18 Kasım 2009 00:00

‘Emanet toprak istemiyoruz’

YEDİ yıldır el konulan topraklarını geri almak için mücadele veren Sinan köylüleri, insanca bir yaşam için mücadele verdiklerini söylediler.

Paylaş

YEDİ yıldır el konulan topraklarını geri almak için mücadele veren Sinan köylüleri, insanca bir yaşam için mücadele verdiklerini söylediler. Kendi topraklarında köle olmak istemediklerini belirten köylüler, ağalık düzeninin tavsiye edilmesi gerektiğini kaydettiler.
İki gün gözaltında tutulan Sinan Köyü Muhtarı Halil Doru gazetemize yaptığı değerlendirmede, bu güne kadar birçok eylemle seslerini duyurmaya çalıştıklarını ve hakları olan topraklarını alıncaya kadar mücadele edeceklerini söyledi.
Daha önce de arabulucu heyetlerin kendilerini ziyaret ettiğini ancak ağanın verdiği sözleri tutmadığını belirten Mehmet Sait Taşdemir adlı köylü, bir anlaşma olacaksa resmi bir protokolün olması gerektiğini belirterek, “Biz adil bir barıştan yanayız. Köyün girişindeki mezarlığımızı bile zorla yaptık. Ağa izin vermiyordu. Biz bu topraklarda doğduk. Buralar bizim toprağımız. Emanet toprak istemiyoruz”dedi.
SORUNU DEVLET ÇÖZMELİDİR
Gözaltıların köylüye gözdağı vermek için yapıldığını ifade eden Heybet İldeniz adlı köylü, “Ancak bir kişi kalana kadar mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu. İnsanca bir yaşam istediklerini belirten İldeniz, “Kendi arazilerimize, topraklarımıza kavuşmak istiyoruz. Kölelik devri bitti artık. Yaşam koşullarımız giderek zorlaşıyor, aç ve perişan oluyoruz. Bu insanlar İstanbul’a, Ankara’ya gidiyorlar iş bulamıyorlar. Kendi topraklarımızı ekip biçmek istiyoruz. Ezileceksek burada ezilelim diyoruz. Ancak burada da toprağımız yok”dedi.
Arabulucu heyetin gelişini değerlendiren Nihat Güneş adlı köylü, soruna devletin çözüm bulması gerektiğini belirtti. Ağalık sistemini istemediklerini söyleyen Güneş, “Biz yıllarca ağalık sisteminin altında ezildik. Çocuklarımızı ezdirmeyeceğiz. İki tane çocuğum var, bir lira para veremiyorum. İş yok güç yok. Devlet bunu görmüyor mu? Genelkurmay Başkanı, Başbakan ağalardan yakınıyorlar. Bu sözlerden dolayı sevindik. Ama hani her hangi bir adım atılmıyor. Açılımdan bahsediyorlar, ama maalesef topraksız köylüden bahseden yok” diye kaydetti.
ASLANOĞLU KÖYÜNDEN DESTEK
Ağalığa karşı mücadele eden bir başka köy olan Aslanoğlu Köyü Muhtarı Mehmet Tahrıkulu’da Sinan köylülerini ziyaret ederek, “Birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu göstermek için buradayız”dedi. Bölgenin temel sorunlarından birinin feodalizm olduğunu belirten Tanrıkulu, “Her insan eşit haklara sahip olmalı. Düşünün bir insan 50–60 bin dönüm arazi ekip biçiyor, öbür tarafta da yoksul topraksız köylüyü maraba yerine çalıştırıyor. Bugüne kadar siyasiler şöyle dediler: Biz ağaları yöneteceğiz, ağalarda köylüleri idare edecek. Biz köle olmamak için mücadele veriyoruz. Herkes aynı hakka sahip olmalı. Açılım olacaksa öncelikle feodalizmi tavsiye etmesi gerekiyor. Herkese aş, herkese iş sağlanılmalı”diye konuştu. (Diyarbakır/EVRENSEL)
Cumhur Daş
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mahkeme valiliği haksız buldu

SONRAKİ HABER

İktidarın mobilizasyon aracı: savaş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...