17 Kasım 2009 00:00

Sendika yönetimleri nasıl elde tutulur?

Son zamanlarda tütün işçilerinin yıllardır sendikalı olmalarına rağmen ilk defa sendikalarının kongresinden haberdar...

Paylaş

Son zamanlarda tütün işçilerinin yıllardır sendikalı olmalarına rağmen ilk defa sendikalarının kongresinden haberdar ve müdahale etme çabalarını Evrensel Gazetesi’ndeki haberlerle biliyorsunuzdur. Tütün işçilerinin şubat ayı içerisinde gerçekleşecek olan şube kongresi için delege seçimleri fabrikalarda yapılmaya başlandı. ilk seçimin yapıldığı Alliance One tütün fabrikasında çalışan işçiler olarak aylardır sürdürdüğümüz, işçileri kongre sürecine dahil etme bilinçlendirme hazırlıkları içerisinde seçime girildi. Günlerdir süren hazırlıklar demokrasinin vazgeçilmez öğesi olan seçim günü geldiğinde yerini bir heyecana bırakmıştı. Normal şartlar altında üyeler seçim yerine gelir oylarını kullanır, oylama bittikten sonra sayım yapılır sonuçlar açıklanır.
Sizce böyle mi olmuştur, hayır! Böyle olmadı. O gün orada yaşanan olaylar mevcut şube yönetiminin iktidarını korumaya çalışan yöneticilerin nasıl bir zihniyette olduğunu açıkça ortaya çıkarmıştır. Belki birçoğu ilk defa bir sendika kongresinde oy kullanan işçiler, önümüzdeki dönemde mevcut sendikal yönetiminin devam edeceği kaygısı içine düşmüşlerdir. Neden mi bu kaygılar? Siz hiç işçisini tehdit ve baskı yoluyla kendisini desteklemeye yönlendiren anlayış gördünüz mü? Biz gördük! Peki siz bu baskılara boyun eğen işçileri gördünüz mü? Biz gördük. Siz hiç işçileri getiren servislerin şoförlerine baskı yapıp son gün seçime gelecek olan işçileri yollarda bırakan sendika yöneticileri gördünüz mü, biz gördük. (Ha bu arada yıllardır süre gelen servis problemlerinin kaynağı da belli oldu; eski model arabalar yazın ter içinde kışın soğuk içinde yapılan yolculuklar hatta işçi arkadaşların ifadesi sarhoş olup da kaldırıma çıkan şoförler ve buna benzer çok şeyler)
Bu arada seçim günü sendika memuru olan bir görevlinin işçileri karşılaması. Seçime dolaylı da olsa müdahale etmesi belli kişilerin o an bile işçilere baskı yapması seçim için genel merkezden gelen görevlinin bunları görmezden gelmesi seçimin başlamasıyla yaşanan karmaşıklık bir saat içinde yüzlerce işçiye oy kullandırma telaşı birbirini ezen işçiler ve bu arada oy kullanma kabininde kimlerin nereye kullandığını gözetleyen sendika iş yeri temsilcisi hatta bu yaptığı yanlışı legal görüp bir de niye o tarafa oy kullandın seçimden sonra görüşürüz diye hesap sormalar, oy kullanan işçilerden kiminin dönüp temsilciye 200 kontörü mü isterim demesi, daha neler neler...
Size tüm bunlar komik geliyor değil mi? Hatta inanmak istemiyorsunuz (Aslında yaşananlara bende inanmak istemedim), içinizden diyorsunuzdur bu kadarda olur mu diye, olur olur hatta bunlar olanlar karşısında çok küçük kalır.
Bütün bu sendikacılık oyunlarını bir yana koyarsak, Alliance One fabrikasında mevcut sendikal anlayış delege seçimini kazandı ama seçimi kazanamayan işçiler, seçim kazanmadan işyerindeki sendikal mücadelede bir değişim gerçekleştirdi.
İlk defa bu işyerinde işçiler bir araya gelerek yaptıkları toplantılarda sendikal mücadeleyi, toplu sözleşmeyi, sendika kongresini tartıştılar, belki de bu çalışma olmasa 100-120 kadrolu işçinin katılımıyla yapılacak delege seçiminde, diğer sendika üyelerinin de kongre sürecine katılıp seçme seçilme hakkını kullanması çabası sonucu olarak 500 dolayında işçi arkadaşımız, delege seçimine katıldı. Bu da işçiler adına bir kazanımdır.
Biz işyerimizde yaşanan sorunlara özellikle kadın işçilerinin sorunlarına ilişkin çalışmalara devam edeceğiz ve Evrensel gazetesine sürekli fabrikamızdan haberler yazacağız.
Bir Grup Alliance One Tütün İşçisi (İzmir)
ÖNCEKİ HABER

Sağlıklı yaşam

SONRAKİ HABER

Diyarbakır’da kayyum protestosu sürüyor: Amed bizimdir bizim kalacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa