18 Kasım 2009 00:00

Adana kriterleri

Adana Valiliği’nin yayımladığı genelgenin ardından sesini çıkaran herkese ceza kesilmesine kurumlardan tepki geldi.

Paylaş

Adana Valiliği’nin yayımladığı genelgenin ardından sesini çıkaran herkese ceza kesilmesine kurumlardan tepki geldi. Sendika, meslek odası ve siyasi parti yöneticileri, demokratik hak ve özgürlüklerin kullanımının hiçbir dönem bu kadar baskı altına alınmadığını belirterek, uygulamaların ‘Adana kriterleri’ haline geldiğinin altını çizdiler.
DEMOKRASİYLE BAĞDAŞMIYOR
“Daha önce demokratik haklarını kullanmaya çalışan kitle örgütü yöneticileri hakkında, yasal ve idari işlemler başlatarak demokratik mücadeleyi engellemeye çalışan Adana Valiliği, bu son uygulaması ile de demokrasi mücadelesini sınırlamayı hedeflemektedir” diyen Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Bulca, hak ve özgürlüklerin, ifade hürriyetinin engellenmesinin demokrasi ile bağdaşmadığına dikkat çekti.
AYAĞINI DENK AL!
“Emekçiler zaten paraları olmadığı için eylem yapıyorlar. Valilik ise para cezası kesiyor” diyerek uygulamaya tepki gösteren DİSK/TEKSTİL BOSSA Şube Sekreteri Sedat Çetin ise bunun ‘Ayağını denk al!’ tehdidi olduğunu vurguladı. Çetin, uygulamaya karşı ne gerekiyorsa yapacaklarını kaydetti.
FAKİRİ DÖVECEĞİNE ELBİSESİNİ YIRT
Valilik genelgesinin, emekçilerin örgütlenme ve hak alma mücadelesini sınırlandırmayı hedefleyen antidemokratik bir uygulama olduğunun altını çizen Emek Partisi Adana İl Başkanı Avukat Sevil Aracı, haksızlıklara, adaletsizliklere karşı duran, bunun için bir araya gelip sesini duyuran herkesin bir şekilde cezalandırılmak istendiğini söyledi. “Fakiri döveceğine elbisesini yırt” uygulamasının söz konusu olduğunu belirten Aracı, “Bu uygulamalar karşısında, tüm emek ve demokrasi güçlerinin bir arada hareket etmesi gerekmektedir” dedi.
‘VAZGEÇMEYECEĞİZ’
Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Güven Boğa, demokratikleşme iddiasında bulunan AKP iktidarının, ülkede emek ve demokrasi mücadelesi içinde yer alan unsurları tasfiye etmekte kararlı olduğunu ifade etti. “Adana, hak ihlallerinin ve antidemokratik uygulamaların sık sık yaşandığı bir il haline geldi. Adana, yargılama konusunda birinci sıraya çıktı” diyen Boğa, Anayasa ve kanunlarda yapılan eylemin bir suç teşkil etmediği belirtildiği halde, en temel insan hakkı olan toplantı ve gösteri yürüyüşü haklarının engellendiğine vurgu yaptı. Çeşitli eylem ve etkinlikler nedeniyle kendisine yedi ayrı adli dava açıldığını belirten Boğa, şunları söyledi: “Anlaşılan odur ki, bizler haklarımıza ve sendikalarımıza sahip çıkmadıkça bu tür girişimler sürecektir. Faaliyetlerimizden rahatsız olanlar, fiili ya da yasal yolları kullanarak bizleri bugüne kadar savunduklarımızdan asla vazgeçirmeyecektir.”
SON İKİ YILDA YOĞUNLAŞTI
İnsan Hakları Derneği Adana Şube Sekreteri Ethem Açıkalın ise son iki yıl içerisinde Adana’da gerçekleştirilen her basın açıklamasının suç kapsamına alındığını söyledi. “Mezar anmaları gerçekleştirenlere örgüt üyeliğinden davalar açıldı, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kırmızı tişört giymek suç sayıldı. Basın açıklamasında, Nâzım Hikmet şiirini okumak örgüt propagandası sayıldı. Newroz ekinliklerine katılanlar hakkında davalar açıldı” diyen Açıkalın, kendisi hakkında da 10 dava açıldığı bilgisini verdi.
Karara bağlanan üç davadan toplam 6 yıl 8 ay hapis cezası aldığını söyleyen Açıkalın, “Açılan davalar, verilen hapis cezaları yetersiz gelmiş olacak ki, eylemlere katılanlara para cezaları kesilmeye başlandı” diye konuştu. Hiçbir dönem demokratik eylemlerin bu kadar baskı altına alınmadığını anlatan Açıkalın, bu uygulamaların ‘Adana kriterleri’ haline geldiğini belirtti. (Adana/EVRENSEL)
Halil İmrek
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ATIL OKULLAR MUHTARLARA DEVREDİLDİ

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı: Aksaray, İzmir ve İstanbul'daki vakalarda koronovirüse rastlanmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...