19 Kasım 2009 00:00

İntihar mı, cinayet mi?

Çiğdem Bayram, geçtiğimiz haftalarda öldürülen, ya da hayatını kaybeden 7 kadından yalnızca biri.

Paylaş

Çiğdem Bayram, geçtiğimiz haftalarda öldürülen, ya da hayatını kaybeden 7 kadından yalnızca biri. Ama onun başına gelenler, şiddet gören veya öldürülen kadınların öyküleriyle benzerlik taşıyor. Kendisini aldatan eşi Aşkın Bayram tarafından dövüldükten sonra balkondan atlayarak intihar ettiği ileri sürülen Çiğdem Bayram’ın ailesi, olayın intihar olmadığını düşünüyor.
Olayın görgü tanığı olan 3 buçuk yaşındaki çocuğu Ö. de “Babam annemi itti” diyor. Ve soruşturmayı yürüten Savcı Turgut Çakır olayı, Çiğdem Bayram’ın abisi Mahmut Yılmaz’ın iddiasına göre, “Neden polise başvurmamış, aldatmak suç değil ki, erkektir aldatır” diyerek yorumluyor.
‘BAŞKA KADINLARLA GÖRÜŞÜYORDU’
Yaşananları gazetemize anlatan Mahmut Yılmaz, 26 yaşındaki kardeşinin 7 yıllık eşi Aşkın Bayram’ın bir süredir başka kadınlarla görüştüğünü öğrendiğini belirterek yazın Bayram’la konuşmak için Ankara’dan Ordu’ya gittiğini söyledi. Yılmaz’ın anlatımlarına göre Aşkın Bayram, “Kıskandırmak için öyle söyledim” dedi ve eşine şiddet uygulamadığını iddia etti. Ordu’da 2 gün kalan Yılmaz, aklında soru işaretleriyle Ankara’ya döndü.
KOMŞULAR YARDIM ETMEDİ
5 Kasım gecesi Çiğdem Bayram ile Aşkın Bayram arasında tartışma başladı. Çiğdem Bayram bir buçuk saat boyunca şiddet gördü. Bağırarak komşularından yardım istedi, ancak evden gelen seslere alışık olan komşular “Karı koca arasına girilmez” diyerek kadına yardım etmedi. Balkonda da süren şiddet, kadının balkondan aşağı düşmesi ve 45 dakika can çekişmesi sonucu yaşamını yitirmesiyle son buldu. Geriye kırık mermer sehpa, darmadağın olan eşyalar ve şoka girmiş 3 buçuk yaşındaki bir çocuk kaldı.

‘BABAM ANNEMİ İTTİ’
Olayın ardından Aşkın Bayram, karakolda ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Saatlerce kendine gelemeyen çocuğu ise komşular yanlarına aldı, bir süre sonra zar zor konuşabildi, “Babam annemi itti, annemi tutamadım” dedi.
Serbest kalan Bayram, eve geldi ve evde yaşamaya devam etti. Bir süre sonra ev sahibi “Burada kalamazsınız” dedi. İntihar veya cinayetin yaşandığı bir evin boşaltılması ve incelenmesi gerekirken, eşyaların kırıldığı ve darmadağın olduğu eve ilişkin tutanakta yalnızca “Televizyon kumandasının pilleri çıkmış” deniyor.
‘BABAANNEM DE ANNEMİ DÖVDܒ
Komşular ise ifadelerinde Çiğdem Bayram’ın çığlıklarının bir buçuk saat sürdüğünü ve balkonda da tartışma ve şiddeti gördüklerini iddia ettiler. Aşkın Bayram’ın eşini daha önce de dövdüğünü söylediler. Aynı evde kalan Aşkın Bayram’ın annesi ise “Uyuyordum, bir şey görmedim” diye ifade verdi. Oysa 3 buçuk yaşındaki Ö, bir yetişkin gibi alınan ifadesinde babaannesinin de babasıyla birlikte annesini dövdüğünü anlattı.
SAVCI ÇOCUĞU BABASINA VERDİ
Mahmut Yılmaz’ın verdiği bilgilere göre, Savcı Turgut Çakır, annesi aşağı düştükten sonra onu yerde yatarken de gören çocuğu, bir yetişkini sorgular gibi karşısında oturttu ve doğrudan sorular sordu. Çocukla birlikte odada bulunan Çiğdem Bayram’ın ailesinin tüm ısrarlarına rağmen ifadesi pedagog tarafından alınmadı.
Savcı Çakır’ın ‘pedagog’ olduğunu söylediği kadın, savcının yanındaki sandalyeye oturarak sorgulamayı izlemekle yetindi. Olayın etkisinden kurtulamayan çocuk, savcının kendine sorduğu soruları yanıtlayarak, “Babamla babaannem annemi dövdü, annemi tutamadım” diye yaşananları anlattı, anlatılanlar ise Çiğdem Bayram’ın ailesinin müdahalesiyle tutanağa geçti. Tüm bunlara rağmen savcı çocuğu, “Annemi birlikte dövdüler” dediği babası Aşkın Bayram ve annesinin yanına verdi.
(İstanbul/EVRENSEL)

SAVCI: ALDATMAK SUÇ DEĞİL Kİ!
Soruşturmayı yürüten Savcı Turgut Çakır, Mahmut Yılmaz’ın iddiasına göre aileye “Aldatmak suç değildir, erkekler aldatır. Dayak yiyorsa neden polise başvurmamış?” dedi. Soruşturmanın sağlıklı yürütüldüğünü düşünmeyen Yılmaz, “Çocuğa ‘Annen aşağı mı atladı?’ diye soruyor, pedagog olduğu iddia edilen kişi gözlemci gibi izliyor. Anlattıkları halamın ‘tutanağa geçin’ müdahalesiyle geçti. İfadesinde ‘dövdüler’ demesine rağmen, düştüğü yerde annesini de görmesine rağmen aileye verdiler. Bizden koruyorlar. Gözden ırak, insanlar kabullenmiş, dayak yemek olağan hale gelmiş. Bedelini çok ağır ödedik” diye konuştu.
Ceren Saran
ÖNCEKİ HABER

Endişe yüzünden devamsızlık arttı

SONRAKİ HABER

Şeker fabrikası arazisine villa yapmışlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa