19 Kasım 2009 05:00

Silopi kayıplarının mezarları Dargeçit’te mi?

SİLOPİ kayıplarından HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış’ın cenazesinin 2001’de Dargeçit’e traktörle getirilerek...

Paylaş

SİLOPİ kayıplarından HADEP Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış’ın cenazesinin 2001’de Dargeçit’e traktörle getirilerek gece geç vakitlerde askerlerin denetiminde Mıcı Sefa Mezarlığı’na gömüldüğü, İlçe Yöneticisi Ebubekir Deniz’in cenazesinin ise Çelik Jandarma Karakolu karşısındaki Çelik köyü yakınlarında gömüldüğü öne sürüldü. Görgü tanıkları, belirlenen mezarların açılması durumunda cenazelerin çıkarılacağını belirtti.
HADEP Şırnak Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış ile İlçe Yöneticisi Ebubekir Deniz, 25 Ocak 2001’de ifade vermek için Silopi İlçe Jandarma Karakolu’na gittikten sonra bir daha kendilerinden haber alınamamıştı. “Silopi kayıpları” olarak da bilinen Tanış ve Deniz’in kaybedilmesi olayının üzerinden 8 yıl geçtikten sonra, isminin açıklanmasını istemeyen bir asker, Günlük gazetesine konu hakkında bilgi verdi. Asker beyanlarında, Dicle Nehri kıyısında infaz edilen iki kişinin Tanış ve Deniz olduğunu, cenazelerin Dargeçit Çelik Karakolu’na getirildiğini ve Dargeçit’te gömüldüğünü belirtti.
BEYANLAR DOĞRULANDI
Askerin bu beyanlarının ardından yeni gelişmeler ortaya çıktı. Dargeçit’te 10’un üzerinde görgü ve bilgiye dayalı tanık da askerin bu beyanlarını doğruladı. Silopi kayıplarının avukatı İdris Tanış da, askerin beyanı üzerine konunun araştırılması talebi ile Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Konuya ilişkin savcılığın yapacağı soruşturmanın sonuçları beklenirken, Dargeçit’te Silopi kayıplarına ilişkin hemen herkesin duyum üzerinden de olsa bilgisi olduğu ortaya çıktı. Yıllardır Dargeçit’te kulaktan kulağa dolaşan, herkesin birbirine anlattığı ancak resmiyete dökmeye korktuğu bir konu haline gelen Silopi kayıplarına ilişkin, görgü tanıkları ajansımıza konuştu. Aralarında dönemin zabıta amiri, kepçecisi, imamı da bulunan, cenaze defnedilirken gören ve duyan tanıklar da askerin beyanını doğruladı.
GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI
Görgü tanıklarından Davut Akyön ve Seyit Abdullah Gezer anlattıklarıyla Silopi kayıplarının Safa Mahallesi’ndeki Mıcır Sefa Mezarlığı’nın giriş kapısının karşısında ve mezarlığın sınırı olan dere tarafının sağ tarafına düşen bölgede, üzerinde mavi mezar parmaklığı bulunan ve “P, ?, K, G” şeklinde işaretli mezar olduğu anlaşıldı.
(Mardin/DİHA)
İsmet Mikailoğulları Ersin Çelik
ÖNCEKİ HABER

MERCEK

SONRAKİ HABER

Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa