18 Kasım 2009 00:00

Metrobüs zammı da yargıya gidecek

TÜKETİCİLER Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Metrobüs bileti fiyatına yapılan zammın tüketicinin mecburiyetini kötüye kullanmak olduğunu belirterek...

Paylaş

TÜKETİCİLER Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, Metrobüs bileti fiyatına yapılan zammın tüketicinin mecburiyetini kötüye kullanmak olduğunu belirterek, kriz sürecinde enflasyonun çok üstünde yapılan zammın iptali için yargıya başvuracaklarını açıkladı.
Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) “toplu taşıma söylemlerinin altını boşaltmakla” suçladı.
Metrobüs ulaşım fiyatlarına yapılan zam hakkında yazılı bir açıklama yapan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME), belediye bütçesine ek gelir kazandırmak için Metrobüs fiyatlarını artırdığını iddia etti.
UKOME’nin Metrobüs fiyatlarına yaptığı yüzde 35 zamla 1.5 TL olan Metrobüs bilet fiyatının 2 TL’ye çıktığını hatırlatan Kaya, “Metrobüs hatlarıyla günde 1 milyona yakın yolcu taşınmakta, yapılan zamla birlikte de belediye bütçesine 500 bin TL ek gelir sağlanmıştır” ifadesini kullandı.
Metrobüs güzergahında bulunan diğer toplu taşıma araçlarının devre dışı bırakılmasının da dikkate alındığında yapılan fiyat artışının tüketicinin mecburiyetini kötüye kullanmak olduğunu kaydeden Kaya, bu kararla vatandaşa “zamma razı ol veya yürü” denilmek istendiğini ifade etti.
ZAM POLİTİKASI SON BULSUN
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Metrobüs hizmetlerinde yaptığı zammı geri çekmesi gerektiğinin altını çizen Kaya, diğer hizmetlerde uygulanan zam politikasına da son verilmesi gerektiğini bildirdi.
Kaya, konuyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılan uygulamalar nedeniyle mevcut yönetim, İstanbul tüketicisinin hafızasında zamcı yönetim ve tüccar olarak kalacaktır.
Tüketiciler Birliği, yapılan yersiz zammın iptali için yargı girişimini gerçekleştirerek tüketicinin makul fiyatlarla ulaşımını gerçekleştirecektir.”
EMEP’TEN EYLEM
Şirinevler Meydanı’nda dün sabah saat 08.00’de bir araya gelen Emek Partisi Bahçelievler İlçe Örgütü üyeleri, zammı protesto ettiler.
EMEP Bahçelievler İlçe Yöneticisi Tolga Okhan, krizin yüküyle zor durumda olan halkın, günlük ihtiyaçlarını bile karşılarken zorlandığı bir süreçte, ulaşıma yapılan zamların halka ağır geldiğini vurguladı. Okhan, sözlerini “zamların geri çekilmesi ve ulaşım hizmetinin örgencilere ücretsiz sağlanması” talebiyle sonlandırdı. (İstanbul/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Akp döneminde elektiriğe yüzde 86 zam

SONRAKİ HABER

Türk Metal üyesi işçiler: “Bu zam 2-3 ay içerisinde eriyecek”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...