18 Kasım 2009 00:00

Mahkeme valiliği haksız buldu

BOŞALTILAN köyüne dönmek için zararın karşılanması isteyen ve Tunceli Valiliği’ne yaptığı başvurusu reddedilen İsmail Anlar olayı yargıya taşıdı.

Paylaş

BOŞALTILAN köyüne dönmek için zararın karşılanması isteyen ve Tunceli Valiliği’ne yaptığı başvurusu reddedilen İsmail Anlar olayı yargıya taşıdı. Mahkeme, valiliğin verdiği ret kararını hukuki bulmayarak durdurdu.
Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Yamanlar köyünde 1994 yılında “güvenlik gerekçesi” ile köyün boşaltılmasından dolayı göç etmek zorunda kalan İsmail Anlar uğradı zararın karşılanması için Tunceli Valiliği’ne başvuruda bulundu. 2004’te yürürlüğe giren “5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması” yasasından yararlanmak isteyen Anlar, 10 Ekim 2008’te Tunceli Valiliği’ne başvuru yaptı. Yamanlar köyünde zararın tespit edilmesi için Zarar Tespit Komisyonu araştırma yaptı. Komisyon araştırma heyetinin yaptığı tespitleri “İtibar etmemesinin anlaşılabilir bir yanı bulunmadığını” ileri süren valilik, Anlar’ın başvurusunu reddetti. Bunun üzerine olayı Avukatı Barış Yıldırım’la yargıya taşıdı. Malatya İdare Mahkemesi’nde görülen davada, Tunceli Valiliğinin Zarar Tespit Komisyonu’nun yaptığı araştırmayı kabul etmemesinin hukuka aykırı olduğuna karar verdi. Böylece Tunceli Valiliği’ni haksız bulan mahkeme, başvuruda bulunan Anlar’ı haklı buldu. Mahkeme kararının önemli olduğunu belirten Avukat Barış Yıldırım, bundan sonra zararların karşılanması için köylülerin yapacağı başvurular için örnek bir karar olduğunu kaydetti.
Yıldırım, daha önce benzer birçok köylünün olayı yargıya taşıdığını kaydetti. Mahkemenin verdiği kararın umut verici olduğunu yineleyen Avukat Yıldırım “İdarenin hukuk göre karar vermesi gerekir” dedi.
(İstanbulEVRENSEL)


Şerif Karataş
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır’da İran’daki idama tepki

SONRAKİ HABER

İzmir'de depreme dayanıksız olduğu için boşaltılan eğik binalar yıkılmayı bekliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...