18 Kasım 2009 00:00

Velilerden domuz gribi aşısına veto

BURSA’da Milli Egitim Bakanlığı’nın okullarda öğrencilerin domuz gribine karşı aşılanması amacıyla velilerin imzalaması için gönderilen belgelere çoğunlukla hayır cevabı verildiği belirtildi.

Paylaş

BURSA’da Milli Egitim Bakanlığı’nın okullarda öğrencilerin domuz gribine karşı aşılanması amacıyla velilerin imzalaması için gönderilen belgelere çoğunlukla hayır cevabı verildiği belirtildi. Yerel bir televizyon tarafından yapılan ankette ise katılımcıların yüzde 88’inin aşıya sıcak bakmadığı ortaya çıktı.
İlk olarak Meksika’da görünen ve domuz gribi (H1N1) virüsü günden güne yayılıyor. Türkiye’de ise domuz gribinden ölenlerin sayısı 73’e çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın aşı olmayacağını belirtmesinin ardından halk arasında cevabı daha da zorlaşan ‘Domuz gribine karşı aşı yaptırmayı düşünüyor musunuz?’ sorusu vatandaşların kafasını karıştırmaya devam ediyor. Milli Egitim Bakanlığı’nın okullarda öğrencilerin domuz gribine karşı aşılanması amacıyla velilerin imzalaması için gönderdiği belgelere çoğunlukla olumsuz cevap alındığı bildirildi. Okul yönetimlerinin olumsuz cevapların sebebini araştırdıkları belirtildi.
YÜZDE 88 AŞIYA SICAK BAKMIYOR
Diğer yandan Bursa’da yayın yapan yerel bir televizyon tarafından yapılan ankette ise katılımcıların yüzde 88’inin aşıya sıcak bakmadığı ortaya çıktı. Özellikle okullarda aşı ile ilgili velilerin imzalaması beklenen belgelere çoğunlukla olumsuz cevap verildiği belirlenen ankette aşı hakkında kararsız kalan velilerin başta öğretmenler olmak üzere doktorlara “Siz aşı yaptıracak mısınız?” sorusunu yönelttikleri anlaşılıyor. Velilere “Domuz gribi aşısı yaptırır mısınız?” sorusunun yöneltildiği ankete katılan 2 bin 485 kişiden 1771’inin ‘hayır’ cevabını verdiği tespit edildi. 400 kişinin ise kararsız olduğu ankette, aşıya sıcak bakmayanların oranı ise yüzde 88 olarak gerçekleşti. 314 kişinin evet dediği ankette aşı yaptırmayı düşünenlerin oranı yalnızca yüzde 12’de kaldı.
HATAY’DA BİR GÜNDE 150 KİŞİ AŞI OLDU
Hatay’da H1N1 virüsüne yakalanan 17 kişinin ardından devlet hastanesi ve sağlık ocaklarında grip sebebiyle gelen hasta sayısında artış yaşandı.
Hatay’’ın merkez ilçesi Antakya’da ve Reyhanlı’da geçtiğimiz hafta sonunda 16 vakanın tespit edilmesiyle Hatay İl Hıfzısıhha Kurulu okulları 19 Kasım’a kadar tatil etmişti. Okulların 3 günlük domuz gribi tatiline ayrıldığını duyan Antakyalılar ile soluğu hastanelerde ve sağlık ocaklarında aldı. Sağlık Bakanlığı tarafından Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilen aşıların bir kısmı Antakya 1 Nolu Sağlık Ocağı’nda vurulmaya başlandı. Risk kategorisinde bulunan çocuklar ve kronik hastalar arasında ilk günde Antakya merkezde 150 kişinin kendi isteğiyle domuz gribi aşısı vurulduğu öğrenildi. (HABER MERKEZİ)

‘HASTA SAYISI YÜZBİNLERLE İFADE EDİLEBİLİR’

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, domuz gribi görülen hasta sayısının yüz binlerle ifade edilebilecek dereceye ulaştığını bildirdi. Salgının henüz başlangıç aşamasında olduğunu belirten Akdağ, hastalığa karşı nihai tedbirin aşı olduğunu söyledi.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Dünya KOAH Günü’nde düzenlenen basın toplantısında domuz gribi salgınıyla ilgili sorularını yanıtladı. Okulların tatil edilmesiyle ilgili kararların salgının yayılma hızına bağlı olarak illerde oluşturulan bilimsel kurullar tarafından verilebileceğini belirten Akdağ, şu an bazı şehirlerde hastalık yaygın şekilde görülürken, bazı şehirlerde ise hiç rastlanmadığını bildirdi. El yıkama ve kişisel hijyen önlemlerinin önemini vurgulayan Akdağ, hastalığa karşı alınacak nihai tedbirin aşılanma olduğunu söyledi.
Bugüne kadar sağlık çalışanlarının yarıdan fazlasının ve hacıların büyük çoğunluğunun aşılandığını kaydeden Akdağ, aşıyla ilgili internet kaynaklı bilgi kirliliğinin halkta şüphe yarattığını belirterek, vatandaşları aşı konusunda bilim insanlarının söylediklerine kulak vermeye çağırdı.
Hastalığa yakalananların sayısının henüz yüz binlerle ifade edilebilecek düzeyde ve salgının daha başlangıç aşamasında olduğunu belirten Akdağ, aralık ve ocak aylarında hastalığa yakalananların sayısının zirveye ulaşmasını beklediklerini açıkladı.
Akdağ, şu ana kadar domuz gribinden ölenlerin sadece yüzde 40’ının kronik hastalığa sahip olduğunu, yüzde 60’ının ise 50 yaş altı sağlıklı kişiler olduğunu bildirdi. Domuz gribini mevsimsel gripten ayıran en önemli özelliğin sağlıklı kişilerin ölümüne yol açması olduğunu vurgulayan Akdağ, salgın nedeniyle hayatın felç olduğu Ukrayna’yı örnek vererek, “Ukrayna, niye bu kadar ciddi tedbirler aldığımızın tersinden örneğidir” dedi.
Mevsimsel grip nedeniyle yılda 17 bin insanın öldüğü yönündeki iddiaları yalanlayan Akdağ, Bakanlığın elinde böyle bir veri olmadığını savundu. Akdağ, zatürreeye bağlı ölüm sayısının yılda 2 bin ile 3 bin arasında değiştiğini, bunların içinde de grip kaynaklı zatürree oranının ise çok düşük olduğunu söyledi.
Özel hastanelerde yapılan “domuz gribi testi”nin yasaklandığını hatırlatan Akdağ, “Doğruluğu yüzde 20’leri geçmeyen testler için büyük paralar alınıyordu. Böyle bir istismara müsaade edemezdik” dedi. Akdağ, ailesinin aşı olup olmadığı yönündeki soru üzerine 4 yaşındaki kızı ile 24 yaşındaki oğlunun da domuz gribine yakalandıklarını ve hastalığı atlattıklarını açıkladı. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

En çok öldüren üçüncü hastalık KOAH

SONRAKİ HABER

Bingöl'deki madencilik projesine Danıştay "dur" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa