19 Kasım 2009 05:00

Sendikalı olana kadar direniş sürecek

DÜZCE Gümüşova Organize Sanayi’nde bulunan Nema Makine Fabrikası’nda sendikalaştıkları işten atılan işçilerin direnişi sürüyor.

Paylaş

DÜZCE Gümüşova Organize Sanayi’nde bulunan Nema Makine Fabrikası’nda sendikalaştıkları işten atılan işçilerin direnişi sürüyor. Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan 48 işçiden 32’si 18 gündür direniyor. Direnişe katılmayan 16 kişi, patron ve çevre baskısının ardından sendikadan istifa ederek yeniden işbaşı yapan işçiler.
İŞÇİLER KARARLI
İşçiler, sendikalı olarak işbaşı yapmak için direnmeye devam edeceklerini ve bunda kararlı olduklarını belirttiler. Direnişçi işçilerden Murat Yıldırım, fabrikalardaki kötü ve ağır çalışma koşulları ile aşırı çalıştırma, ücretlerinin üç parçada ödenmesi ve işçilerin onurunu kıracak davranışlar karşısında yasal haklarını kullanarak sendikalaştıklarını söyledi.
İnsanca çalışma koşulları ve insanca yaşayacak ücret talep ettiklerini, bunun ancak bir toplusözleşme ile olacağını belirten Yıldırım, sendikalı olarak geri dönene kadar direnişe devam edeceklerini kaydetti. (Düzce/EVRENSEL)
Sedat Bayram - Soykan Çelikbaş
ÖNCEKİ HABER

CHP’de Dersim istifaları

SONRAKİ HABER

Cumartesi Annesi Anik Can hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa