19 Kasım 2009 00:00

Ya açlık ya haciz tercihi!

Artık işsizler kenti olarak anılan Tuzla’nın İçmeler Mahallesi, açlıktan ölmektense hacizlik olmayı tercih ediyor.

Paylaş

Artık işsizler kenti olarak anılan Tuzla’nın İçmeler Mahallesi, açlıktan ölmektense hacizlik olmayı tercih ediyor. Artan işsizlik nedeniyle yoksullukla boğuşan emekçi aileleri, çareyi kredi kartı kullanmakta buluyor. Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlerin sayısı çığ gibi artarken, evlere hacizler yağmur gibi geliyor.
Pişirecek bir tas çorba bulamaz hale geldiklerini anlatan işçi eşleri, kapılarına dayanan haciz memurlarına ne diyeceklerini bilemediklerini anlatıyorlar. İşçi eşleri, kendilerini bu duruma düşürenlere karşı herkesi birleşmeye ve mücadele etmeye çağırıyorlar.
İçmeler Mahalle Muhtarlığı’nda çalışan Sevgi Aydoğdu, kredi kartı borçlusu sayısının geçen yıla göre çoğaldığını söyledi. “Mahallede birçok insan çalışmıyor, çalışan da ücretlerini alamadığı için birçok eve haciz geliyor” diyen Aydoğdu, mahalleye üç posta dağıtıcısının baktığını ve bankalardan günlük 30’dan az olmamak üzere haciz tebligatı geldiğini aktardı.
YARDIM İSTİYORLAR
Kredi kartı borçlarının yanında her gün onlarca yoksul mahallelinin muhtarlığa yardım talebiyle başvurduğunu dile getiren Aydoğdu, birçoğunun da belediyeye başvurduğu halde yardım alamadığını ifade etti. “Önceki yıllarda yardımlar muhtarlıklar üzerinden yapılıyordu, şimdi ise vakıflar aracılığı ile yapılıyor ama bu yardımlar gerçekten ihtiyacı olan insanlara ulaşmıyor. Yardım alabilecek konuma gelenlerden ise bir yığın evrak istendiği için insanlar yıldırılıyor” diyen Aydoğdu, bu durumun değişmesi için krizden etkilenenlerin bir araya gelip mücadele etmesi gerektiğini söyledi.
YOKSULLARIN YAKASINI BIRAKIN!
İki çocuk annesi olan Nuran Dere’nin eşi tersane işçisi. Son 5 aydır iş bulamıyor. Eşi çalışırken borçlarını ödemek için kredi çektiklerini anlatan Dere, işsizlik nedeniyle kredi ödemesini yapamadıklarını ve hacizlik olduklarını dile getirdi. Çocuklarını okula gönderemez hale geldiğini dile getiren Dere, “Belediye ve kaymakamlığa yardım almak için başvurdum. Ancak hiçbir yardım alamadım” diye konuştu. Hükümetin işten atmaları yasaklamasını isteyen Dere, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu krizin sorumlusu kimse faturayı ona kessinler. Biz yoksulların yakasını bıraksınlar artık.”
BUNLARIN NEDENİ BİZİZ
Şu an işsiz olduğunu anlatan Betül Polat, pek çok komşusunun işsizlik nedeniyle ekonomik yardım beklediğini, ancak alamadığını ifade etti. Patronların krizi fırsata çevirdiğine dikkat çeken Polat, “Çalışanların ücretlerine de iki yıldır zam yapılmıyor” diye konuştu. Polat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çalışmayan insanlar kredi kartlarına yükleniyor. Borçlarını da ödeyemiyorlar. Bu nedenle evlerine haciz geliyor. Bu yaşananların ve patronların krizi fırsata çevirmesinin sebebi, biz işçilerin sesinin çıkmaması, her şeyi kabul etmemiz ve bize reva görülen yaşamı kabul etmemizdir.” Polat, artık susmak değil mücadele etmek gerektiğini söyledi.
SOKAĞA ÇIKMALIYIZ
Eşinin 8 aydır işsiz olduğunu anlatan Emine Karaca, bu nedenle zor geçindiklerini belirtti. Krizden önce eşinin işinin iyi olduğunu, krediyle ev aldıklarını ifade eden Karaca, son dönemde ise borçlarını eş dosttan aldıkları borçlarla kapatabildiklerini söyledi. “Krizle beraber işçilerin üzerinde resmen oyun oynadılar. Kriz tamamen patronlar için fırsata dönüştü. IMF de bu durumu kullanıyor, başımıza vurup ekmeğimizi elimizden alıyor” diyen Karaca, doğal gaz ve ulaşım başta olmak üzere art arda gelen zamlara karşı birleşip sokağa çıkmak gerektiğini vurguladı.
(İstanbul/EVRENSEL)
Adile Doğan
ÖNCEKİ HABER

Taşeron işçiler kazandı

SONRAKİ HABER

Suriye ordusu Han Şeyhun’u ele geçirdi, cihatçılar İdlib'e çekildi iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa