18 Kasım 2009 00:00

Turizm otelcilik öğrencileri sorunlarla boğuşuyor

Bu okul önceden Beyaz Evler Adana MYO’nun bulunduğu alanda eğitim vermekteydi.

Paylaş

Bu okul önceden Beyaz Evler Adana MYO’nun bulunduğu alanda eğitim vermekteydi. Sonraki yıllarda burada ki öğrencilerin bir kısmı derslerini kampüste bir kısmını okulun yeni binası Karataş’ta olan yerleşkesinde yapılıyordu. Burada ki öğrencilerin ulaşımı rektörlük tarafından karşılanıyordu. 2005 girişli öğrencilerin yerleşme kılavuzunda okulun Karataş’ta olduğu belirtilmemesine rağmen tüm öğrenciler eğitimlerini sürdürmek adına inşaatı tam bitmeden, okulun altyapısı bitmeden, eğitim görme şartları oluşmadan ve barınmak için yurt vs. yapılmadan bu okula nakledildiler. Çok az bir öğrenci sayısı (10 kişi) ki ben bunlardan biriyim.
Karataş’ta çok zor şartlar altında barınma yeri tahsis ettiler. Diğer öğrencilerse kendi imkanlarıyla Adana merkeze gidiş geliş yapmaya başladılar. Bunun için rektörlük ücretsiz servisi kaldırmıştır. Öğrenciler ise özel bir şirket olan Deniz Koop’la anlaşarak ulaşımlarını sağlamaya çalıştılar. Artan öğrenci sayısıyla ranta dönüşen ve taşıma baronu olma yolunda ilerleyen Deniz Koop, öğrencileri soymaya başlamıştır. Kıt imkanlarla okuyan bu öğrencilere bu konuda ne yüksekokul yönetimi ne de rektörlük herhangi bir destekte bulunmamıştır.
Öğrenciler harekete geçtiğinde “Bunlar belalıdır, eğer başka şirket gelirse çatışma çıkar” gibi söylemlerle öğrenciler bastırılmaya çalışılmıştır. Bilhassa müdahale edilmiştir. Geçen sene başka bir şirket ise Deniz Koop’un altında fiyat vermiş, ancak Deniz Koop şirkete baskı yaparak şirketin ihaleden çekilmesini sağlamıştır. Bahçe Beldesi Belediyesi olaya müdahale ederek bu yıl bizim ulaşımımızı sağlamak adına çok cüzi bir parayla bizim ulaşımımızı sağlamak adına bizle görüştü. Öğrenciler olarak Bahçe Belediyesi ile anlaşmaya vardık. Bunu hazmedemeyen Deniz Koop okula gelip tehditkar bir şekilde öğrencilere baskı yapmaya çalışmış ve hiçbir güvenlik ona müdahale etmeden okula girişi sağlanmıştır. Ve her seferinde tehditler savurmuştur. Her zaman jandarma ve polise asılsız ihbarlarda bulunarak yolumuz kesilmiştir. Ta ki 03.11.2009 tarihinde saat 08.30’da Karataş yolu üzerinde jandarma tarafından 2 arabaya el konmasıyla iş çığırından çıkmıştır. Öğrenciler mağdur olarak vali ile görüşmek üzere geri Adana’ya dönmüştür. 4 yıldan beri aldığı yol ücretlerine makbuz kesmeyen ve 17 kişilik arabaya 23 kişiyi sığdıran bu Deniz Koop kendini temize çıkarmaya çalışmıştır. Sadece Adana Büyükşehir Belediyesi ve Karataş arasındaki servis ulaşımı için alınması gereken izni yetiştiremeyen yeni arabalara el konularak eğitim hakkımız tekrar baltalanmıştır.
Valilikte yapılan görüşme sonunda bu izin belgesini tamamlaması halinde yeni araçların yeni şirketle ulaşımımızın sağlanabileceği kararına varılmıştır. Valilikten çıktıktan sonra rektörle konuşmak üzere hareket eden öğrenciler rektörden görüşme talep etmiştir. Rektör ile yapılan görüşmede rektörün bizzat kendisi ‘Sabaha kadar bağırın çağırın bir şey yapılmayacak, orası sizin okulunuz, oraya mecburen gideceksiniz’ demiştir. Hiçbir sorunumuza kulak asmamıştır. Oğlu son model arabalarla özel üniversitelerde okurken, deri koltuğunda üniversite sorunlarını halletmek üzere gelen bu şahıs vurdumduymaz bir hava içerisinde bizleri okul güvenliğiyle muhatap bırakmıştır.
Turizm otelcilik öğrencilerinin sorunları:
l Uygulama oteli yapıldığından dolayı Karataş’a nakledilen öğrenciler hiçbir zaman uygulama otelinde uygulama yapmamışlardır. Uygulamalar hep Adana’daki otellerde yapılmıştır.
l Elektrik, telefon ve internet kesintisi hep olan bu okula herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır.
l Okulda enerji açığını gidermek için alınan jeneratör saatte 200 litre motorin tüketmekte ve jeneratörden yeteri kadar yararlanılamamaktadır.
l Kütüphanelerde kaynak bulunmazken, bilgisayarlar ağır aksak çalışmaktadır.
l Sosyal aktivite adına hiçbir olanak yoktur.
l Okula yeteri kadar ödenek yapılmazken, yapılan ödenekler ise öğrencilere yönelik kullanılmamaktadır.
l Servis sorununda yöneticilik gücünü kullanmayan okul yönetimi daha birçok konuda da öğrencileri yalnız bırakmaktadır. Öğrenciler eğitimleri yerine sorunları çözmekle uğraşmaktadırlar.
Çukurova Üniversitesi Turizm Otelcilik Fakültesi Karataş Meslek Yüksek Okulu Öğrencileri (Adana)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yüzyılın işkencesi!

SONRAKİ HABER

ABD'ye gitmek için yola çıkan binlerce mülteci Meksika sınırında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...