18 Kasım 2009 00:00

Telekulak yasasına yeni düzenleme

‘Yargıda telekulak skandalı’na ilişkin gelişmeler ve tepkiler konuyu Bakanlar Kurulu gündemine taşıdı.

Paylaş

‘Yargıda telekulak skandalı’na ilişkin gelişmeler ve tepkiler konuyu Bakanlar Kurulu gündemine taşıdı. Hükümet Sözcüsü, Cemil Çiçek, usulsüz dinlemeyle ilgili bazı maddelerin değiştirileceğini ve cezaların arttırılacağını söyledi.
4 MADDEYE CEZA ARTIRIMI GELECEK
Çiçek, önceki gün Başbakanlık merkez binada yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, TCK’nın bazı maddelerinde değişiklik yapılmasıyla ilgili kanun tasarısının ele alındığını söyledi. Çiçek, TCK’nın, haberleşmenin gizliliğini düzenleyen 132. maddesi, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınmasıyla ilgili 133. maddesi, özel hayatın gizliliğini ihlal suçunu düzenleyen 134. maddesi ve soruşturmanın gizliliğini ihlal suçunu düzenleyen 285. maddesiyle ilgili yeni bir düzenleme getirdiklerini kaydetti. Cemil Çiçek, “Cezaları da artırıyoruz. Bugün bunun kararını vermiş oluyoruz” dedi. “Biz 2005’te düzenlerken bunları suç haline getirmiştik, ama konulan cezalar bir kısım tartışmalara da konu oldu ‘Yeterli değildir’ diye. Dolayısıyla, cezaların artırılması sonucunu doğuracak bir düzenleme” dedi.
ÇİÇEK, HÜKÜMETTE OLDUĞUNU UNUTTU!
Çiçek’in, ‘siyasi partiler yasası’ ve ‘insan hakları’ konularına ilişkin yaptığı açıklamalar ise ‘Madem öyle, neden yapmıyorsunuz’ sorularını akla getirdi. Çiçek, bir gazetecinin, “Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı’nın yapısının değiştirilip değiştirilmeyeceğine” ilişkin sorusunu yanıtlarken, İnsan Hakları Başkanlığı’nın yapısını değiştirip daha çok katılımı sağlayacak ve daha özerk hale gelmesini mümkün kılacak bir çalışmayı zaten yaptıklarını ileri süren Çiçek, “O çalışmanın Avrupa uygulamalarına da bakarak ufak tefek eksikliği varsa bunu ya komisyonda tamamlamamız lazım ya burada tamamlamak gerekir. Başbakanlığa bağlı bir İnsan Hakları Başkanlığı var ama kadro itibariyle de yaptığı çalışmalar itibariyle de bu ihtiyacı tamamen karşılamadığı için orada daha özerk bir yapıya ihtiyaç var” dedi. Bu değişiklikleri yapmaya yeter güçte olan hükümetin yıllardır bunu niye yapmadığı sorusu ise yine cevapsız kaldı. “Siyasi Partiler Yasası’nda düzenlemeler olacaktı. Bu düzenleme ne zaman gelir” şeklindeki soruya ise Çiçek, “Siyasi Partiler Kanunu’nda önemli değişiklikler yapılması gerektiği ortada, ama çok köklü bir Siyasi Partiler Yasası’nda değişiklik Anayasa ile bağlantılıdır. Anayasa’nın ilgili maddelerini yeni baştan ele almak gerek” ifadelerini kullandı. Tüm bu değişiklikleri yapma yetkisinin hükümet olarak kendilerinde olduğu gerçeğine değinmeyen Çiçek, ‘Demokratik Açılım’ konusunda bir takvimin belirlenip belirlenmediğinin sorulması üzerine ise, “Biz bakanlar olarak zaten Türkiye’nin çeşitli yerlerine devamlı gidiyoruz” diye konuştu. (ANKARA)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

UFUK

SONRAKİ HABER

Adalet Bakanına ‘bilinmeyen dil’ cevabı: Talepler için somut adım atılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...