19 Kasım 2009 05:00

Emekliler seslerini Meclis’te yükseltti

DİSK’e bağlı Emekli-Sen üyesi emekliler, Meclis Dikmen Kapısı’nda seslerini yükseltip “İnsanca yaşamak istiyoruz” dediler.

Paylaş

DİSK’e bağlı Emekli-Sen üyesi emekliler, Meclis Dikmen Kapısı’nda seslerini yükseltip “İnsanca yaşamak istiyoruz” dediler. Zamlardan, yaşam şartlarından şikayet eden emekliler, topladıkları 36 biner imzayı Meclis’te grubu bulunan partilere ileterek, “Taleplerimizi yerine getirin” diye seslendiler.
İstanbul, İzmit, Bolu ve Ankara’dan Emekli-Sen üyesi emekliler, 22 Ekim tarihinden beri topladıkları imzaları iletmek için Meclis’e yürüdüler. Emekli-Sen Genel Merkezi önünde “Emekliler insanca yaşamak istiyor” pankartı arkasında toplanan emekliler, “Tayyip zammını al başına çal”, “Emekliye 10 TL zamma utanmadınız mı?”, “Zamlar geldi dizi dizi, kırdı büktü belimizi”, “Krizin kârı patronlara, zararı emekçilere”, “Emek verdik karşılığını istiyoruz” dövizleri taşıdılar. “Maaş kuyruğunda ölmek istemiyoruz”, “İnsanca yaşamak istiyoruz” önlükleri de giyen emekliler, yürüdükleri Meclis Dikmen Kapısı’nda seslerini daha da yükselterek, taleplerinin duyulmasını istediler.
Burada konuşan Genel Başkan Veli Beysülen, emeklilerin hakları için verdikleri mücadeleyi anlatarak, “Hak verilmez alınır” şiarıyla hareket ettiklerini söyledi.
‘SOSYAL GÜVENLİĞİMİZİ ELİMİZDEN ALDI’
Türkiye’de 8 milyon 800 bin emekli, dul ve yetimin yaşadığını belirten Beysülen, “Büyük bir kitle olan emeklilerin aldıkları aylıklar, insanca yaşamalarını sağlamaktan uzaktır” dedi. Beysülen, bu da yetmezmiş gibi “reform” adı altında çıkarılan 5510 sayılı SSGSS Yasası’yla sosyal güvenliklerinin yok edildiğini, sağlığın özelleştirildiğini aktardı.
Sefalet düzeyindeki aylıklarının yılda iki kez, gerçek enflasyonu yansıtmayan 6 aylık TÜFE kadar artırıldığı için günden güne eridiğini belirten Beysülen, “Yıllarca ödediğimiz primlerin karşılığı olarak, devlet tarafından ücretsiz verilmesi gereken sağlık hizmeti, bizim için ulaşılması imkansız lüks bir hizmet haline geldi” dedi.
EMEKLİLER UCUZ İŞGÜCÜ OLDU
Türkiye’de emeklilerin büyük bir bölümünün, emekliliğini yaşayamadan tekrar çalışmak zorunda kaldığını ve bugün ucuz işgücü olarak, kayıt dışı ekonomide kullanıldıklarını kaydeden Beysülen, “Cumhurbaşkanı, Başbakan, parlamentoda görev yapan milletvekilleri ve bürokraside görev yapanlar, yani devletin karar mekanizmalarında bulunan herkesin bize vefa borcu vardır. Bu borcu ödemenin tek yolu, emeklilerin insanca yaşayacakları olanakları sağlamaktır” diye konuştu.
Ülkeyi yönetenlerin bir kez daha, yıllarını bu ülkeye vermiş emeklilerin emeklerinin üstünde oturduklarını hatırlatan Beysülen, “Bu ülkenin kalkınmasına hizmet etmiş milyonlarca emeklinin, onların dul ve yetimlerinin, içinde bulundukları bu çağ dışı koşullardan kurtulmalarını sağlamak üzere taleplerimizi karşılayacak düzenlemeleri yapmaya çağırıyoruz” diye seslendi.
Beysülen daha sonra, taleplerine ilişkin topladıkları 36 bin imzayı, TBMM’de grubu bulunan partilerin grup başkan vekilliklerine teslim etti. Emeklilere, CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal da Meclis önünde destek verdi. (Ankara/EVRENSEL)

EMEKLİLERİN MECLİS’TEN TALEPLERİ
*İntibak Yasası çıkarılsın, emekli aylıkları arasındaki farklar giderilsin.
*TÜFE ve KEY alacakları derhal ödensin.
*Emekli aylıklarına TÜFE oranında artışa son verilsin.
*Emeklilere büyümeden pay verilsin.
*En çok ihtiyaç duyduğumuz sağlığın, piyasaya devredilerek özelleştirilmesine son verilsin.
*Bütçeden emeklilere daha fazla pay ayrılsın.
*Emeklilere yılda iki ikramiye ve kış aylarında yakacak yardımı yapılsın.
*Emeklilerin ülkenin kültürel ve doğal zenginliklerini görmelerini sağlamak için turlar düzenlensin.
*Kent içi ve şehirlerarası ulaşımda indirimli seyahat olanağı sağlansın.
*Emekli sendikalarının taraf alınacağı statü yasası çıkarılsın, TİS yapmaları sağlansın.
ÖNCEKİ HABER

AŞIDAKİ KAFA KARIŞIKLIĞINDA BAŞBAKAN’IN KATKISI YOKMUŞ!

SONRAKİ HABER

Seyhan'da mültecilere yönelik saldırıda gözaltına alınanlardan 15'i serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa