguldak Kozlu’da sağanağın ardından heyelan meydana geldi: 6 ev yıkıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa