17 Kasım 2009 00:00

Kadınlar, örgütlenmenin yollarını tartışıyor

TEZ KOOP-İŞ üyesi kadın işçiler, genel merkezin çağrısıyla yaptıkları toplantıda, sendikal örgütlenmeyi güçlendirmenin yollarını tartıştı.

Paylaş

TEZ KOOP-İŞ üyesi kadın işçiler, genel merkezin çağrısıyla yaptıkları toplantıda, sendikal örgütlenmeyi güçlendirmenin yollarını tartıştı. Kadın çalışma gruplarını oluşturmayı hedefleyen kadın işçiler, “ekmeğe aç, şiddete tokuz” dediler.
Tez Koop-İş Genel Merkezi’nin, “kadınların sendikal hareket içinde etkin olabilmesine yönelik eğitim ihtiyacı ve şubelerde kadın çalışma grupları kurulması” amacına yönelik çağrısıyla 19 şubeden gelen kadın işçiler dün sendika merkezinde gün boyu bu konuları tartıştılar. Toplantıda ayrıca, kadın işçiler çalışma gruplarının görevleri ve sosyal etkinlik ihtiyaçlarını da dile getirdiler.
KADIN SAYFASI VE DERGİSİ
Toplantının açılış konuşmasını yapan Tez Koop-İş Genel Eğitim Sekreteri Haydar Özdemiroğlu, “Kadın üyelerimizin çalışmaları emek hareketine güç katacaktır” dedi. Türkiye’de en çok kadın üyeye sahip olan sendika olduklarını vurgulayan Özdemiroğlu, web sitelerinde kadın sayfası oluşturmak, kadın dergisi çıkarmak gibi hedefleri olduğunu belirtti. Özdemiroğlu, pozitif ayrımcılık kapsamında delege seçimlerinden başlayarak kadın kotası uygulamasını da hedeflediklerini, bu konu ile ilgili tüzük değişikliği de yapılması gerektiğini söyledi.
Kadın olmaktan kaynaklı yaşanan sorunları özetleyen Genel Başkan Gürsel Doğru ise, 2007 yılında ilk kadın kurultayını gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, kadın örgütlenmesini en uzak yerelde dahi geliştirmeyi hedeflediklerini vurguladı. Doğru, kadın örgütlenmesini gereksiz gören, kadınların hevesini ve azmini kırmak isteyen kişilere evlerinde, işyerlerinde, sendikalarında dahi karşılaşabileceklerini hatırlatarak, kadınları korkmadan, bıkmadan ileriye bakmaya çağırdı.
KADIN ÇALIŞMA GRUPLARI
“Hem evi, hem işi bıraktık” diyerek gelen kadın işçiler ise, işyerlerinde yaşadıkları problemleri aşabilmek için eğitime duydukları ihtiyacı dile getirdiler. Bazı kadın işçilerin, yasal haklarının neler olduğunu bilmedikleri için kullanmadıklarını belirten konuşmacı kadınlar, Ankara 2 No’lu ve İstanbul 5 No’lu şubelerde oluşturulan kadın çalışma grubunun deneyimlerini aktararak, bunun bütün şubelerde, hatta işyerlerinde de uygulanmasını istediler
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Birlik ve Mücadele Günü için yapabilecekleri katkıları konuştular.
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Katliamlara dövmeli protesto

SONRAKİ HABER

CHP, Tank Palet fabrikasının özelleştirme iddiası üzerine oturma eylemi başlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa