19 Kasım 2009 00:00

CHP’ye Kent AŞ işçisinden uyarı!

KENT AŞ işçileri, işlerine geri dönme kavgalarına devam ediyor. CHP’li belediye tarafından işten atılan işçiler...

Paylaş

KENT AŞ işçileri, işlerine geri dönme kavgalarına devam ediyor. CHP’li belediye tarafından işten atılan işçiler, dün CHP İzmir il binasına çocukları ve eşleri ile giderek, “Bizi işsiz aşsız koyanlar şimdi ya iş verecek, ya biz buradan ayrılmayacağız bize bakacaklar” diyerek sabahın erken saatlerinden itibaren beklemeye başladılar. Ankara’da da burada da, sendikanın da CHP’nin de birçok basın organının da kendilerine sahip çıkmadığını dile getiren işçiler, uzun süre parti yöneticilerinin il binasına gelmelerini beklediler. Bu arada adeta feryat eden işçiler, “Her yolu denedik, artık buradan işimizi kazanarak çıkacağız” diye konuşurken, destek almasalar dahi ekmek davalarından vazgeçmeyeceklerini anlattılar. Yaklaşık 2 saatlik bekleyişin ardından CHP İl Sekreteri Hüseyin Mutlu Akpınar ile görüşen işçiler, gerekli temaslarda bulunarak, olumlu adımların atılacağı sözünün verilmesi üzerine şimdilik il binasını terk ettiklerini açıkladılar.
‘İŞİMİZ VERİLMEZSE EVİMİZ BURASI’
Ayrılırken Kent AŞ işçi eşlerinden Saadet Erol, “İşimiz bize pazartesiye kadar geri verilmezse evimiz bundan sonra burasıdır” diye konuştu. Erol, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a seslenerek, “Baykal sadece siyaset peşinde koşuyor. İşçiler umurunda değil. Orada burada konuşmayı bıraksın da, biraz da bu işçilerin, ailelerin hayatı ne olacak onu söylesin. Kendi belediye başkanları bizi işten attı. Bir de bizi susturmak istiyorlar hâlâ. Kendileri rahat; paraları var, işleri var, dertleri yok. Bizim sırtımızdan belediye başkanı, vekil oluyorlar, sonra bizi aşsız koyuyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Artık yeter; çoluk-çocuk aç, kış geldi yakacak yok, evlerimizden atılıyoruz. Bizi ekmeksiz bırakanlar bize bakacaklar. Ben anayım, oyuncak değil. Çocuğuma süt alamıyorum diye canım yanıyor. Eğer pazartesi de işimizi alamazsak bundan sonra ancak cenazemiz çıkar buradan, başka hiçbir şeyimiz kalmadı” dedi.
İŞÇİLERİN MÜCADELESİ BİTMEDİ
Hür Ege gazetesinde çıkan ‘Karşıyaka’da Sancı Bitti’ haberine de tepki gösteren işçiler, “Bu ne demektir, hani ne bitmiş, her şey asıl bundan sonra başlıyor” diyerek kızgınlıklarını dile getirdiler ve bu haberi yapanların da kendilerini işsiz bırakanlarca satın alındığını ifade ettiler.
Bu ay sigortaları bitecek olan işçiler, “Şimdi çoluk-çocuk hasta, salgın var. Evde ısıtma yok, faturaları ödeyemedik; elektrik, su yok. Nasıl bakılacağız hastanede? Nasıl yaşayacağız bu koşullarda? Bunların hesabını versinler” diye konuştu. Sendikanın katkısı olmaksızın kararlılıkla pazartesi gelişmelere göre gerekeni yapacaklarını ifade eden işçiler, bu söz de tutulmadığı takdirde çoluk-çocuk bu defa CHP il binasından ayrılmayacaklarını, görüşmeleri de kabul etmeyeceklerini dile getirdiler. (İzmir/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Kapıkule’de GDO denetimi

SONRAKİ HABER

AİHM, KCK ana davasında Türkiye'yi mahkum etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa