18 Kasım 2009 05:00

Kanatlı sektörü, üretimi kısacak

OCAK-ekim döneminde 125 milyon dolarlık tavuk eti, sakatatı, ayağı ve hindi eti ihraç eden Türk kanatlı sektörü, Kurban Bayramı ve sonrasında üretimi kısacak.

Paylaş

OCAK-ekim döneminde 125 milyon dolarlık tavuk eti, sakatatı, ayağı ve hindi eti ihraç eden Türk kanatlı sektörü, Kurban Bayramı ve sonrasında üretimi kısacak.
Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği (BESD-BİR) Başkanı Zuhal Daştan, geçen yıl 1 milyon 170 bin ton olan piliç üretiminin, bu yıl artış göstererek 1 milyon 220 bin ton olarak gerçekleşmesini beklediklerini söyledi. Daştan, geçen yıl 35 bin ton olan hindi üretiminin de aynı seviyede kalmasının tahmin edildiğini belirtti. Geçen yıl gerçekleştirdiği 81 tonluk ihracatını bu yıl da devam ettirmeyi hedefleyen kanatlı sektörünün, Irak’ın beklentilerin üzerinde ithalat yapmasıyla hedefini aştığı kaydedildi. Daştan, kanatlı sektör ihracatının 2009 yılı sonu itibariyle 100 bin tonu bulmasının beklendiğini ifade etti. Kanatlı sektörünün Rusya’ya da ihracat hazırlığında olduğunu anlatan Daştan, “Rusya’dan gelen uzman heyetler, firmaları inceleyerek denetledi. Muhtemelen 2010 yılında bu ülkeye ihracata başlanabilecektir” dedi. 2008 yılında kişi başına 17 kilogram olan kanatlı eti (piliç, tavuk, hindi) tüketiminin bu yıl da aynı seviyede olmasını beklediklerini dile getiren Daştan, her Kurban Bayramı olduğu gibi bu bayram da 3-4 hafta içinde kanatlı et üretiminin düşebileceğini söyledi.
SEKTÖR YEMDE DIŞA BAĞIMLI
Sektörün yaşadığı sorunlara da değinen Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği (BESD-BİR) Başkanı Zuhal Daştan, dışa bağımlı oldukları damızlık ve yem hammaddelerinin (soya fasulyesi, vitamin ve mineraller) sektörün zayıf noktasını oluşturduğunu anlattı.
Damızlıkların yurtiçinde üretilmesi çok zor ve uzun vadeye bağlı olduğu için dışa bağımlılığın daha uzun yıllar devam etmesinin söz konusu olduğunu anlatan Daştan, “Destekleme politikaları, dış pazarla iç pazar arasındaki fiyat farkını ortadan kaldıracak şekilde belirlenmeli” dedi. (İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

Metrobüs zammı da yargıya gidecek

SONRAKİ HABER

Dersim'de askeri aracın ezdiği 21 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa