19 Kasım 2009 00:00

Endişe yüzünden devamsızlık arttı

DOMUZ gribi konusunda başta Başbakan olmak üzere yetkililerin yaptığı açıklamalar yüzünden hem velilerin hem öğrencilerin kafaları karıştı.

Paylaş

DOMUZ gribi konusunda başta Başbakan olmak üzere yetkililerin yaptığı açıklamalar yüzünden hem velilerin hem öğrencilerin kafaları karıştı. Okullarda devamsızlık yapan öğrencilerin sayısı da arttı.
Balıkesir’in Edremit ilçesi ve beldelerinde, üst solumun yolu enfeksiyonu sebebiyle rapor alan veya velilerinin hastalık endişesiyle okula göndermediği öğrenci sayısı gün geçtikçe artıyor. İlçedeki 33 ilköğretim okulunda bulunan 13 bin 142 öğrenciden, bu sebeplerle devamsızlık yapanların oranı yüzde 10’lara ulaştı. Veliler, devamsız öğrenci sayısının 100’leri bulduğunu belirterek, tatil ilan edilmesini istiyor.
Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Atanur Çağlayan, “Önümüzde daha soğuk günler var. İster istemez hasta olan öğrenci sayısı artabilir. Balıkesir Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü, bütün ilçelerden günlük devamsızlık raporu istiyor. Okulların tatil edileceğine dair ise bize gelen herhangi bir bilgi yok” dedi. Domuz gribinden korkan velilerin, aşı konusunda ise istekli olmadığını vurgulayan Çağlayan, “Sağlık ocaklarında, risk grubundakiler ve öğrenci olmayan küçük çocuklar aşılanmaya başladı. Daha sonra okullara sıra gelecek. Şu ana kadar çocuğuna aşı yaptırmayanlar, yaptıranlardan daha fazla” şeklinde konuştu.
Sivas’ta son günlerde büyük bir hızla yayılan grip nedeniyle öğrenci ve velilerin tatil beklentisine girdi.
Grip salgını nedeniyle birçok okulda öğrenci azlığı nedeniyle ders yapılamazken, binlerce öğrenci, öğretmen ve velinin tatil kararını beklediği belirtildi.
İki gündür okullardaki devamsızlık oranlarını inceleyen Milli Eğitim Müdürlüğü, raporu gerekli yerlere sundu. Ancak gribal enfeksiyona yakalanan ve okula gitmeyen öğrenci ve öğretmen sayıları gizli tutulurken, Sivas’ta grip salgını nedeniyle okuluna devam edemeyen öğrencilerin oranının yaklaşık yüzde 7.5 olduğu belirtildi.
Bursa’da ise, grip nedeniyle aksayan eğitimi, eve dönük web tabanlı eğitim uygulamasıyla telafi edilmeye çalışılıyor. Öğrenciler, eve dönük web tabanlı eğitim uygulamasıyla derslerde işlenen konulara internetten ulaşabiliyor ve böylece dersi kaçırmamış oluyor. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Deniz Feneri ilişkileri karartılıyor

SONRAKİ HABER

Bingöl'deki madencilik projesine Danıştay "dur" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa