17 Kasım 2009 00:00

Birlik emekçileri umutlandırdı

KESK ve Kamu-Sen’in 25 Kasım’da gerçekleştireceği bir günlük uyarı grevinin çalışmaları Adana’da coşkuyla sürüyor.

Paylaş

KESK ve Kamu-Sen’in 25 Kasım’da gerçekleştireceği bir günlük uyarı grevinin çalışmaları Adana’da coşkuyla sürüyor. Ortak talepler için ortak hareket edilmesi emekçileri umutlandırırken, çalışmalarda görev almak isteyenlerin sayısı da hızla artıyor. Hazırlıklarla ilgili gazetemize konuşan Eğitim Sen Adana Şube Örgütlenme Sekreteri Mehmet Akarsubaşı, iki haftada 80 okul gezdiklerini ve yüzlerce öğretmene grevi anlattıklarını belirtti. Akarsubaşı, “İşyeri temsilcilerimiz, üyelerimiz işyerlerinde grevi anlatıyorlar. Sendika olarak grev için yaptığımız çalışma sonucunda farklı sendikalardan istifa eden on kişi, ilk kez sendikamıza üye olan 10 kişi olmak üzere toplam 20 yeni üye yaptık” dedi.
Kamu emekçilerinin yakalanan birlikteliğe umutla bakmak istediklerini vurgulayan Akarsubaşı, “25 Kasım grevinin KESK ve Kamu-Sen ile birlikte yapılması zedelenen güvensizliği tamir edecek bir adım olabilir. Bu birlikteliğin devam etmesi gerekir. Daha önce okullara gittiğimizde sendikal rekabetten dolayı toplantılarımıza katılmayan, hatta engelleme duygusu ile hareket eden Türk Eğitim-Sen üyeleri şimdi işyerlerinde toplantı organize ediyorlar. Toplantılara bizim de katılmamızı istiyorlar. Memur-Sen üyesi olduğunu ve greve katılacağını söyleyen öğretmenler var. Amacımız taleplerimiz etrafında kamu emekçilerinin birliğini sağlamak” dedi.
BU İŞYERİNDE GREV VAR!
Okulların önemli oranda kapanacağını belirten Akarsubaşı, 25 Kasım’da ‘Bu işyerinde grev var’ pankartları asacaklarını söyledi.
Akarsubaşı, “Daha sonra sendikanın önünde toplanarak mitingin yapılacağı Uğur Mumcu alanına yürüyecek” dedi. Haber-Sen Şube Yöneticisi Şahin Yalçınkaya diğer sendikalar ile ortak eylem yapacaklarını söyledi. Yalçınkaya, “Diğer sendikalara bağlı tüm emekçilerin eyleme katılacağını düşünüyoruz. 25 Kasım’da tüm kamu çalışanları ile PTT çalışanları da sendika ayırımı gözetmeksizin eyleme katılacaklar. Hangi sendikaya üye olursa olsun bütün kamu emekçilerini ve tüm halkımızı greve destek vermeye bekliyoruz” dedi.
GECE 24.00’DE TRENLER DURACAK
BTS Adana Şube yöneticisi Ahmet Avşar, 25 Kasım’a çok iyi hazırlandıklarını söylüyor. Genel merkez yöneticileri ile Çukurova bölgesinde 25 Kasım’a yönelik çalışmaları sürdürdüklerini anlatan Avşar, grevden dolayı trenlerin çalışmayacağını söylüyor.
KESK genel merkezinin almış olduğu grev kararının ardından işyerlerini gezdiklerini aktaran BES Adana Şube Başkanı Sinan Tunç, “Gitmediğimiz işyeri kalmayacak. İş kolumuzdaki bütün kamu emekçilerini ziyaret ediyoruz. Çalışmalarımızı yaptık ve çalışanlar ile yüz yüze görüşüyoruz. Çalışanların greve yönelik olumsuz bir düşüncesi yok.
Çalışanlar heyecanla 25 Kasım’ı bekliyor. Türkiye Kamu-Sen üyeleri ile birlikte işyeri gezileri düzenleyerek greve katılımı daha da artırma çabamız var. O gün kamu hizmetleri duracak” diye konuştu. (Adana/EVRENSEL)

PROVA OLACAK
Güven Boğa (Eğitim Sen Adana Şube Başkanı): KESK ile Türkiye Kamu-Sen'in ortak yapacağı bu grev etkili olacak. Geçmişte Emek Platformu'nun çağrısı ile yapılan eylemlerde emekçilerin birleşerek kazanacakları kanıtlandı. Ama nedense konfederasyonlar birbirlerinden bağımsız davrandılar, sendikal rekabeti kışkırttılar. Artık bıçak kemiğe dayandı. Sadece kamu emekçileri değil, tüm emekçiler birçok haklarını kaybettiler. Sendikalarımızın kuruluşundan beri grevli toplusözleşmeli sendika mücadelesi vermekteyiz. Hükümetler, hiçbir adım atmış değiller. Bizi değil IMF'yi dinliyorlar. Onun için 25 Kasım; kamu emekçilerinin, işçilerin, işsizlerin, kadınların ve gençlerin de eylemidir. 25 Kasım'da halkın bize destek vermesi çok önemli, toplumsal mücadelenin yeniden filizlenmesi için emekçilerin bir arada durabileceği bir gün olmalı. Buradan örgütlü örgütsüz tüm emekçilere, öğrencilere, velilere kendi talepleri ile kamu emekçileri ile alanlara çıkmaya çağırıyoruz. Genel grevin provası olacak
Serap Yurtman/Cumali Akkaş
ÖNCEKİ HABER

25 Kasım’a çağrı

SONRAKİ HABER

Youtube’un yapay zeka algoritması yanlışlıkla robot savaşı videolarını sildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa