19 Kasım 2009 00:00

‘Devlet namus borcunu ödeyemedi’

TGC’nin, 1909’dan günümüze 100 yılda öldürülen 61 gazeteciyi anmak amacıyla Burhan Felek Konferans Salonu’nda düzenlediği toplantının açılışında konuşan ...

Paylaş

TGC’nin, 1909’dan günümüze 100 yılda öldürülen 61 gazeteciyi anmak amacıyla Burhan Felek Konferans Salonu’nda düzenlediği toplantının açılışında konuşan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Orhan Erinç, “Hem gazetecilerin güvenlikleri hem de kişisel sorunlarının çözümü için birlik ve beraberlik içinde mücadelemize devam etmeliyiz” dedi.
Erinç, Hasan Fehmi’nin, 6 Nisan 1909’da Galata Köprüsü üzerinde uğradığı saldırıdan bugüne bir şey değişmediğini, son kurbanın Hrant Dink olduğunu belirtti.
Türkiye’de toplam 61 gazetecinin saldırılar sonucu yaşamını yitirdiğini aktaran Erinç, Hasan Fehmi ile Abdi İpekçi’nin öldürülmesi arasında 70 yıllık süreç bulunduğunu, öldürülen 15. gazeteci olan İpekçi’nin ardından 28 yıllık süreçte öldürülen gazeteci sayısının da 46 olduğunu kaydetti. Erinç, “15 meslektaşımız can tehlikesi olduğu için polis korumasında yaşamak zorunda. Artık gazetecileri tehdit etmek adli olaya döndü. Birlik ve beraberlik içinde mücadelemize devam etmeliyiz” dedi.
MUMCU CİNAYETİ HALA KARANLIK
Eski TGC Başkanı Nail Güreli, Uğur Mumcu öldürüldüğünde o günün iktidarının, “Katillerin bulunması devletin namus borcudur” ifadesini kullandığını hatırlatarak, “Aradan geçen yıllara rağmen Uğur Mumcu cinayeti hâlâ aydınlatılamadı. Devlet namus borcunu hâlâ ödeyemedi” diye konuştu.

Gazeteci Hıfzı Topuz, “Muhalefetin sesi olan gazeteciler de susturuluyor. Bir de polisin düşmanlığı ve kan dökmek istemesi nedeniyle öldürülen gazeteciler var. Hatta Sabahattin Ali böyle öldürüldü” dedi. Topuz, şartların düzeltilmesi için uluslararası örgütlerle iş birliği içinde olunması gerektiğini vurguladı.
METİN’E EMEKÇİLER SAHİP ÇIKTI
Etkinlikte polis tarafından katledilen gazetemiz muhabiri Metin Göktepe'nin ablası Meryem Türkmen "Gencecik bir insan alınıp linç edilip, öldürülüyor. Metin 28 yaşında genç bir gazeteciydi. Metin'in davası ilden ile sürüldü. Davaya genç emekçiler sahip çıktı. Eğer devlet sahip çıksaydı Uğur Mumcu, Metin Göktepe, Hrant Dink şu anda yanımızda olurdu" diye konuştu.
Toplantının sonunda, Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo Televizyon öğrencisi Günel Çantak’ın, öldürülen gazeteciler için hazırladığı belgesel izlendi.
(İstanbul/EVRENSEL)
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Obama yönetimi yayın yasağı istiyor

SONRAKİ HABER

Mesudiyeliler HES’lere de, taş ocaklarına de karşı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...